| AnonymousXXX a întrebat:

am si eu o intrebare la toti dintre voi. Sunt intr-o relatie de o luna si cateva zile, ideea e ca sunt un tip mai sensibil si pun super mult la suflet orice. Ideea e ca am strans super multe amintiri cu ea impreuna luna asta si imi e super greu sa le uit.Bun dar trecand la subiect ideea e ca o iubesc enorm de mult si tin super mult la ea si ea la fel! Dar ca in orice relatie am avut mici certuri de gelozie intre noi pentru ca si ea e geloasa dar si eu la fel..problema e ca pun super mult la suflet si sunt mai sensibil cand vine vorba de o relatie deoarece sunt genul care se ataseaza de o persoana super repede si imi e super greu sa renunt la ea. In ultimul timp ne-am distantat in sensul in care ea nu mai simte sentimentele alea atat de puternice cum erau la inceput, dar inca ma iubeste si tine super mult la mine, dar ea vrea sa ramanem "prieteni cu benefici" deoarece nu vrea sa ma faca sa sufar pentru ca inca avem sentimente unul fata de celalalt si ne este greu sa ne uitam.DAR! Ieri am aflat de la ea ca a primit o provocare la scoala in care era pusa sa sarute un prieten de al ei..si a facut-o si ma simt naspa si ma cam doare ca a facut-o dar am indurat durerea si am iertat-o pentru ca macar a fost sincera cu mine si mi-a spus fata-n fata fara nici macar o problema. Si-a cerut scuze si eu am iertat-o pentru ca imi e super greu sa o uit pentru ca inca tin la ea. Ideea e ca mi-am cam pierdut increderea in ea si nu stiu ce as putea sa fac. As avea nevoie de cateva sfaturi la cum as putea reactiona mai departe sau cum sa trec peste...
DAU FUNDA LA CEL MAI SINCER RASPUNS!
Multumesc anticipat.

Răspuns Apreciat de Editori
| Clytia a răspuns:

Bună! Ce ai scris tu aici reprezintă o problemă destul de serioasă pentru tine, deci am să fiu sinceră.
În primul rând, faptul că își dorește să rămâneți "prieteni cu beneficii" te faci să suferi mai puțin? Ba din contră! Poate te-o iubi ea, dar din moment ce nu-și mai dorește o relație cu tine, nu-ți ridică vreun semn de întrebare? Nu poți să o ții cu forța lângă tine! Dacă ea nu-și mai dorește o relație cu tine, ar fi bine să o lași de tot în pace. Chiar dacă o iubești, nu o poți ține lângă tine cu forța. Plus că o relație se bazează pe încredere, ceea ce la voi nu e. Și ca un mic sfat, pe viitor mai lasă gelozia aia deoparte dacă vrei ceva serios în viața ta. Mult noroc!

3 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

Dacă te iubea și ținea super mult la tine, nu-i treceau sentimentele după o lună de parcă ar fi fost un guturai!
Deci nu fi super fraier și înțelege că ea încearcă să se desprindă cu binișorul, fluturându-ți prin fața ochilor momeala cu "prieteni cu beneficii" când de fapt n-o mai interesezi. O să descoperi asta când o să încerci să-ți încasezi "beneficiile"...Altfel nu se săruta cu primul venit. Faptul că ți-a zis și ție nu valorează nici cât o ceapă degerată. Mâine-poimâine se culcă cu altul și-ți povestește și ție cum a fost, o ierți și-n cazul ăsta?
S-a rupt lanțul de iubire...doar că voi nici măcar n-ați avut așa ceva, a fost o îndrăgosteală, infatuation, cum spun americanii, iar ei i-a trecut deja. Păcat că tu ești genul care se agață, nu te văd bine pe viitor, că n-o să fie ea ultima din viața ta care o să te lase cu ochii în soare.
PS Mai ușor cu "super" la fiecare trei cuvinte că m-ai zăpăcit de cap laughing

| AnonymousXXX explică (pentru Raven):

Mersi mult laughing) Omul invata din greseli?

| Violleta2022 a răspuns:

In primul arnd, folosesti superlativul ala "super" fara sens!
Intr-o relatie de doar 1 luna de zile, iubitul asta "super mult" nu face sens, alaturi de certurile pe care le mentionezi aici.
Daca era dragoste/iubire adevarata intre voi, acele certuri nu existau deloc.
Cred ca, este o joaca pentru voi, de cucerire, de flirt, dar in nici un caz de iubire.
Am un singur sfat sa-ti dau: mai lasa naibii "super"-ul asta, ca-i jenant si suparator sa-l tot folosesti atat, fara sens si cauat-ti alta fata, ca nu esti compatibil cu asta.
Nu asa arata o relatie de iubire!

| AnonymousXXX explică (pentru Violleta2022):

Stiu ca il folosesc destul de mult laughing) e o greseala pe care o fac la inceput presupun, nici nu am observat?

| Andreeush a răspuns:

Las-o în pace.
Dacă ea vrea să rămâneți prieteni cu beneficii îți va fi greu să treci peste ce a fost.
Dacă te-ar fi iubit nu ar fi luat o asemenea decizie.
Știu că îți este greu acum însă nu ai de ales. Trebuie să o uiți.

| AnonymousXXX explică (pentru Andreeush):

Multumesc mult pentru raspuns!