| Fabian88 a întrebat:

Nu mai rezist! Ma ucide situatia prin care trec. Va rog am nevoie de sfaturi. Inteleg ca anumite persoane in viata au menit sa treaca prin mai multe in viata. Dar mie unu imi e de ajuns! Acum cativa ani mi-am pierdut familia (nu mai dau detalii, a fost crunt) de acolo alte probleme financiare si tot felul. Am pierdut si locuinta din cauza parintilor, practic am ajuns sub 0. In urma cu 2 ani am cunoscut o fata. Eu sunt plecat din tara. Locuim in strainatate. A fost totul bine si frumos, ea stiind de problemele prin care trec, nu sunt grave. dar sunt probleme financiare pe care le am din trecut in Romania, banci, etc. In urma cu cateva luni am avut de facut ceva plati, din problemele pe care le am. Nu am avut cum sa rezolv, stiind ca daca ii voi spune, imi era frica sa nu o pierd fiind faptul ca astepta sa termin cu toate si sa ne continuam drumul, la un viitor impreuna. Dar am decis sa ascund situatia. In sinea mea stiam ca nu e ok, dar am zis ca voi rezolva, ei insa totul a luat amploare, i-am spus pana la urma. Niciodata nu am mintit-o exceptand acest moment, i-am explicat ca motivul pentru care nu am vrut sa ii spun. Sincer nu mai am pe nimeni ea este tot ce am, iar daca e sa mai perd odata "totul" desii sunt puternic nu mai pot trece peste. Ea are un caracter foarte puternic. Desi recunoaste ca am avut momente minunate impreuna si ca am fost totul pentru ea, faptul ca nu i-am zis adevarul nu mai imi da nici o sansa sa pot repara ceva. E adevarat am fost putin psihic afectat, acum merg la psiho, i-am spus ca voi schimba totul, poate am gresit enorm, dar o iubesc, si nu mai vad nimic fara ea. Vreau doar sa ma pun la somn si niciodata sa ma mai trezesc. Dupa multe incercari de a cere doar timp ca sa pot dovedii schimbarea si ca voi rezolva prb ce le am. Mi-a acordat acest timp si a spus ca vom vedea cum va fi. Locuim inca impreuna cu sora ei pentru ca aici inca nu ne putem muta, in baza contractului de inchiriere, doar ca simt ciudat totul. Imi acorda timp dar am impresia ca nu este afectata de loc, am impresia ca parca nici nu sunt aici. Am inteles ca am gresit, si doar nu i-am spus ca am platit o suma din prb ce le am. Iar pentru asta totul se sterge cu buretele. Imi da o sansa cu timp dar totusi nu simt asta. Faptul ca e aici si nu o pot imbratisa ma ucide. Nu mai rezist. Sunt satul de o viata in care doar probleme, m-am pus mereu pe locul 2, mereu a fost cineva mai important. Nu mai am nimic si pe nimeni. Ma urasc, toata chestia ce s-a int m-a facut sa ma desconsider. Nu mai am nici o parere buna despre mine. Ma displac si ma urasc.

Răspuns Câştigător
| Piper987 a răspuns:

Buna Fabian,
Am citit tot ce ai scris si vreau in primul rand sa iti spun ca nu poti sa rezolvi problemele tale atata timp cat tu nu sti ce simti. Eu consider ca trebuie sa inveti sa te cunosti mai bine, si sa te apreciezi. Sti nu oricine are puterea sa treaca peste atatea. Sunt sigura ca e greu pentru tine. Pune-te pe tine pe primul loc, stiu ca suna egoist. Dar tu ai nevoie primadata sa te impaci cu tine insuti. Si prtna ta are nevoie de timp... ai rabdare. Toate se vor rezolva. Incearca sa iti marchezi prioritatile. Tu esti una din ele. Nu te mai desconsidera nu vei rezolva nimic. Sper ca te am putut ajuta. Dar subliniez faptul ca nici macar un psiholog nu te poate ajuta sa te apreciezi el doar te ajuta sa vezi lucrurile diferit. Bafta si sarbatori fericite

