| LauraFlorentina12 a întrebat:

As avea nevoie de un raspuns, cat mai urgent daca se poate...

De curand, am cunoscut un baiat caruia o sa ii zic A. Totul a inceput pe la sfarsitul lui noiembrie cand s-a deschis sezonul de iarna pentru patinoarul din oras. Am inceput sa merg cam in fiecare saptamana de aproximativ 2-3 ori. Toate bune si frumoase, gheata formidabila, vremea cam rece, dar destul de calda incat sa iti permita sa stai afara pret de cateva ore. Aici, mi-a atras atentia un baiat, care desigur patina foarte bine, (se putea sa nu? laughing ), mai tarziu am aflat ca lucreaza aici prin weekend-uri si vacante. Acesta este A. Odata cu trecerea timpului am incetat sa ii mai acord atentie, deoarece era genul acela care flirteaza cu orice fata frumoasa care ii iese in cale.

Dupa vacanta de Craciun, m-am dus din nou la patinoar cu niste prieteni foarte buni. Aici, din nou apare A. Incerca sa se bage in seama cu mine, sa imi capteze atentia dar eu raman rece. Ajung acasa, si tin sa mentionez ca una dintre prietenele mele a pus ochii pe un baiat pe care nu stia cum il cheama, si ca sa aflu acest mic detaliu i-am dat add pe Fb lui A. Acesta foarte entuziasmat afirma ( o sa dau exact citat la ceea ce am vorbit atunci, pentru prima data ) :

- Buna, tu esti tipa de ieri de la pati? prietena cu ****?
- Da da.
- ieii, voiam ieri sa ma plimb cu tine, dar imi era rusine :3
- Hai ca nu te cred rolling on the floor))
- Pe bune, adica stateai si te plimbai cu ala, nu stiam daca e prietenul tau sau cine e.

Am mai discutat lucruri banale, si dupa aceea m-a chemat a doua zi pe afara. Am ezitat sa ii raspund ( sunt genul care ma las foarte greu. tongue ) Am jucat adevar si provocare( interesanta metoda prin care poti afla orice despre o persoana pe care abia ai cunoscut-o ) De la acest joc, lucrurile au inceput sa duca spre flirt :

- E adevarat ca ai vrea un iubit ca mine?batting eyelashes ca sa fiu putin modest laughing
- Hmm. (raspuns vaglaughing ) Putin cam modest chiar.
- Stiu, stiu si eu te pup. Apropo, pana la cat stai cu mine in seara asta?
- Nu am de gand sa ma culc chiar acum.
- Pai nici nu cred ca ai cu cine tongue
- Ce vrajeli ai in tine rolling on the floor))

A inceput sa imi spuna ca sunt o scumpete de fata, etc etc ( vrajeli cum le spun eu ), tin sa precizez ca astea s-au intamplat in decursul a cateva zile. A inceput sa ma sune si sa stam de vorba destul de mult, sa imi trimita mesaje de noapte buna, sa ma sune dimineata si alte chestii de genul :

- Pitic pot sa iti dau un pupicel pe botic? ma intreaba el.
- Nu, nu.

Am aflat ca avem prieteni comuni si am ajuns la discutia despre fostele iubiri el asigurandu-ma ca impreuna cu el o sa rezist mai mult de 2 saptamani, cat a durat ultima mea relatie. Eu i-am spus ca nu se stie daca o sa ajungem sa fim impreuna, mai e timp si multe se pot schimba.

Ne-am jucat din nou adevar si provocare si m-a provocat sa il sarut. Am ezitat, pentru ca, am mai spus, ma las foarte greu, dar pana la urma este provocare si cum a spus si el : " Unul este provocare restul mai vedem"

Am planificat o iesire afara, dar ciudat este ca eu m-am simtit foarte rau in ziua respectiva, el nu s-a suparat si chiar incearca sa ma faca sa uit de starea pe care o aveam.

El imi spunea " pitic" / " gurita mea", iar eu fara sa vreau ii mai ziceam " pui" cateodata, asta simteam in momentul respectiv...

Intamplarea cu starea mea nu prea buna are loc intr-o zi de duminica. Joi ma chemase cu el la munte, un drum dus-intors, impreuna cu mama si tatal lui. Urma sa ma duc.

