| EmilyLCS a întrebat:

La recomandarea doctorului, iau de 2 luni contraceptive orale. Acum sunt la a 3-a folie, iar la a doua pastila de dupa pauza de 7 zile am avut primul meu contact sexual neprotejat. Au trecut aproximativ 2 saptamani si incep sa am senzatii de greata. Oare se poate sa fi ramas insarcinata, sau eu imi induc aceasta stare de greata din cauza obsesiei mele de a nu ramane insarcinata? Mentionez ca toate pastilele le-am luat zilnic, si la aceeasi ora.
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Abtinerea de a intretine sex neprotejat sau folosirea unei protectii suplimentare in primele 7 zile este valabila doar in momentul inceperii folosirii acestei metode contraceptive, adica doar in cazul primului blister. O data protectia instalata, aceasta va ramane constant aceeasi pe intreaga perioada de folosire a pastilelor AC, in concluzie daca ti-ai administrat mereu pastilele la aceeasi ora, teoretic in proportie de 99, 7% este exclusa posibilitatea de a lua nastere o sarcina in astfel de conditii. Obsesia ta privind aparitia unei eventuale sarcini cutotul"ipotetice" poate produce/provoca simptome si/sau senzatii de greata, voma, stari de rau, etc. etc. reale sau imaginare, dar trebuie sa stii ca acestea se produc doar in subconstientul tau si se datoreaza pur si simplu stresului provocat de frica sau altfel spus a paranoiei, induse de teama. Incearca sa gandesti pozitiv deoarece statistic la 1.000 de acte sexuale intretinute in perioada fertila, cu ejaculare in vagin de fiecare data, se pot forma in jur de 2-3 sarcini. Multa sanatate!

| EmilyLCS explică (pentru corbulalbrosu):

Iti multumesc pentru raspuns! Ma simt mult mai bine cand vad parerile celorlalti. Este putin mai greu dat fiind faptul ca mi-am inceput viata sexuala abia de 3 luni. Deci sunt la inceput si inca mai am multe incertitudini. Am noroc ca am un prieten extraordinar cu care sunt foarte deschisa. Doar ca uneori, cand incep sa intru in panica de ceva, nici el nu ma poate ajuta. Voi incerca sa fiu mai pozitiva. Iti multumesc inca o data!

1 răspuns: