| Chiri23 a întrebat:

Buna tuturor, prietena mea impreuna cu mine urmam un tratament pentru candidoza, ea ovule polygynax si micogal, iar eu doar micogal. Am avut in ultima vreme contact sexual dar doar protejat. Pe 26 trebuie sa îi vina ciclul menstrual dar inca nu are simptome (dureri de san, spate etc.), oare aceste medicamente pot intarzia ciclul menstrual sau trebuie sa imi fac griji?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca nu-i cazul sa te panichezi, odata ce ai mentionat ca ati facut sex numai protejat, asadar nu-i sarcina, dar cu siguranta are ciclu de tip NEREGULAT, care vine cand vrea el.

Un ciclu nu se masoara niciodata cand vine, ci se NUMARA zilele, incepand cu prima zi a ciclului si in fiecare luna trebuie sa se succeda la acelasi numar de zile, nu la aceeasi data, fiindca luna poate avea 28 de zile, 30 sau 31 de zile.

14 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

1. Chiar daca urmati amandoi tratament, se recomanda o pauza de la sex.
2. Posibil de la candidoza sa aiba intarziere sau de la medicamentatie. Cititi prospectul si daca nu scrie nimic, isi poate intreba medicul ginecolog.

| Violleta2022 a răspuns:

Sexul este total interzis pana la vindecarea completa a candidei, adica dupa ce faceti al doilea test si iese complet negativ, aratand clar ca amandoi ati scapat de candida.

In ce priveste medicamentatia antifungica impotriva candidei, nu poate intarzia un ciclu mentrual!

| Chiri23 explică (pentru Violleta2022):

Am facut astazi doua teste de sarcina si sunt negative, nu inteleg de ce nu i-a venit nici astazi.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Chiri23):

Probabil pentru ca ea are ciclul de tip NEREGULAT!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Chiri23):

In ce privesc testele de sarcina, se pot face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala. Orice test facut inainte de 21 de zile este inutil si eronat.

cand a fost ultima zi de sex?

| Chiri23 explică (pentru Violleta2022):

Undeva la 15 zile in urma, ciclul era destul de regulat

| Violleta2022 a răspuns (pentru Chiri23):

Deci testele au fost facute inutil si eronat, findca SUB 21 de zile nu poate iesii un rezultata corect la test, fiindca au fost facute cu mult prea devreme, ca hormonul hcg sa fie detectat in urina.

Sa faca testul de sarcina corect, DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala!

Nu prea inteleg ce este ala "ciclul destul de regulat", fiindca o femeie poate avea:
- ciclu regulat - care vine intotdeauna la exact acelasi numar de zile, luna de luna, sau
- ciclu neregulat - cand vine la numar de zile diferite, lunar sau cu intarzieri mai mari.

| Chiri23 explică (pentru Violleta2022):

Îi venea ori in 22 ori in 26 mereu

| Violleta2022 a răspuns (pentru Chiri23):

Asadar, este de tip neregulat.

| Chiri23 explică (pentru Violleta2022):

Am vrut sa o duc la test de sange hcg dar îi este frica de ace…nu stiu ce sa ma mai fac

| Violleta2022 a răspuns (pentru Chiri23):

Cred ca nu-i cazul sa te panichezi, odata ce ai mentionat ca ati facut sex numai protejat, asadar nu-i sarcina, dar cu siguranta are ciclu de tip NEREGULAT, care vine cand vrea el.

Un ciclu nu se masoara niciodata cand vine, ci se NUMARA zilele, incepand cu prima zi a ciclului si in fiecare luna trebuie sa se succeda la acelasi numar de zile, nu la aceeasi data, fiindca luna poate avea 28 de zile, 30 sau 31 de zile.

| dullcat a răspuns:

Buna.Cand faci astfel de tratamente e necesara o pauza de la sex.Veti supravietui si fara, stati linistiti. Daca vrei sa va treaca cat mai repede, respectati ce spune medicul.Eu sunt sigura ca v-a spus si de pauza, dar voi credeti ca stiti mai bine.

| Chiri23 explică (pentru dullcat):

Am inteles, intrebarea mea era alta…inca nici azi nu are simptome in legatura cu venirea ciclului