| gabrielaalexandragabialex a întrebat:

Bună tuturor.
La un set de analize generale pe care o sa le fac la cererea parintilor, credeți ca ar putea să reiasa si hCG? Adica, daca sunt insarcinata sa apara pe fisa?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

NU se poate determina existenta sau lipsa hormonului de sarcina hCG in sange sau urina prin efectuarea analizelor de laborator uzuale, fiindca epistarea hormonului hCG se poate realiza doar prin analize in care sunt folositi anumiti reactivi speciali. Testele de sarcina de laborator, se efectueaza doar la cererea pacientului. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca parintii au cerut si acea analiza de hcg, da, va iesii in fisa de analize medicale si acel rezultat.