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

La tine lucrurile sunt extrem de simple, dar complicatia la care ai ajuns e extrem de severa. Ai mintit, ceea ce a dus la pierderea increderii, care e baza relatiei, si era cit pe ce sa pierzi si relatia. Asta a fost tot. Cred ca acum ai invatat ca, daca vrei sa fii cu cineva cu adevarat, trebuie sa nu minti acea persoana.
Ce e de facut? Nimic, decat de asteptat. Esti la mila timpului. Si a inimii ei ranite de pierderea increderii. Daca in timp ea va avea capacitatea sa uite, vei cistiga. Daca nu, vei pierde. Dar hai sa iti spun un secret: timpul e marele burete pe care le sterge pe toate. Pentru ca te iubeste, ai sanse reale sa revina la ce a fost. Dar relatia voastra va avea de suportat neincrederea ei, pana ce va veni un moment in care ii vei dovedi ca esti de incredere. Deci va trebui sa fii "imaculat" dupa intoarcerea ei, altfel, cea mai mica gafa, cea mai mica minciuna va putea duce la despartire.
Si inca ceva: situatia e mai roz decat crezi. Daca era tot terminat, primeai un sut in fund si te trimetea cit mai departe de ea. Dar inca esti cu ea, si esti la sora ei, si asta inseamna mult. Intr-un fel, vrea sa iti dea o lectie, sa intelegi ca increderea e mai presus de orice, ca sub nici o forma nu trebuie sa fie intre voi ceva ascuns. Si cand va crede ca ai invatat lectia, va reveni la ce a fost. Deci, inca o ai, ea doar pastreaza distanta pentru a uita, si/sau pentru ca tu sa intelegi ce ai facut.
Ce te poate ajuta acum? Mici atentii, fa ceea ce stii ca ii place. Fi acolo mereu, cand are nevoie de ajutor, lasa de la tine mai mult ca oricind, si sa fie dupa cum vrea ea. Chiar daca tu, ca barbat, consideri ca trebuie sa te umilesti. Un exemplu: ce ar fi sa o ajuti la spalatul veselei? De fapt, cand vei fi in stare sa faci orice pentru a o recistiga, abia atunci o vei recistiga.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca fata are o personalitate autoritara si it cunoaste problemele, stai de vorba cu ea si... CERE AJUTORUL EI.
In acest caz vor fi doua posibilitati:
- ori tine la tine si - daca este chiar atat de puternica si hotrata - te va sprijini din plin sa te redresezi
- ori va face pas inapoi, fiindca doar a facut pe "femeia tare" sa te stapaneasca, dar nu este in stare sa faca mare lucru, iar tu i-ai fost doar o roata de rezerva

Odata transata problema, va trebui sa va hotarati impreuna: ori mergeti impreuna si la bine si la greu, ori mergeti separat, sa nu va incurcati reciproc. In acest caz te vei putea elibera psihic de la stresul facut pentru a corespunde cerintelor ei si a sorei sale, dupa care vei putea regandi strategia potrivita pentru tine.

| miolina a răspuns:

De ce fata nu vrea sa munciti impreuna? Adica : cele doua servicii, spalat masina, daca aveti, cumparaturi de orice fel, vizite - oriunde, consultatii la medici, curatenie, conversatii, preparea mancarurilor, in excursii, scrieti scrisori, etc. Asa va veti obisnui unul cu altul. Sau e o prietena careia nu-i prea pasa de tine. Se aude un slab mormait? Aprofitat de tine faptul ca ai dus-o in alta tara?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai minti to si cum sa mearga ea la un drum cu un mincinos? Pune te in situatia ei, daca ea ar fi avut problemele tale si te mințea ai fi iertat o? Si datoriile la bănci cine le-a facut? Tu? Nu cumva locuinta ai pierdut o din cauza datoriilor la bănci? Fi sincer ca asa cum o minti pe ea minti si pe TPU, tu nici cu tine nu esti sincer, asa ca ce parteneră vrei? Sa o minti pe aia nonstop? Păi tu crezi ca ea e proastă ca sa ti inghită tie măgăriile si minciunile? Foarte bine ca a pus punct relatiei cu tine, s-a saturat i-a ajuns de minciunile tale. Este sătulă. Ea este posesiva zici? Dar tu esti mincinos ceea ce este grav de tot intr o familie sa ti minti prietena nevasta, e grav. Ea este tot româncă ca si tine? Rezolva ti cu bancile problemele ca ajungi rau de tot si inchis pentru ne plata datoriilor, cu bananca nu te joci mintind cum esti tu obisnuit cu fata cu care stai, zicind lasa ca mă iartă, banca nu te iartă.

