| Aliy a întrebat:

Buna tuturor, am si eu un dubiu, eu folosesc o pastila de contraceptie care se ia in fiecare zi fara pauza. ce se intampla daca se ia prima pastila, din cutia urmatoare, si inca nu mi-a venit menstruatia? multumesc.Ali.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu incepi o noua folie daca nu ti-a venit menstra, fiindca cel mai probabil este gravida. daca nu iti vine menstra, in ultima zi inainte de a incepe o noua folie, te duci la ginecologul care iti supravegheaza tratamentul anticonceptional pentru consult si analize. 80% din fetele care patesc asta sunt de fapt insarcinate (fie fiindca au intarziat/uitat o pilula, fie fiindca au luat antibiotice, fie fiindca pur si simplu intra in marja de risc a anticonceptionalelor).

2 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Daca nu ti-a venit menstruatia si ai terminat deja o cutie de anticonceptionale, atunci ceva nu e in regula. Du-te inapoi la ginecologul care ti le-a prescris. Apropo, ce contraceptive folosesti?

| reanu a răspuns:

Pai daca le.ai luat normal zi de zi n, ar trebui sa se intimple nimic menstruatia poate fi si neregulata chiar daca se zice ca anticoncept moderne regleaza si menstruatia.//