| EmmaWho a întrebat:

Buna tuturor. Stiu ca poate problema este doar in mintea mea, pentru ca sunt o pers destul de negativista.

Am facut dragoste cu prietenul meu si dupa cateva minute a iesit prezervativul. A ramas "inelul" afara. El a observat si s-a oprit. L-am vreifcat si nu era spart. Eu m-am speriat foarte tare pentru ca e prima data cand mi se intampla si am alergat la baie si am facut un dus vaginal, doar cu apa. Am inteles ca sansele sa se intample ceva nedorit sunt mici, dar am inceput sa fiu cam paranoica. Ce spuneti, este vreo problema pentru care ar trebui sa ma ingrijorez? Ar trebuii sa iau pastila de a 2-a zi?

Va rog, am nevoie de cateva sfaturi repede, pana nu trec cele 24 de ore...

Multumesc

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa stii ca acel dus cu apa nu te ajuta cu nimic. Ba mai mult, jetul de apa impinge sperma catre trompele uterine, deci mai bine nu te speli cu apa imediat dupa.

Daca el nu a ejaculat, si nu a trecut mult timp de la contactul sexual pana cand ati observat acest incident, atunci poti sta linistita.

Sincer, eu te sfatuiesc sa-ti iei pastila de a doua zi. Ai auzit vreodata de picatura placerii? Face parte din pre-ejaculare si barbatii cand sunt excitati le mai "curge" cate o picatura din cand in cand.

Nu se stie niciodata ce se poate intampla, si decat sa ti se intample ceva mai grav mai bine esti precauta si esti atenta.

Oricum, daca prezervativul era pus, si nu era spart, si cum inelul era in exteriorul vaginului, nu ai de ce sa-ti faci griji, pentru ca nu a avut contact direct cu peretii vaginului.

15 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Daca erai in perioada fertila iar el a ejaculat atunci sansele sunt mari sa ramai insarcinata

| EmmaWho explică (pentru mona):

Nu sunt in perioada feritila si nu a ejaculat, nu stiu ce sa fac, sa iau pilula de a doua zi? Am inteles ca e o doza foarte mare de hormoni, si ca nu ar avea sens sa o iau...

| mona a răspuns (pentru EmmaWho):

Nu lua pastila daca esti sigura ca nu a ejaculat si nu erai in perioada fertila

| EmmaWho explică (pentru mona):

Sunt destul de stresata, mai am inca timp sa o iau...dar ma gandesc ca poate nu are sens, nu stiu...

| mona a răspuns (pentru EmmaWho):

Nici nu are sens sa o iei, ciclul cand trebuie sa iti vina?

| EmmaWho explică (pentru mona):

Nu am menstruatie regulata, cam prin 13 luna viitoare.

| CoquineNoire a răspuns (pentru EmmaWho):

Nu o lua, pastreaza pastila pentru cazuri mai grave...gandeste-te ca se ia o data la 6 luni maxim.

| EmmaWho explică (pentru CoquineNoire):

Deci, ar trebui sa ma linistesc?

| CoquineNoire a răspuns (pentru EmmaWho):

Daca stii sigur ca ti-ai calculat bine acele zile cu fetilitate scazuta, e ok.

| AncutSsa96 a răspuns (pentru EmmaWho):

Nu are niciun sens sa o iei

| Emilian65 a răspuns:

Depinde in ce perioada erai. Daca erai in perioada fertila, sansele de a ramanae insarcinata sunt mari. Dar daca erai imediat dupa ciclu, sau in apropiere de venirea ciclului, sansele sunt mici.

| EmmaWho explică (pentru Emilian65):

Ciclul mi-a venit pe 10 noiembrie, periaoda fertila a fost undeva intre 20 si 23, iar asta s-a intamplat in 26... stiu ca perioada ferila variaza, si nu e batuta in cuie, dar ma gandsc ca nu eram in perioada ferila. Am langa mine cuita Postinor..nu stiu daca sa le iau sau nu.

| Alcyon a răspuns:

Nu lua pilula ca n-are sens. Daca nici n-a ejaculat, nici nu erai in perioada fertila, sansele de a fi ramas sunt aproape zero. Sunt femei care-o fac tot timpul neprotejat (metoda coitus interruptus) si n-au nicio problema. Pastila aia o sa-ti dea tot organismul peste cap. N-are rost.

| BlueViP a răspuns:

Nu e nevoie sa iei pastila. Nu ai de ce sa iti faci griji ca esti insarcinata.

| AncutSsa96 a răspuns:

Accidente se intampla tuturor. Uneori in mijlocul unei partide de sex, mai mult sau mai putin incendiare, latexul cedeaza. Trebuie sa intelegem ca nici macar prezervativele nu sunt perfecte pe lumea asta, nimic nu e infailibil.Pentru a limita riscul de imbolnavire, nu este recomandat sa folositi produse agresive cu care sa va spalati "zona de risc". Nu e cazul sa dati fuga in bucatarie si sa va turnati Cif si Mr. Musculo in vagin. Multumiti-va sa-l spalati cu apa calduta. Asta nu inseamna ca asa nu veti contacta boala, ci doar ca veti limita riscul. Daca sangele, sperma sau secretiile vaginale intra in contact cu vreo rana, dezinfectati-o cu alcool medicinal sau betadina. Daca stiti ca exista riscul de contaminare (aveti certitudinea sau banuiti ca partenerul sufera de ceva), mergeti in 48 de ore catre un centru de analize, unde vi se poate propune un tratament de evitare a infectiei. De asemenea, este indicat sa faceti un test HIV in urmatoarele 15 zile de la data contactului neprotejat. Testul trebuie neaparat repetat 3 luni mai tarziu pentru a capata cu adevarat siguranta ca nu ati contactat virusul.

In ceea ce priveste evitarea unei sarcini nedorite, nu prea aveti de ales. Trebuie sa apelati la contraceptia de urgenta, respectiv faimoasa pilula de a doua zi. Aceasta poate fi administrata in primele 72 de ore de la contactul neprotejat, insa cel mai bine ar fi sa o luati in primele 12 ore, pentru ca eficienta ei sa fie maxima. Cu cat mai repede cu atat mai bine, cu cat asteptati mai mult, cu atat efectul este mai putin garantat. Pilula este disponibila in farmacii si nu este nevoie de reteta, cel putin la noi in tara. Daca planuiti sa plecati intr-o calatorie, cel mai bine ar fi sa strecurati in geanta voastra si o pilula de a doua zi, nu se stie niciodata.