| Fabian88 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Frate hai sa iti spun ceva. Problemele cu banciile sunt altceva. Casa am pierdut-o cand au murit ai mei din cauza ca nu mai aveam cum sa fac contractul. Daca erai atat de istet iti dadeai seama ca de asta am scris situatia cum e. Nu ca sa mint pe TPU. Ci ca sa explic situatia clara ca ceei care o vad sa imi raspunde. De raspunsul tau nu am nevoie atat timp cat nu intelegi situatia clara.

| xerxes1 a răspuns:

Este un pic cam posesiva.Trebuie sa stie despre tine doar cat este necesar fara alte detalii. Faza ca te-ai incurcat in detalii este vina ta.Acum ca ai comis-o ai doua variante.Sa te vaiti sau sa mergi inainte.Ai mai trecut prin situatii dure, deci esti cumva calit. Daca te drogai si mergeai la fetite ar fi fost mai putin suparata? Adica se agita atat la o chestie de doi lei intre voi?(ceva mai multi lei,dar da-i nabii de bani, se fac si se pierd usor )
Succes!
Si sora-sa cumva incurca in acelasi spatiu.Chiar si la nivel energetic.

| ALGator a răspuns:

Povestea ta e un pic neclara.
Ea știa de problemele tale trecute și a acceptat că puteți merge înainte. Implicit trebuia să își dea seama că va mai fi o perioada de tranziție în care tu vei continua sa plătești oalele sparte. Cu sau fără știrea ei. Nu pare să fi făcut exces de înțelegere, incit te-ai simțit tentat sa faci ceva pe ascuns. Deși cunoștea situația în mare, asta a devenit o surpriză totala pentru ea. Hm.
La extremă, lipsa de bunăvoință e un semn de prostie.
Contează mult modul cum percepe ea relația prezenta și viitoare cu tine, in pofida trecutului. Dar pare că s-a construit o relație procuror-acuzat intre voi.

| Seropozitiv a răspuns:

Salut, Fabian.

Imi pare rau pentru situatia prin care treci si ceea ce simti, imi dau seama ca e probabil sfasietor. Voiam doar sa zic, asa cum ai subliniat si tu ca mereu te-ai pus pe plan secund iar asta poate tocmai din cauza modului in care ai crescut si experientelor care te-au adus in acest punct. Iti sugerez sa privesti in retrospectiva sau cel putin in ansamblu si sa realizezi totusi toate prin care ai trecut, iar daca in marea majoritate a situatiilor in care te afli, realizezi ca nu esti in ele datorita tie, atunci e clar ca te subapreciezi si probabil ar trebui sa o iei putin diferit. Cat despre relatia cu prietena ta, ofera-i timp, vezi-ti de ale tale iar daca chiar e asa cum o caracterizasesi tu, ea va observa si o vei recastiga. In caz contrar... TOTUL pentru tine e relativ si de moment. Cautati un Psiholog mai bun care sa te invete una alta despre tine in prima instanta, despre cum sa ajungi sa te iubesti si sa te simti bine cu cine esti, fara sa depinzi de altcineva. Iar odata ce vei invata aceste lucruri, vei iesii atat din belele si probabil iti vei gasi si pe cineva potrivit pentru tine, la momentul acela. Asta e, ne lovim de greu doar ca sa invatam sa ne ridicam. Au Americanii o vorba buna, si anume This too shall pass, daca nu cunosti Engleza, se traduce practic "Si asta, ca altele, va trece". Trebuie doar rabdare si mult timp de gandire. Oferati-le pe amandoua si vei putea trece peste, orice s-ar intampla in jurul tau. Tu esti cea mai importanta persoana in viata ta, nu uita asta!

Ai grija de tine si sarbatori fericite!

PS: Mesajul era destinat ca si Privat oficial dar aparent datorita Statusului meu de Junior, nu il pot trimite. Asa ca-ti scriu aici intr-un final!