| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor.Prietenul meu a zis ca problemele mele financiare a condus la răcirea relației si e vina mea ca n-am știut de-a lungul timpului cum sa ma comport cu el, ca nu m-am dat dupa el, ca eu îl trag în jos cu viata mea și ca din cauza mea are o viata mai urata și ca problemele mele II dau foarte mult stres.Am facut prostia de a-i povesti ce ma doare și problemele mele de zi cu zi și acum am ajuns aici.Mai pot face sa rezolv ceva? Daca am gresit eu cum mai pot repara? Sa nu mai pomenesc niciodata de problemele mele și sa fiu mai vesela?

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da-i pace, ca asta-i genul de om care te manipuleaza, facandu-te sa te simti tu prost, ca sa iti dea el papucii.
Ce vrei sa mai repari la o relatie care oricum nu mai merge si ala abia asteapta sa scape de tine?
De ce te-ai milogii si ruga de unul care oricum nu da doi bani pe tine?
Am senzatia ca tu cauti nefericirea, cu lumanarea!
Da-l in colo pe asta si cauta-ti un om care sa te iubeasca sincer si adevarat, care sa te faca fericita si care sa te inteleaga cand ai probleme, ca fac parte din viata noastra, normala.

| dullcat a răspuns:

Buna.Cat de veche este relatia? Oare nu este cam imatur sa dea vina pe tine pentru ca i-ai povestit problemele tale, in conditiile in care el abia dupa mai mult timp iti spune ce il deranjeaza cu adevarat la acest capitol? Vina e a amandurora. Daca locuiti impreuna, e obligatoriu sa puneti la bataie un plan astfel incat sa treceti peste aceste probleme.Intr-o relatie nu incape discutie despre prezenta sinceritatii, asadar nu, nu este normal sa tii pe viitor totul ascuns.Nici ca el sa dea vina pe tine fara sa te indrume cu un sfat nu este normal, daramite sa-ti scoata ochii pentru ca ai simtit nevoia sa te descarci emotional. Purtati o discutie serioasa atunci cand sunteti in toane bune, nu lasati asa in aer.

| AndreeaMadalinaAna a răspuns (pentru dullcat):

Am vorbit dar la nervi mereu spune asa, ca mereu am probleme, ca s-a saturat sa ma ajute, ca l stresez, și ca sa nu mai apelez la el

| dullcat a răspuns (pentru AndreeaMadalinaAna):

Nu ai raspuns la toate intrebarile, deci ce mai pot zice? Ar merita sa auzim si varianta prietenului tau...

| AndreeaMadalinaAna a răspuns (pentru dullcat):

De 1 an.Da este imatur, dar l am întrebat de ce nu pleacă dacă îl nemulțumește atatea si a zis ca el încă lupta si eu nu vad asta.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AndreeaMadalinaAna):

Aiurea, nu pleaca pentru ca primeste gratis ceea ce ar trebui s aplateasca la altele, de aia nu pleaca. dar te pune jos, te controleaza si manipuleaza semna ca asta nu este dragoste doar comporatmnet tiranic, facandu-te chiar s ate simti prost ca sa poate face ce vrea din tine.
Oameni ca astia nu-i bine s-ai ai in viata ta, ca te distrug complet, facandu-te sa te simti vinovata.
El ar trebui sa fie ala care sa te inteleaga si sa te ajute, nu sa te puna jos si sa-ti bata joc detine.

| AndreeaMadalinaAna a răspuns (pentru Violleta2022):

Putem vb în privat?

| dullcat a răspuns (pentru AndreeaMadalinaAna):

Ok si, despre ce probleme este vorba de fapt? Exista o limita de toleranta pentru fiecare.

| Miruna333 a răspuns:

Nu ai facut vreo prostie, este normal sa ii povestesti problemele tale. De ce sunteti intr-o relatie? Impartiti numai bucuriile si atat? Ce fel de persoana este aceea care iti spuna ca o incarci cu problemele tale? Tu nu ai gresit cu nimic. Fugi cat mai repede din relatie. Cum adica sa nu mai pomenesti niciodata de problemele mele și sa fii mai vesela? Adica sa iti pui o masca si sa te prefaci ca totul este roz doar pentru ca partnerul tau, mult prea imatur, nu poate accepta ca fiecare om are problemele lui si da vina pe tine pentru ca se incarca din ele? Foarte gresit. Ti-ai face cel mai rau om daca vei continua sa stai langa un asemenea om.

| MrAM a răspuns:

Daca vezi ca nu merge treaba intre voi si e evident, mai bine separați. Asa iti dai si tu seama de problemele tale si incerci sa le rezolvi si el cu ale lui. Deja te vede ca pe o povara si stați impreuna de nevoie. Clar si el e imatur si isi vede interesul

| MioritaPaguba a răspuns:

Am vazut un boschetar cum una o fost draguta cu el si dupa un timp omu parca s-a mai domolit in a bea. Miracol.
Daca poate ea. Poti si tu.