| FabianIoana a întrebat:

De la un timp realizez ca sunt destul de afectata de faptul ca nu am prieteni si nu am cui sa cer un sfat.De aceea am decis sa incerc si aceasta varianta.Am 19 ani si sunt intr-o dilema care imi pune capac.Parintii mei sunt divortati de 3 ani de zile. Tatal meu a facut greseala de a se casatori si de a face un copil cu sora mea de mama(nu este si fiica lui, doar a mamei mele.). Acestia au acum un baietel de 2 ani.In urma despartirii lor, eu am ramas cu mama si am creat o bariera intre viata mea de acum si tata.Asta pana in ziua in care l-am cunoscut pe cel mic(Baiatul tatalui meu). Problema este ca eu acum 3 ani,chiar in perioada in care toate aceste lucruri se intamplau, am cunoscut un baiat, aici unde m-am mutat cu mama mea.Suntem impreuna de atunci si ne intelegem foarte bine pana in momentul in care aduc discutia despre tatal meu si fa milia lui de acum. Iubitul meu refuza ideea ca eu tin legatura cu tata in ciuda celor intamplate si de curand, in urma unei discutii destul de aprinse pe aceasta tema, el mi-a cerut sa aleg intre relatia mea cu el si relatia mea cu tata. Vreau sa precizez ca tata s-a preocupat de mine in tot acest timp si a facut in asa fel incat sa nu duc lipsa de nimic.Pe langa acest lucru baietelul lui s-a atasat foarte mult de mine si pot sa spun ca eu tin enorm la el.Iar cu asa zisa mea sora, nu vorbesc.Mi se pare prea dur din partea iubitului meu sa-mi ceara sa aleg.Eu il iubesc enorm de mult si ii sunt recunoscatoare ca a fost langa mine mereu si m-a sustinut insa cred ca cerandu-mi sa nu mai vorbesc cu tata imi arata de fapt ca nu il intreseaza ce simt si nu ma iubeste.Va rog, vreau sa aud o parere sincera.Are dreptate iubitul meu sau e cazul sa imi dau seama ca nu insemn nimic pentru el?

Răspuns Câştigător
| Anca16188 a răspuns:

Este tatal tau! Bun sau rau. iubitul tau nu-ti poate interzice asta, nu te poate pune sa alegi acest lucru..paerea mea este ca sincer. iubitul tau ori stie ceva rau despre tatal tau, ori vrea sa rupi legatura cu el din motive pe care doar el le stie..ar trebui sa vorbesti serios cu prietenul tau si sa-i spui ca familia este pe primul loc..nu sa te lasi condusa/influentata de iubit, pentru ca, cu el poate peste 2 luni nu o sa mai fi impreuna din cine stie ce motiv.dar tatal tau tot acolo ramane, mai ales daca spui ca te ajuta.

7 răspunsuri:
| irina20 a răspuns:

Cu ce anume il derenja relatie ta cu tatal tau? De familie nu te poti indeparta, nu poti sa nu-i iubesti indiferent ce si cum fac.E tatal tau, nu lasa pe nimeni sa intervina intre voi! Daca pe iubitul tau atat l-a dus capul lasa-l in pace. Daca el iti interzice sa vorbesti cu familia ta, la un moment dat o sa vrea sa faci ce vrea el cu timpul tau si oamenii din jurul tau.
Ai putea sa-l pui in aceiasi situatie cu parintii lui.Nu merita.

| DeeaMarry a răspuns:

Nu e normal sa iti ceara asa ceva.
Decizia de a tine sau nu legatura cu tatal tau trebuie sa iti apartina doar tie, fara sa fii constransa de santajul lui.
Iubitul tau ar trebui sa te sustina si sa fie alaturi de tine, indiferent de decizia ta!

| Iubibilăă a răspuns:

Trimite un mesaj la telefonul copilului urgent.
Pa, pa.

| CrazzzyA a răspuns:

Pai si care e motivul pentru care prietenul tau nu e de acord cu relatia pe care o ai cu tatal tau?
Pana la urma e tatal tau, iar daca tu vrei sa pastrezi legatura cu el si sa aveti o relatie frumoasa, nici nu ar mai trebui sa conteze parerea prietenului tau. Mi se pare putin deplasat sa-ti ceara sa alegi intre el si tatal tau. Daca te-ar iubi cu adevarat nu te-ar pune sa alegi, ci pur si simplu s-ar stradui sa te inteleaga mai bine. Daca ii explici si il faci sa te inteleaga, poate isi va da seama, dar daca nu....probabil va trebui sa alegi, iar atunci alegerea e mai mult decat evidenta. happy

| Emosiya a răspuns:

O persoana care te iubeste nu-ti interzice sa tii legatura cu o persoana, mai ales ca acea persoana este tatal tau.Ce s-a intamplat intre tatal tau si "sora ta" e treaba lor, atata timp cat tatal tau a avut grija de tine nu ai motive sa-l scoti dinviata ta. Parinti nu ni alegem, in schimb iubitii da! Prietenul tau ar trebui sa inteleaga cum stau lucrurile, iar daca nu, spune ca el si fa ca tine! Daca se desparte de tine din acest motiv, nu te iubeste.Nu renunta la familie pentru nimic!

| FabianIoana explică:

Multumesc din suflet pentru sfaturi.Astazi voi vorbi cu el si voi incerca sa aflu de ce nu il accepta.Imi e destul de greu pentru ca de fiecare data cand il intreb imi spune ca mi-a facut prea mult rau si ca el a fost aici si a vazut cat am suferit din cauza faptului ca a ramas impreuna cu sora mea.Asta e raspunsul lui:`Ai uitat cat ai plans si ai suferit pentru ca a ales-o pe sora ta? Dc te incapatanezi sa il venerezi cand el nu incearca acum decat se te indeparteze de mine si sa te muti la el acolo.`

| MihaMihaela99 a răspuns:

Dupa parerea mea,iubitul tau nu procedeaza corect,cerandu-ti sa renunti la tatal tau, in favoarea lui, stiind ca ai o relatie buna cu tatal tau si cu baietelul lui! Cred ca ar trebui sa discuti cu el si sa ii spui ca amandoi sunt importanti pentru tine, iar daca nu intelege si isi sustine parerea, inseamna ca el nu te iubeste si nu tine cont de ceea ce vrei tu! happy