| Anoniiiim a întrebat:

Am si eu o problema. Acum o luna si jum mi-am inceput viata sexuala cu prietenul meu. Am facut-o de 2 ori, PROTEJAT DE AMBELE DATI! Mentionez ca am 17 ani jumatate. Dupa 4 zile de la primul contact sexual am facut-o si a 2 oara. Trebuia sa-mi vina ciclul cam in 5 zile, mi-a intarziat o zi. A doua luna mi-a venit ciclul bine, dar am observat o substanta ciudata in menstruatie, nu cred ca am mai avut asa ceva pana acum. Eu sunt cam obsedata sa zic asa, mi-am facut si test ca sa fiu sigura, desi stiam ca nu am ce sa patesc daca am facut-o cu prezervativ. Insa nu sunt sigura ca l-am facut bine. Adica am facut un test cu un recipient pentru urina si inca un bat ca sa-i zic asa pe care trebuia sa-l introduc in recipient. Acel bat avea un buretel jos, eu n-am vazut ca trebuie sa-l iau, l-am introdus asa in urina. Apoi dupa jum de minut mi-am dat seama si am luat buretelul si am introdus din nou batul in urina. L-am facut dupa 1 luna. Mentionez ca prez nu s-a rupt, nimic de genul acesta, totul ok. Acum mai nou ma doare capul, am ameteli, imi vine sa vomit. Toti au zis ca sunt asa de la vreme, pe multi am auzit ca i-au durut capul din cauza vremii. Eu sunt mai pesimista, sa zicem ca ar fi 100 de metode de protectie, si pe toate daca le-as folosi tot mi-ar fi frica laughing. A inceput sa ma doara capul de cand am fost cu matusa mea in masina, nu m-a lasat sa deschid geamul, era oribil, nu puteam sa respir. De atunci am inceput sa am ameteli, sa-mi vina sa vomit. Credeti ca am vreo sansa sa fiu gravida? Ar fi ceva neasteptat, adica am prietene care se culca cu prietenii de 2 ani de zile, niciodata protejat, si eu care am facut-o de 2 ori si protejat, sa raman? VREAU SFATURI DE LA CEI CARE INTR-ADEVAR STIU! NU VREAU BATAIE DE JOC!

Răspuns Câştigător
| liviu89 a răspuns:

Pai unu la mana ai facut o protejat deci foarte mici sanse si 2 ti a venit ciclu deci sigur nu esti insarcinata poate ai aceste simptome pentru ca esti terorizata si speriata este pe sistem nervos e psihic ce ti se intampla

6 răspunsuri:
| Nextone a răspuns:

Eu zic sa mai stai putin si sa iti mai faci un test de sarcina sau sa mergi la ginecolog... poate ai alte probleme de santate.Bafta!

| Zady a răspuns:

Crede-ma ca nu ai nimic, nu poti fi insarcinata. ceea ce simti tu este din cauza pesimismului, asa ceva se numeste efectul placeebo...este exact ca in cazul bancului "ce se intampla daca ii dai unui bolnav o pastila de zahar? te crede si incepe sa se simta mai bine". deci totul este de natura psihologica, subconsientului tau fiindu-i frica de acest lucru iti genereaza aceste sentimente, si crede-ma ca pe viitor daca tot iti va fi frica vei avea chiar intarzieri ale mestruatiei de poate si 20 de zile

| VadTot a răspuns:

Buna Dimineata! Doar pentru simpluu fapt ca abia ti ai inceput viata sexuala, Sansele de a ramane insarcinata sunt foarte mari.Chiar si protejat daca prezervativul are vreo fisura si sa scurs cateva picaturi de.de la el.sunt sanse mari sa ramai insarcinata... Cele mai multe tinere care abia si au inceput viata sexuala am observat ca au ramas gravide...Asa ca Atentie Mare,,
Si vreau sa ti spun ceva.incearca sa fi mai moderata...cei prea mult strica.

| Kida20 a răspuns:

Nu ai de ce sa-ti faci griji si iti spun si de ce.In primul rand e ceva normal sa ai ameteli,sa te doara capul, sa ai tot felul de griji, sa-ti vina sa vomiti.Nu sunt neaparat stari ce ar indica o eventuala sarcina(in cazul tau), sunt doar griji obisnuite.Asa eram si eu la primul contact sexual, aveam impresia ca o sa raman insarcinata desi am folosit prezervativ iar baiatul nici nu ejaculase.Desigur ex. o sansa mai mica sa se rupa prezervativul dar din moment ce ti-a intarziat ciclul o zi, si nu o luna chiar nu ai de ce sa-ti faci griji.E OK. Poti sa respiri acum laughing si bafta in continuare.

| rainbow_8592 a răspuns:

Daca tu zici ca va`ti protejat nu are cum sa fii ramas insarcinata.Toate simptomele astea pot fii si din cauza ca esti prea stresata in legatura cu problema pe care o ai.Eu zic sa te linistesti si sa incerci sa iti gasesti o ocupatie si sa nu te mai gandesti la chestiile astea.Dar daca chiar vrei mai ia`ti un test de buna calitate de la farmacie ca sa scapi de dubiiwinking

| Mtz_1845 a răspuns:

Nu sunt doctor, nici nu vreau sa dau in vredict, dar cred ca e vorba de o sarcina psihologica. Ar trebui sa te documentezi despre asta.