| Ivog a întrebat:

Bună tuturor! Mă adresez fetelor +20 cunoscătoare.
Diagnostic-Ovare polichistice. Pentru obtinerea unei sarcini, v-a ajutat Myo Sun?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Depinde de gravitatea afectiunii ovarelor respective (SOPC). Produsul Myo-Sun poate fi folosit ca un adjuvant in cazul folosirii unui alt produs prescris pe baza rezultatelor obtinute prin analize endocrine si hormonale. Dezechilibrul hormonal are implicatii negative asupra fertilitatii si capacitatii de a duce o sarcina la termen fara incidente. SOPC este o afectiune care nu se vindeca, insa se poate preintampina si se pot trata majoritatea simptomelor aferente. Tratamentul este de lunga durata, iar intreruperea acestuia de regula va provoca reaparitia simptomelor. In cazul in care iti doresti sa faci un copil, medicul ginecolog (uneori in colaborare cu un medic endocrinolog) iti poate prescrie pilule anticonceptionale care au rolul de a dizolva chisturile existente si de a regla activitatea ovarelor in vederea producerii de ovule viabile in fiecare ciclu menstrual cu durata normalizata la 28 de zile. Medicamentele cu hormoni care se folosesc au rolul de regularizare a ciclului menstrual si reducerea posibilitatii de a se produce in exces a hormonului masculin denumit testosteron. Pentru femeile care isi doresc un copil dar sufera de anovulatie cronica, exista variate posibilitati de stimulare ovariana si fertilizare. Femeile cu SOPC pot ramane insarcinate si duce o sarcina pana la capat. Ti-am transmis acest raspuns chiar daca nu sunt femeie. Multa sanatate!

| Ivog explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc! Insa de anticonceptionale nici nu se oune problema! Am renuntat demult!
Am nevoie de ovulatie, pe langa menstruatie! O seara faina!

| UberOrgasm a răspuns:

Poti face un tratament si daca mai ai te poti opera