Luni, am mers din nou la patinoar impreuna cu acei prieteni, A urmand sa vina mai tarziu. Cand m-am intalnit si cu el, a incercat direct sa ma sarute, luandu-ma oarecum prin surprindere ( 1 incercare ratata laughing ). El nu mai lucra acolo, dar s-a dus sa isi salute fostii colegi urmand sa intre peste cateva minute pe gheata. Se dadea in spectacol ca de obicei, iar cativa prieteni fara sa stie de discutiile noastre, ma tot intrebau ce se petrece intre noi pentru ca se uita tot timpul dupa mine. Eu nu am vrut sa le spun nimic si i-am asigurat ca nu ma intereseaza. ( In prezent prefer sa tin o posibila relatie doar pentru mine, caci practic nu e treaba celorlalti ) El a mai venit de cateva ori la mine, m-a luat in brate, ma pupa pe frunte sau pe obraz chestii de genul. Dar imediat a urmat o a doua incercare venita din partea lui de a ma saruta, de altfel ratata si aceasta laughing. M-a intrebat de ce fac asta, si fara sa realizez ce scot pe gura i-am spus ca asa vreau rolling on the floor)), el m-a facut "artfista mica" si a plecat. M-a mai tachinat de cateva ori, pana am plecat acasa. I-am cerut scuze, dar el era foarte suparat. Cred si eu, sunt prima care il raneste in orgoliu laughing. I-am explicat ca imi e frica sa ma indragostesc de el, deoarece nu cu mult timp in urma am avut o relatie de pe urma careia am suferit ingrozitor, si imi e teama, sa nu sufar eu dar sa nu il fac nici pe el sa regrete ceva. Mi-a raspuns indiferent. L-am lasat in pace.

Numai ca noaptea pe la 3 si un pic, gandul la el nu-mi dadea pace, asteptam cu ochii pe telefon cufundata in plapuma moale sa ma sune, dar apelul mult asteptat intarzia sa apara. Mi-am luat inima in dinti, asa cum am mai facut o singura data in viata mea, mi-am calcat pe orgoliul de fier si i-am scris un mesaj in care ii ceream sa ma ierte, iar daca nu poate face asta sa ma stearga definitiv din viata lui, scuzandu-ma pentru deranj. Incepusem sa ma simt o straina fata de el... Raspunsul lui A a venit dupa cateva ore, ma ierta. Atat am vrut sa aud eram in culmea fericirii si nu puteam sa realizez ca dupa foarte mult timp, m-am indragostit din nou...

Dar nimic nu a mai fost ca inainte, apelurile au incetat, mesajele la fel, discutiile pe Fb aproape inexistente, gen : " Buna ce faci? / Bine tu? / Bine ma plictisesc ", practic in ochii mei nimic. Indiferenta lui ma facea sa sufar, si nu intelegeam de ce.

Marti seara, mi-am luat din nou inima in dinti si l-am intrebat daca miercuri iese pe afara, mi-a raspuns ca are putina treaba si daca pot joi, el s-ar bucura. A ramas pe joi.

Miercuri, trebuia sa merg la film cu un prieten dar nu m-am dus ca sa nu se supere A. Acolo acel prieten s-a intalnit cu o fata, foarte de treaba si frumoasa din cate povesteste el, insotita de bunul meu A. Dragut mi-am zis cand am aflat, de altfel nespunandu-i lui A ca eu stiu unde si cu cine a avut el treaba. Doar nu eram impreuna ca sa ii cer socoteala nu? laughing In seara respectiva nu am mai vorbit deloc, si nici intalnirea de a 2 zi nu a mai avut loc.

Toate acestea s-au petrecut cu aproximativ 3 saptamani in urma, timp in care l-am uitat sa zicem asa, am trecut oarecum peste tot. Insa azi mi-a trimis un mesaj :

-Buna, ce mai faci?
- Ai patit ceva? Vrei ceva? il intreb eu
- Nu. decat sa vorbim
- Ahh, te plictisesti si ti-ai adus aminte de mine
- Nuu tongue Adica?

I-am spus ca nu am chef sa ii explic nu am tocmai dispozitia necesara sa ma scuze daca poate, el desigur s-a suparat i-am cerut scuze din nou, pentru a nu stiu cata oara ( nici nu stiu de ce o fac, nu imi cer scuze nici macar o data fata de unele persoane pe care chiar le ranesc) :

- Apreciez ca ti-ai cerut scuze.( EL)
- Apreciez ca imi suporti toanele.
- Altfel cum poti iubii ( mesaj trimis cu 3-4 ore in urma la care nu i-am raspuns. )

Acum vine si intrebarea, ce ar trebui sa fac? In aceasta seara s-au intors toate sentimentele pe care le aveam pentru acest badboy, care ma intriga extraordinar de mult si de care nu stiu cum am reusit sa ma indragostesc. Varsta este irelevanta, dar va anunt ca nu sunt un copil, am mai trecut prin faze de genul si imi e frica sa nu sufar din nou, la fel ca in trecut.

