| Irinaa19 a întrebat:

de cateva zile sunt foarte stresata pentru ca menstruatia întârzie să apara. Pe data de 19 martie am avut un mic contact sexual in care am folosit doar ovule spermicide fara prezervativ, fara a fi in perioada fertila. Mentionez ca nu a ejaculat in mine. Am ciclu neregulat dar lunile trecute (3) mi-a venit pe data de 13 si acum au trecut 35 de zile de la ciclul precedent. Credeți ca as putea fi însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect in proportie de peste 97 - 99% este NU.
Conform informatiei mentionate ca astazi 18.04 ciclul menstrual a ajuns in cea de a 35-a zi a sa, reiese ca ultima menstruatie a inceput in data de 15 Martie (15.03 - 18.04 = 35 zile). Avand in vedere datele precizate, se poate aprecia ca in astfel de conditii formarea sarcinii cel putin teoretic devine imposibila fiindca :
-- actul sexual a fost intretinut in a 5-a zi a ciclului adica intr-o zi infertila in proportie de peste 97-98%,
-- sexul a fost protejat fiindca ai folosit un ovul spermicid,
-- de asemenea sperma nu a fost ejaculata in vagin,
-- de asemenea fiindca ciclul menstrual este de tipul neregulat si din acest motiv poate sa aiba orice lungime, se poate aprecia (considera) ca neinceperea sangerarii pana in acest moment, in niciun caz nu poate fi catalogata ca fiind... intarziere.
In concluzie existenta unei sarcini chiar si pur ipotetice, se poate exclude in proportie de peste 98-99%. Multa sanatate!

| Irinaa19 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc pentru raspuns.

4 răspunsuri:
| Clarity a răspuns:

Foarte multe persoane au menstruație neregulată, dar fiindcă nu te-ai protejat ii normal sa te îngrijorezi. Faptul ca nu a ejaculat in tine sunt mai multe șanse sa nu fii rămas, dar nu poți fii sigura niciodată.

Ia-ti un test și protejeazate data viitoare, nu doar de sarcina ci și pentru alte boli.

Eu folosesc Period Tracker unde poți pune menstruația, simptome și multe altele. Acolo este și un chat cu întrebări asemănătoare, doar ca îs in engleza.
Ai grija de tine.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună Irina, tu ce varsta ai? La contactul sexual pe care l ai avut a fost cu ejaculare in vagin? A folosit prezervativ? Eu tind sa cred ca nu esti însărcinată doar ai dereglari hormonale, dar pe viitor numai face sex asa fara prezervativ deoarece nu se stie niciodata, daca ai cum fa un test de sarcină ca sa vezi ce arată testul esti sau nu insarcinată, ce varsta ai? Multumesc, sanatate