| JomelaMaya a întrebat:

Bună tuturor. După calculele mele ar fi trebuit să-mi vină menstruatia acum 3 zile, deocamdată nu apare. Mentionez că am avut contact sexual la finalul menstruatiei de luna trecuta, dar a fost protejat, deci nu se pune problema de sarcină, plus că nu eram în perioada fertilă.
Am observat în perioada ovulației, niște sânge în mucusul cervical, pe care l-am avut și lunile trecute în aceeași perioadă, a ovulației. Au trecut deja 2 săptămâni și 3 zile de atunci, dar menstruația nu a apărut. Nu o am chiar regulată, dar de obicei venea la timp, ați putea să-mi spuneți dacă având în vedere că știu sigur când am avut ovulația și deja a trecut mai mult decât trebuia de atunci, e normal să întârzie câteodată? Se poate ca întârzierea să fie datorată faptului că înainte eram virgină, iar odată ce am avut contact sexual să fi apărut ceva schimbări în corp, a trecut cineva prin întârziere de asta din cauza primului act sexual?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Determinarea exacta a zilei de ovulatie este considerata ca fiind aproape imposibila in lipsa masuratorii exacte a temperaturii bazale si se poate aproxima pe baza cantitatii si calitatii mucusului cervical. Este stabilit stiintific si medical ca perioada dintre momentul producerii ovulului si pana in momentul producerii menstruatiei este intotdeauna fixa de 14 zile. In consecinta deoarece menstruatia nu s-a pornit la data prevazuta/preconizata/calculata inseamna ca trecand mai mult de 14 zile ovulatia nu s-a produs in acea zi ci mai tarziu dar imposibil de stabilit sau anticipat cu certitudine. Acest lucru se produce din motivul ca exista anumite dereglari hormonale in activitatea glandelor endocrine ceea ce imprima ciclului tau menstrual caracterul de NEREGULAT. In acest caz nu se poate considera ca neinceperea menstruatiei reprezinta o INTARZIERE, deoarece in cazul ciclului menstrual NEREGULAT neexistand un reper fix de referinta, nu se poate stabili data de incepere a urmatoarei menstruatii si ca atare se poate afirma fara a gresi ca de fapt este vorba de un ciclu menstrual mai lung decat altele. Probabilitatea de a exista o sarcina se poate exclude deoarece in conditiile specificate in intrebare, formarea unei sarcini teoretic este aproape IMPOSIBILA. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| JomelaMaya explică:

Multumesc, mult. Atunci care ar fi putut fi motivul sangelui in mucusul cervical? Mentionez ca a aparut fix la 14 zile dupa contactul sexual, dar nu cred ca a fost sangerare de nidatie, era foarte inchis la culoare si era incorporat in mucusul cervical, mucus fiind destul de transparent doar ca prezenta firicele de sange, a fost foarte putin, gen, nu o sangerare, doar am vazut in ziua aia de doua ori sange in mucusul cervical. Plus ca am avut si in luna anterioara sange in mucusul cervic fix inainte cu 2 saptamani de a imi incepe menstruatia si am citit pe internet ca ar putea aparea in momentul in care se desprinde ovulul.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru JomelaMaya):

Nu confunda o posibila sangerare extrem de slaba de altfel provocata de ruperea/spargerea FOLICULULUI OVARIAN care se poate produce ( in cazuri rare sau extrem de rare) in momentul OVULATIEI, deci cu 14 zile inainte de menstruatie cu o posibila sangerare de NIDATIE/IMPLANTARE a ovulului fecundat in ENDOMETRU, care se produce dupa trecerea a minim 8-9 zile si maxim 12-14 zile de la momentul fecundarii ovulului.

| JomelaMaya explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc din nou foarte mult, sper că ceea ce ai spus tu e adevărat, că așa exclud sigur o sarcină nedorită

| JomelaMaya explică (pentru corbulalbrosu):

Deci, crezi cumva că aș putea fi însărcinată? dacă s-a produs "sangerarea" aia extrem de slaba la 14 zile după actul sexual? zic din nou, am mai avut una fix asa luna trecută, inainte de a avea orice fel de contact sexual.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru JomelaMaya):

NU este posibila formarea si instalarea unei sarcini in conditiile prezentate in intrebarea ta. Probabilitatea/posibilitatea de sarcina se poate exclude in proportie de peste 99%.

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a avut loc atunci cand ai zis tu, este imposibil sa fii gravida. Intarzierea este datorita transformarilor hormonale in urma devzirginarii.