Va rog tratati povestea mea cu seriozitate, si lasati criticile deoparte. Aveti ceva de comentat in mod gresit, tineti pentru voi. Multumesc celor care poate au rabdare sa citeasca tot tongue

Răspuns Câştigător
| restroccck a răspuns:

Mdea...greu greu laughing Noi apreciem când fetele îşi calcă oroliul ăla imens şi îşi cer scuze. Dupâ mine el e foarte norocos că ţi-ai cerut scuze, noi suntem obişnuiţi, oarecum, ca fetele să aibă dreptate! laughing) Iar apoi ne supărăm, iar dacă fata işi cere scuze atunci îi super. Da, dar apoi vine chestia cu "Păi cum mă, eu n-am orgoliu de bărbat?" şi după se rupe legătura un timp.dar apoi revine. Ca să fiu scurt, ce te reţine din fosta relaţie să încerci iarăşi? Viaţa e frumoasă, încearcă! Nu o să fii mereu adolescentă! Da înţeleg că nu vrei să mai suferi, dar trebuie să mai dai cuiva şanse. Voi în general spuneţi că nu vă găsiţi acel băiat perfect etc., dacă aţi mai deschise....altfel ar fi happy
Ps: cred şi eu că s-a supărat când l-ai respins cu "aşa vreau" în rest eu nu cred că A ăla va renunţa laughing
Şi da ultima conversaţie e total firească şi tipică. Am avut şi eu una de genu, bine eu mi-am cerut scuze eu am vrut să continui să nu renunţ şi apoi ea tot nu m-a băgat în seama automat am lăsat'o baltă. Deci acuma ori albă ori e neagră, altfel pierzi! Succes! happy

| VirusS97 a răspuns (pentru restroccck):

@Adyna şi ce a spus ea şi argumentul tău, NORMAL că a cautat alta la fel făceam şi eu.a vrut să te facă geloasă. El de unde să ştie ce simţi tu sau ce vrei tu, dacă nici măcar tu nu şti. Suntem băieţi nu magicieni, dar totuşi prin diferite metode ne dăm seama etc. Hotaraste'te.

| LauraFlorentina12 explică (pentru restroccck):

Asa raspuns laughing Mi-ai adus zambetul pe buze tongue Nici eu nu imi dau seama cum mi-am cerut scuze, rareori o fac. Si pana la urma nu cred ca renunta asa usor, exact cum spui tu. O sa am rabdare si o sa astept sa decurga totul de la sine. Multumesc de raspuns, apreciez happy!

| VirusS97 a răspuns (pentru LauraFlorentina12):

Nu ai pentru ce...o fac probabil şi pentru un camarad laughing

| VirusS97 a răspuns (pentru LauraFlorentina12):

Sfat: fa tu primul pas!

| LauraFlorentina12 explică (pentru VirusS97):

Primul pas? Sa imi calc iar pe orgoliu? In niciun caz, sunt genul de persoana pentru care orgoliul reprezinta cel mai important lucru. Daca il intereseaza persoana mea face si el urmatorul pas, doar nu moare. Daca nu, mai departe! Are balta peste laughing

| VirusS97 a răspuns (pentru LauraFlorentina12):

Pfff...exact la fel găndeşte şi el.

| LauraFlorentina12 explică (pentru VirusS97):

Si hai, poate ca fac eu primul pas. O singura data, un baiat si-a batut joc de mine si ciudat e singurul la care chiar am tinut. Daca toata povestea aia se repeta? Nu sunt o fiinta slaba, nu vreau sa sufar din nou, sa plang, sa pierd noptile, m-am schimbat. Si in legatura cu acest baiat, A, daca sunt una dintre zecile de fete cu care se comporta in felul aceasta? M-as simti penibil ..plus ca sunt foarte, foarte geloasa laughing

| VirusS97 a răspuns (pentru LauraFlorentina12):

Si de unde ai putea stii asta daca nu incerci? Iti spun asta doar pentru ca el ar putea renunta... deci sa nu ratezi ocazia.

