| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor. Trec printr-o perioada dificila rau, am fost cu cineva de 4 luni, in astea 4 luni am auzit deseori "te iubesc" din partea lui, desi mi s-a parut cam prea devreme...toate bune si frumoase, ne vedeam des, ne intelegeam de minune, exista multa comunicare...pana cand, s-a angajat vara asta la o terasa; treaba s-a complicat, ne vedeam mai rar si cand ne vedeam simteam o usoara neglijare din partea lui, in sensul ca nu mai era asa atent cu mine, nu vorbea ca inainte, era putin diferit. Ultima oara cand ne-am vazut a fost vineri, inainte sa plec la fratemiu(el locuind in alt oras) si l-am intrebat daca pentru 3 zile cat voi fi plecata imi va simti lipsa si el a raspuns "desigur!". Apoi ne-am luat la revedere ca doi indragostiti, urmand ca sambata ca sambata sa plec, ei bine sambata seara am reusit sa vorbim putin, dar iar aceeasi neglijare, imi scria foarte sec in mesaje, era de servici, dar parca de data asta a fost mai sec ca niciodata. Enervandu-ma ca suport toate astea, i-am zis ca e penibil pentru ce face si m-a acuzat ca nu-i ofer intelegere. M-am abtinut sa-l mai caut, dar cum imi pasa, l-am intrebat ce mai face. Nu mi-a raspuns la mesaje, la apeluri, evident, dupa 4 zile in care el n-a dat semne am hotarat sa ii dau mesaje spunandu-i ca ramane o dezamagire pentru mine daca se comporta asa. Nu mi-a raspuns la telefon mult si bine, simteam ca mor, credeam ca i s-a intamplat ceva, intr-un final mi-a zis ca a fost foarte ocupat la servici si ca n-a auzit telefonul cat era acasa pentru ca dormea si oricum era pe silent.i-am zis ca nu il cred, daca ma anunta totusi ca e ocupat si ca vorbim cand are timp, era ok, dar asa, m-a suparat atitudinea lui. A zis ca mai bine ramanem prieteni ca din cate a observat ne intelegem si bineinteles eu nu admit asa ceva, ultima oara sa mi-l aduc aminte ca pe un iubit si acum sa doreasca sa fim prieteni, mi se pare anormal. Totusi, crezand ca mai e vreo speranta, i-am zis sa ne intalnim sa discutam ca doi oameni maturi, asemenea subiect se trateaza fata in fata, nu prin mesaje. A zis ca e de acord, dar bineinteles nu am reusit sa ne vedem, s-a scuzat ca a venit tarziu acasa de la servici si sa ne vedem maine, adica azi era de fapt..bineinteles am stabilit o ora, si vazand ca se aproprie ora si nu da niciun semn unde anume sa ne intalnim, l-am sunat, evident ca nu mi-a raspuns, i-am dat un ultim mesaj in care i-am zis ca m-a lamurit ce fel de om e si ca nu vad unde ar exista prietenie atata timp cat el se comporta cum se comporta. Ideea e ca nu-l recunosc, din tipul iubaret cu mine, atent, vorbaret, sa devina asa. Ma face sa cred ca e cu alta, deodata ce ma ignora asa.Voi ce parere aveti de situatia in care ma aflu?

3 răspunsuri:
| LostInBubble a răspuns:

Nu trebuie sa te gandesti ca e cu alta. Poate nu face fata stresului de la servici, si te evita pentru ca stie ca esti un pachet de stres cand vine vorba de relatia voastra. happy
Cel mai bine ar fi sa il intrebi daca are pe cineva. Chiar daca nu ajunge la intalnirea voastra, du-te acasa la el.

In situatia asta eu l-as lasa in pace sa vad unde ajunge, ce concluzie trage el SINGUR. Bine inteles ca o fata nu merita sa fie ignorata, dar eu as incerca sa vad ce are el de gand sa faca. happy

Eu am zis ca s-ar putea sa fie stresat deoarece eu nu lucrez, dar pictez. Cateva zile pe saptamana imi inchid telefonul si ma duc in atelierul meu si ma concentrez pe ceea ce am de facut. Lumea ma intelege, prietenul la fel. Poate trebuie sa-l intelegi. Atat.

| stefyuk a răspuns:

Poate e foarte obosit sau nu mai simte la fel pentru tine.ori ii place de alta fata. Si mie mi s intamplat asa.

| adina1345 a răspuns:

Am fost si eu in situatia ta si te inteleg, intr o oarecare masura. Am avut o relatie cu un tip, angajat, ca si al tau, la o terasa si pot sa zic ca daca tu nu ai mai muncit pana acum, nu ai de unde sa ii intelegi situatia. Este o slujba destul de solicitanta si extenuanta. La inceputul relatiei n am inteles nici eu cum sta treaba, ma enerva ca si pe tine ca nu mi raspundea la mesaje, bla bla. Dar cand am fost intr o seara la terasa respectiva si am vazut in ce ritm alert era nevoie sa munceasca, am priceput situatia. Sa nu mi o iei in nume de rau, dar ai fost cam imatura in relatia ta. Un om care vine rupt de la munca, nu are nevoie de reprosuri ca nu a trimis mesaje lungi si siropoase in timpul serviciului, ci de sustinere. Era mai ok daca incercai sa i intelegi situatia si ii ofereai sprijinul si intelegerea ta. Am trecut si eu prin cateva certuri din cauza asta, te cred ca te simteai neglijata, dar sincer nu era vina lui si nu depindea de el fazele cu mesajele. Tu ce ai fi facut? lasa i clientul sa astepte si te puneai pe scris mesaje in fata lui?
E normala reactia lui, de a nu ti raspunde apoi la mesaje, la telefon, dupa ce l ai acuzat pe nedrept. Avea nevoie de sustinere, de o persoana matura langa el. Nu stiu ce ai mai putea sa faci acum, cel putin ii poti spune ca ai inteles in cele din urma situatia lui si sa iti ceri scuze. Accepta i amicitia, poate asa lucrurile revin la normal, poate va reluati relatia. Sper sa nu ma intelegi gresit. Multa bafta!