| ___qAFG a întrebat:

Buna tuturor!
Ma numesc Maria, am 19 ani și am decis să vă cer sfatul în legătură cu o situație pe plan emoțional.
Sunt împreună cu un băiat de 2 luni, mi-a demonstrat ca ma iubește foarte mult și nu am dubii în privința asta.
Nu pot spune în schimb ca simt aceeași iubire imensa pentru el, da țin la el și nu îmi doresc sa îl părăsesc sau sa îl fac sa sufere. Problema este ca în ultimul timp noi am început sa ieșim destul de des cu varul acestuia. Varul sau mi-a mai scris și înainte sa îl cunosc pe el însă nu am dat importanta și nu i-am răspuns. Acum regret asta pentru ca el îmi da semne ca ma place iar eu pot spune ca simt la fel și ca l-as prefera pe el oricând în locul iubitului meu. Este o situație foarte urâtă deoarece lui ii e teama ca nu cumva sa îmi înțeleagă avansurile greșit iar eu am aceeași problema, știu ca ma place insa dacă i-as scrie mi-ar fi teama de reacția lui, mai ales sa nu afle iubitul meu, cum am mai spus nu vreau sa îl rănesc.
Ce pot face în cazul acesta?
Când sunt singura cu iubitul meu îl sărut oricând, îl alint și altele, cum facem noi în mod normal, însă când ieșim cu varul sau simt ca numai vreau sa ma apropii de iubitul meu nici măcar cu o îmbrățișare. Varul sau a observat asta și îmi face avansuri însă nu pot avea o discuție cu el sa vedem dacă ar putea fi ceva, niciunul nu face primul pas iar eu nu vreau sa îmi folosesc iubitul doar pentru a ieși pe afara cu varul acestuia.
Help!

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Draga mea,boala lunga e moarte sigura,stiai?
Stai langa un baiat care oricat te-ar iubi,nu ajunge ca sa-l iubesti si tu ceea ce va duce in timp,la o despartire sigura, pentru ca te vei satura de intreaga farso-comedie pe care esti nevoita sa o joci zilnic.
In momentul de fata stai langa iubitul tau doar din fidelitatea si generozitatea pe care ti le provoaca sentimentul tau de recunostinta ca te iubeste, din datorie daca vrei sau, poate, chiar din mila...Si cauti sa fii corecta, foarte bine si foarte frumos!
Dar ce te vei face peste un an, peste doi, cand vei stii fiecare reactie a lui, fiecare gest si fiecare vorba cu mult inainte sa le faca iar pe tine nu te vor mai incalzi cu nimic?
Inca de pe acum nu mai doresti sa fii atinsa in prezenta acestui var al lui care...iti place.
Esti o persoana demna si ai un suflet generos, dar ar trebui sa te gandesti la tine mai intai si nu la iubitul tau.Stiu ca nu vrei sa-l ranesti,dar o vei face,mai devreme sau mai trziu,cu sau fara sfaturile noastre.
Cand intr-o relatie doar unul iubeste,relatia e sortita esecului.
Desparte-te,uita-l si pe var,ramai singura o vreme sa te linistesti si, apoi, cu baze noi, gaseste un baiat pe care sa-l iubesti si tu, un baiat care sa te faca sa-ti fiarba sangele in vene si inima sa-ti sparga pieptul doar la simpla lui aparitie.
Si fa-l sa te iubeasca!

6 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Nu e corect fata de prietenul tau sa mai continuati aceasta relatie. Tu spui ca nu vrei sa-l ranesti, dar ce crezi ca si-ar dori el daca ar sti ca-l placi mai mult pe varul lui? Indiferent cat de indragostit as fi de o femeie, daca ar fi atrasa de altul mai mult, eu mi-as dori sa stiu, ca sa-mi pot cauta pe alta, care ma pune pe mine pe primul loc.
Tu tii la el dar nu esti indragostita (si nu cred ca vei simti vreodata asta pentru el) si daca mai stai cu el, nu faci altceva decat sa amani inevitabilul, pentru ca la un moment dat, fie ca e vorba de varul lui sau de altul, tot te vei indragosti de altcineva si il vei parasi. Il vei rani mult mai profund daca-l vei parasi mai tarziu, decat daca o faci acum, cand aveti doar doua luni de relatie.
Eu zic sa te desparti de el, dar deocamdata sa nu faci nici o mutare in privinta varului lui, ci doar sa astepti. Cel mai probabil, atunci cand va afla ca te-ai despartit de prietenul tau, var-su nu va mai avea retineri si iti va spune ce simte pentru tine. Daca nu o face, aia e, mergi mai departe si iti gasesti pe altul pe care sa-l poti iubi, in loc sa irosesti timpul unuia pentru care nu simti "aceeasi iubire imensa" pe care o simte el pentru tine. Nu irosesti doar timpul lui, ci si pe al tau.

| Violleta2022 a răspuns:

Spune-i iubitului tau ca nu te simti confortabil cu varul lui si ca prefrei sa iesi numai cu el, adica voi doi singuri!
In felul asta eviti o situatie neplacuta si-i dai de inteles vvarului ca-i porc daca se intinde la iubita undei rude atata de apropiate dar tu esti cinstita si il eviti.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți face decât un singur lucru. Fă un scenariu despre cum se va desfășura viața ta în următorii 30 de anul cu unul și cu altul, și apoi să decizi.

| mihai69 a răspuns:

Cum zice și @greece - soluția ideală e să te îndepărtezi de ambii veri. Definitiv!

| blackann a răspuns:

Nu mai iesi cu varul, simplu. Sau ia-ti inima-n dinti, spune-i adevarul si urmati-va fericirea.

| Alexandru250201 a răspuns:

Cica sa ai incredere in femei