| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara,
Prietena mea, acum 2 zile (2 ianuarie, seara) a observat niste sangerari de culoare ROZ. Aceste sangerari au continuat si ieri si astazi, si curge foarte putin. Ciclul menstrual trebuia sa vina cam inainte de Craciun (25 decembrie). In concluzie, daca ciclul ei menstrual a venit ACUM, nu a intarziat nici o luna inca. Este prima data cand e vorba de sangerari ROZ, niciodata nu a mai patit asa si tin sa mentionez ca astea au aparut dupa 2 saptamani de la un contact sexual de pe data de 18 decembrie. Ultimul contact sexual fiind pe data de 1 ianuarie, iar de fiecare data ne-am protejat. Pe langa sange roz, au mai aparut si alte simptome precum mici dureri abdominale.
Care ar putea fi cauzele si ce recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ti am mai raspuns odata, trebuie sa o vada medicul, dar daca tu nu vrei, atunci asta e.

| InOrOut a răspuns:

Ai zis asa "Prietena mea" si "Ultimul contact sexual fiind pe data de 1 ianuarie, iar de fiecare data ne-am protejat". Fie ati facut amandoua singure fie cu cineva. Ati mers amandoua la unu sau cum? Sa va fie rusine. Pacatoaselor.

| Alinailies a răspuns:

Sa faca un test de sarcina si sa mearga la ginecolog.

| AfumataSunca a răspuns:

TPU NU II POATE DA PRIETENEI TALE UN DIAGNOSTIC CORESPUNZATOR. Dar poti merege cu ea la ginecolog
uite cateva informatii pe care le am gasit pe net...
Cu toate ca sangerarea dupa contacul sexual poate fi ingrijoratoare, de cele mai multe ori nu indica o problema grava. Exista, intr-adevar, si situatii in care afectiuni mai serioase precum infectiile cu transmitere sexuala pot cauza sangerari in urma raporturilor sexuale, insa acestea sunt destul de rare.

In cele mai multe situatii, sangerarea poate debuta chiar la nivelul vaginului, ca urmare a unei traume fizice. De pilda, atunci cand vaginul nu este bine lubrifiat in timpul contactului sexual, peretii acestuia pot fi agresati in timpul sexului, iar astfel apar sangerarile. Menopauza si alaptarea pot cauza uscaciune vaginala, deci femeile care se afla in aceste perioade sunt mai expuse riscului de sangerare vaginala.