29 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Doua sabii nu incap intr-o teaca.
Tu tii mai mult la orgoliu decat la el si totul in tine striga NU.
El,pe de alta parte,este "genul acela care flirteaza cu orice fata frumoasa care ii iese in cale".Te-a gasit pe tine un adversar redutabil si i-ai starnit curiozitatea.
Imediat cum a inteles ca te-a "imblanzit",curiozitatea lui in ce te priveste a incetat.
El e un cuceritor,tu nu vrei sa fii o victima.
El vrea sa faca victime(cat mai multe),tu nu vrei sa fii cucerita(decat cu conditiile tale).
Nu va potriviti.
A fost o joaca de-a dragostea,in care tu ai cam pierdut,el continuandu-si viata linistit si in acelasi fel.
Cauta sa-ti revii si sa te vindeci initial,de frica aceea din trecut pentru dragoste.
Dragostea e binefacatoare si generoasa,nu o lupta de orgolii, nu gelozie, nu un concurs.
Inca nu esti pregatita sa iubesti.
Sa te indragostesti, poate, dar A nu e omul potrivit pentru asta.
Mai asteapta.

| neutrino a răspuns:

O poveste care nici poveste nu este, multe randuri inutile. Nu-ti fie teama de critici, aici nici nu ai ce comenta. Mergi inainte.

| LauraFlorentina12 explică (pentru neutrino):

Multumesc pentru raspuns, apreciez.

| sofisis a răspuns:

Sincer, pare o joaca...nu stiu cati ani ai dar asta e genul de joaca pe care o ai ca sa nu te plictisesti.
El probabil te-a placut si a fost intrigat de refuzul tau. Din pacate odata ce a simtit ca te domina...s-a retras. De aici tragem o concluzie : tu ai fost oprita de orgoliu, el a fost miscat tot de orgoliu. Cand vorbim pe orgoliu, nu putem vorbi de sentimente.
A fost o lupta a caracterelor. Caracterul lui a castigat prima runda.
I-ai starnit interesul dar nu suficient cat sa nu caute compania altor fete.
Sincer faptul ca a iesit cu alta nu poate fi o nesimtire...nu s-a declarat ca fiind partenerul tau, deci nu ai de ce sa te superi. Intr-adevar daca chiar era interesat de tine putea sa nu mai iasa cu fata aia si sa prefere sa se vada cu tine.
Oricum, per total poate fi un inceput frumos de dragoste dar trebuie sa actionezi cu cap.
Fa-te remarcata dar nu prea evident. Ca si pana acum. Nu trage de el, nu il mai suna, nu iti mai cere scuze pentru nimic si nu incerca sa il faci sa va vedeti. Eventual il poti baga in seama cu chestii de complezenta gen hai sa vorbim despre vreme si extensia spatiului in timp ...si poti strecura un plan pe care ai vrea sa ti-l faci dar nu stii, ca nu e nimic sigur.
Sa stii ca incapatanarea nu e buna si in viata e de preferat sa regreti lucrurile pe care le faci prost decat cele pe care nu le incerci deloc.

| LauraFlorentina12 explică (pentru sofisis):

Dupa cum am mai spus, varsta este irelevanta, si la inceput am luat-o ca pe o joaca. Si faptul ca a iesit cu alta fata, nu mi se pare a fi o nesimtire, caci dupa cum spui si tu noi, nu eram impreuna ca si un cuplu si in plus e baiat, este ceva normal sa aiba intalniri. Am sa ma gandesc si la varianta ta, si am sa incerc sa las incapatanarea deoparte. Multumesc pentru raspuns.

| sofisis a răspuns (pentru LauraFlorentina12):

Sa stii ca a lupta pentru ceva ce vrei nu este o lipsa de demnitate.
Nu te face mai putin valoroasa daca te expui si risti. Din contra : asa simti ca traiesti.O viata traita cu "grija" e traita degeaba. Trebuie sa stii sa plangi, sa faci crize, sa cazi si sa te ridici. Si daca nu iese, ce? Se opreste Pamantul din rotire? NU. Treci mai departe si gata.
Varsta e irelevanta si nu prea. Daca ai pana in 25 de ani o joaca de genul este mereu bine venita si apreciata si traita intens. Deja dupa varsta asta incep sa intervina in capul nostru idei mature, planuri concrete de viitor si sa stai sa pierzi timpul cu aberatiid e genul...e pacat.

| unknøwn a răspuns:

"Dar nimic nu a mai fost ca inainte, apelurile au incetat, mesajele la fel, discutiile pe Fb aproape inexistente, gen : " Buna ce faci? / Bine tu? / Bine ma plictisesc ", practic in ochii mei nimic. Indiferenta lui"

Indiferenţa LUI mă?
Păi după ce că eşti parte pasivă la conversaţie mai şi comentezi?

| LauraFlorentina12 explică (pentru unknøwn):

Mda ai dreptate, multumesc pentru raspuns.

| Neuronul a răspuns:

Tu îi vorbeşti mereu ''de sus'' şi tot tu ai pretenţia ca el să facă primul pas.
Atunci când vine vorba despre persoane dragi, nu îţi poţi permite să ai orgoliu.
El vrea să zboare din floare în floare. Tu vrei să-ţi facă doar ţie o grădina cu flori.
Nu vă potriviţi.

| lex79 a răspuns:

Asa cum ai zis si tu e un badboy. si oricat de buna ai fi si oricat te-ar iubi, tot te va mai fenta uneori.asa sunt astia, diferenta e ca tot la tine se va intoarce daca ai ce e necesar ca sa-l faci sa te iubeasca si sincer... nu prea ai.
daca poti accepta situatia asta raspunde-i, daca nu, asteapta pe altu care sa-ti suporte toanele si pe deasupra sa fie doar cu tine si toanele tale.

| SebastianCMT a răspuns:

Ce pot s spun am citit povestioara ta si am ramas placut surprins. Sfatul meu ar fi ca sa nu mai pui suflet in orice relatiem, si ata te va face sa nu mai suferi. Iar al doilea staf este sa nu mai fii asa orgolioaa si sa te lasi mai usor (nu chiar de tot) pentru ca sunt unii baieti sau badboy cum le zici tu care nu prea asteapta mult sa primeasca un oarecare raspuns si fug la alta, sau se inchid in ei si sufera, nu stiu ce sa mai inteleaga si tot ajung la alta. Vina ta este ca nu i-ai oferit un raspuns ca nu a stiut ce sa faca saracul baiat pentru tine. Deci du-te si te intalneste cu el... Si spune-i cum stau treburile.

| LauraFlorentina12 explică (pentru SebastianCMT):

Nu pun la suflet orice relatie, am iubit o singura data pana acum si am suferit. Relatii trecatoare, pe care le-am tratat cu indiferenta am avut ca tot omul ( acestea fiind incercari de a trece peste aceea suferinta ) Pentru mine conteaza sinceritatea si increderea mai mult ca orice altceva, deci o sa iti urmez sfatul si o sa ii spun cum stau lucrurile. Multumesc pentru raspuns.

| SebastianCMT a răspuns (pentru LauraFlorentina12):

Cu placere. Exista si baieti care vor relatii seriose nu toti sunt la fel iti poti da seama singura care e asa si care nu. Daca nu cere sfatul.

| AnnaBebitza a răspuns:

Fata...tot asa am patit si euhappy...adica tot asa a fost inceputul, dar la mine s a terminat cam urat, stiu eu comportamentul asta al lui, cati ani are? sigur are vreo 20-21

| restroccck a răspuns:

Eu nu am citit laughing dar cred ca e ceva serios laughing

| Adyna92 a răspuns:

Nu incerca sa treci inca o data peste nesimtirea lui. Ai incercat sa il uiti, foarte bine, atunci fa asta incontinuare. Nu te merita, daca te merita si te placea de la bun inceput nu ar fi fost cu o alta tipa. Sfatul meu e sa-l uiti si sa il ignori, nu merita iubirea ta. Zambeste, viata merge inainte cu bune si cu rele.

| LauraFlorentina12 explică (pentru Adyna92):

Aceeasi parere o aveam si eu, cine tine la tine nu te face sa suferi. Multumesc pentru raspuns, apreciez de asemenea ca ai stat sa citesti tot.

| Adyna92 a răspuns (pentru LauraFlorentina12):

Nu ai pentru ce. happy Ai grija de tine, si incearca sa te indragostesti din nou.Primul lucru, cel mai important este sa te respecte, si sa te iubeasca.

| LauraFlorentina12 explică (pentru Adyna92):

Ai cea mai mare dreptate. Increderea si sinceritatea raman calitati de baza. O seara placuta in continuare.

| uncopiltampit a răspuns:

Sincer, nu stiu ce varsta ai dar se pare ca ai suferi foarte mult dupa o relatie de 2 saptamanii laughing) hai sa fim seriosi!
Daca voi doi o sa aveti o relatie care o sa reziste 1 saptamana o sa te sinucizii! Asa ca mai bine lasate de sportul asta de relatii die loonley...

| LauraFlorentina12 explică (pentru uncopiltampit):

Am impresia ca ai inteles totul gresit. Relatia aceea de 2 saptamani a fost trecatoare, nu am simtit nimic fata de baiatul respectiv. In schimb relatia de pe urma careia am suferit a durat aproximativ 8 luni, iar aceste relatii scurte au fost incercari de a trece peste aceea suferinta. Apreciez ca ai stat sa citesti tot. O seara placuta si singura nu am sa morwinking