| BBEgirl a întrebat:

Buna TPU...am o problema.Eu am 18 ani aproape 19 si am un prieten de 2 ani.In ultima vreme imi reproseaza ca nu il cunoaste pe tatal meu(tatal meu nu stie de relatie mi-a fost foarte frica sa ii spun pentru ca reactioneaza foarte urat la chestii de genu... iubitul meu nu e genul de baiat pe care tata l-ar placea.Are parul lungut si tata nu suporta oamenii acestia.)In fine.Acum cateva luni i-am spus sa luam o pauza si el dupa nici 3 zile si-a gasit o fata de 16 ani el avand 19.In fond, e un copil dar el s-a atasat de ea foarte mult si sta si cu mine si cu ea. El e primul meu prieten si imi este enorm de greu sa renunt la el. I-am citit conversatiile de pe messenger si am vazut ca o tot alinta ceea ce cu mine nu face, isi vorbesc ca si cand ar fi facut-o desi el imi zice ca nu a facut nimic cu ea.
Faza e ca daca ma risc sa ii zic tatei ca am un prieten el nu o sa se desparta de ea deoarece mi-a zis ca tine mult la ea.
Precizez ca mi-a zis sa ii zic tatei despre noi si se mai gandeste ce face cu ea. Dar nu prea cred.
VA ROG SA MA AJUTATI! nu vreau sa-l pierd dar nici cu tipa aia nu vreau sa mai aiba legatura.

13 răspunsuri:
| cuvant a răspuns:

Buna,
Am avut aceeas problema si eu dar eu din partea baiatului cand nu am fost acceptat de catre parinti din cauza parului lung. E un complex de inferioritate si o mentalitate aiurea din socurile anilor trecuti ale parintilor. Nu-i judec dar observ si eu ca accepta mai bine pe toti manelistii decat sa fie unul cu parul lung. Acum sa revin la subiect.

E posibil ca el sa nu vrea sa stati tot timpul pe ascuns si ar vrea sa faca relatia publica (e posibil ca unii prieteni sa faca misto de el si atunci puterea anturajului se simte), al doilea lucru e sa stie ca tu vrei sa tii ascund acest lucru si in mintea lui sa fie o viitoare despartire dar nu stie cum sa o faca. Daca s-a cuplat cu alta e posibil ca ea sa nu-i fie frica sa recunoasca parintilor acest lucru si sa ofere ce tu nu ai reusit. Asta se intampla des.
Doua lucruri poti sa le faci:
1. sa vorbesti cu tatal tau sa vezi de ce nu-i plac si sa-i spui ca vrei sa-l inviti ca sa-l cunoasca ca e posibil sa nu fie ca si altii. Iar atunci cand va veni sa-i lasi sa vorbeasca de la barbat la barbat.
2. E sa-l intrebi de ce vrea sa se gandeasca doar daca-i spui tatalui tau deoarece daca tine la tine si vrea sa fie cu tine nu se pune asa problema. Cel mai bine sa aleaga cu cine vrea sa fie impreuna si cu cine vrea sa fie prieten. Ca poti doar alb sau negru si imposibil gri.

Stiu ca tii la el si sugerez sa incerci sa salvezi relatia dar nu uita ca daca ai spus sa faceti o pauza si el nu a putut astepta putin pentru tine e posibil ca in viitor sa te foloseasca doar sa se culce cu tine.
o zi buna

| IMC90 a răspuns:

''Buna TPU...am o problema.Eu am 18 ani aproape 19 si am un prieten de 2 ani''

Fii multumita ca a invatat sa vorbeasca, la doar 2 ani... Cum poti sa fii cu un sugar? Asta e pedofilie sad

| yellowalien a răspuns:

Daca joaca la dublu, forget him! Treci peste; stiu ca e primul tau prieten si o s-a cam suferi dupa el, dar situatia in care esti acum nu e deloc normala. Daca el nu poate lua o hotarare, hotaraste tu si pentru el!

| Adalutza a răspuns:

Sincer nu mi se pare un motiv suficient de mare pentru a te insela. poate mi`o iei in nume de rau dar nu te merita, daca chiar te iubea accepta si ca nu iti cunoaste parintii si mai ales nu isi cauta alta dupa atat de putin timp happy ar trebui sa te resemnezi si sa nu il mai cauti, pentru ca nu te merita si in plus daca crezi ca nici tatal tau nu ar fi de acord nu mai are rost.nu iti cauta si mai multe problemehappyhappyhappy

| miolina a răspuns:

O situatie cam complicata. Cred ca ar trebui sa-i spui tatalui tau despre fosta prietenie cu el. Si sa mai ceri sfatul si mamei tale. Si sa-i lasi pe cei doi in pace. Este un risc mare. Poate, in vviitor, parintii tai te vor ajuta sa ai un prieten conform cerintelor lor, sa fie acceptat ca si ginere. S-ar putea ca baiatul sa nu mai fiti prieteni, nu trebuie fortata prietenia celor doi sa se ajunga la certuri.

| andreidraga a răspuns:

Lasa-l. Altfel vei avea o viata pe postul de "roata de rezerva".

| larissuka a răspuns:

fara suparare Tu nu vezi ca esti roata de rezerva? El profita de fatul ca tu il iubesti! Fii sigura ca el nu te iubeste,, alfel te accepta asa cum esti.si nu exista o " a 2 fata ".winking lasa-l. iti va fi foarte greu desigur da iti va fi mult mai bine! Bărbaţii sunt ca nişte copii. Plini de mândrie prostească! Esti inca tanara, ai un viitor mare in fata! Invata sa ai incredere, nu totul e trist in viata. bafta!

| cRaZyYkiD a răspuns:

Eu una cred ca daca intr-adevar te iubea in acesti 2 ani,te`ar fi inteles si ajutat sa le spui parintilor,ceea ce nu a facut din ce spui,ci te-a uitat f usor, inlocuindu`te cu una mai mica. Ceea ce vreau eu sa spun e ca trebuie sa il uiti pentru ca acum in momente ca astea cand trebuia sa fie langa tine sa te sprijine, te lasa balta.In orice caz, tu esti singura care stie ce este cel mai bine pentru tine

| SweetLolipop a răspuns:

Stiu cum e cu tatii astia...Si mai ales daca esti fata lui tata, asa cum sunt si eu.Stiu ca o sa vina momentul sa fac si eu chestia asta, dar mai e destuuul timp...in viata.Eu zic sa incerci sa vorbesti cu tatal tau, sa nu il iei din prima, sa discutati pe temele astea mai mult timp.Eu cred ca daca tu i-ai spus prietenului tau sa luati o pauza, el a gasit alta fata ca sa te oftice pe tine. Daca ii vei spune tatalui tau de el, o sa-i dai satisfactie(prietenului tau)care o sa creada ca tu esti o fraiera si ca te poate manipula sa faci tot ce vrea el.Cum ti-am spus si mai sus,trebuie sa incepi sa vorbesti cu tatal tau si sa incerci sa clarifici lucrurile, pentru ca vor mai exista ffff multi baieti de care te vei indragosti. Sper ca te-am putut ajuta si bafta cu cei doi!(si tine minte:nu baietii fac ce vreau din fete, ci invers!)PUPICI!kisskisskiss

| WorldAddict_Mall_1997 a răspuns:

Fa-te muci, fa-te muci, da din buci, da din buci! \dancing

| ionela83 a răspuns:

Papusa dar chiar te lasi calcata in picioare? asta faci tu acum scuza-ma! nu cunva tie frica ca nu o sa iti mai gasesti alt baiat care sa te iubeasca crezi ca el e cel pe care il meriti tu si nu meriti ceva mai bun? incearca fa o schimbare.il pierzi pe el dar poate ai sa castigi pe altcineva

| mamasita_1746 a răspuns:

Daca vezi k te inseala si vb cu aia pune punct acum lasa-l in pace se vede ca nu e de tine ai timp sa cunosti multi baieti stai linistita ca nu e pirmul si nici ultimul baiat de pe pamant in plus daca zici ca te obliga sa-i spui tatalui tai ca sa ramana cu tine si sa o lase pe aia asta dovedeste k nu te iubeste lasa-l acum decat sa fie prea tarziu! nu plange capu sus! uita-l se vede ca nu te mai iubeste!

| Anda26 a răspuns:

Buna.Ai aproape 19ani. Daca intr-adevar simti k este dragostea vietii tale si vreti sa aveti un viitor sau o relatie serioasa(k nu putem stii cat timp veti fi impreuna) consider k este bine sa ii spui tatalui tau.Nu conteaza cum va reactiona.Nici tatal meu nu a acceptat dar pentru dragostea mea si pentru copilul meu si familia mea, am trecut peste.Am suferit destul din cauza tatalui meu.Parintii nu trebuie sa se amestece.Iar prietenul tau daca te iubeste cu adevarat va intelege situatia.Fi sincera cu amandoi. Explica-i prietenului tau despre ce este vorba iar daca te iubeste cu adevarat va trece si peste tatal tau.