| gaby1876 a întrebat:

Buna,tuturor! Ultima menstruatie mi s-a terminat pe data de 30 iulie, am avut 2contacte sexuale dupa menstruatie pe data de 1 si 2 august ..mentionez ca nu a ejaculat in mine însă saptamana asta am avut câteva simptome greturi,dureri de cap, urinari frecvente.a trecut o saptamanade la conceptie ..si deja au inceput simptomele.Acum astept menstruatia. oare sunt insarcinata? Răspunsuri de la cei care au trecut prin asa ceva.

Răspuns Câştigător
| Noreasontosimle a răspuns:

Nu cred ca ar avea cum sa apăra aceste simptome atat de repede. Din câte stiu la cel puțin 3 săptămâni... însă fa ți un test de sarcina după ce constați ca îți întârzie menstruația. Și eu stau luna de luna cu teama, caci nu ma protejez... și îmi mai întârzie.

2 răspunsuri:
| MishuD a răspuns:

Cel mai probabil doar te'ai speriat si "simptomele" sunt doar teama amplificată. Fa'ti un test ca sa te liniștești.
Și data viitoare pune'i prezervativ.

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a ti se putea oferi un RASPUNS corect si avizat, (si nu presupuneri sau pareri) care sa rezulte dintr-o analizare corecta a situatiei prezentate trebuie sa prezinti date precise, exacte, sigure pe zile, deci nu asa cum este prezentata intrebarea. Trebuie sa stii ca CICLUL MENSTRUAL incepe din prima zi a menstruatiei si se termina in ziua de dinaintea zilei de incepere a urmatoarei menstruatii. Din acest motiv este strict necesar sa fie cunoscute; 1. ) data la care a inceput menstruatia, 2.) data la care ar urma sa se produca viitoarea menstruatie, 3. ) data exacta la care a fost intretinut sexul, 4.) care este lungimea ciclului menstrual si careeste tipu/caracteristica aceseia adica REGULAT sau NEREGULAT. Doar stiind aceste date precis/exact se poate oferi un RASPUNS AVIZAT, fiindca in caz contrar se pot pronunta doar pareri si/sau presupuneri subiective fara nici-o valoare reala. Cele 2 perioade NEFERTILE si cea FERTILA a ciclului menstrual depinde in primul rand de lungimea ciclului si de caracteristica acestuia de a fi REGULATA. Numai in cazul in care ciclul tau menstrual este mai scurt si are mereu in jur de doar 23-25 de zile, doar atunci ar exista posibilitatea ca sexul amintit sa fi fost intretinut in ziua a 7 si a 8-a a ciclului si astfel sa fi intretinut deja in perioada fertila si bineinteles intr-un astfel de caz sa existe si posibilitatea de a se putea forma chiar si o sarcina. In cazul in care ciclul tau menstrual a avut mereu o lungime mai mare de 25 de zile, atunci formarea sarcinii devine IMPOSIBILA. Dupa trecerea a doar 7-8 zile de la data intretinerii sexului este ABSOLUT IMPOSIBIL sa existe simptome de sarcina fiindca pana in acest moment, chiar daca s-ar fi format o sarcina NIDATIA ecesteia inca NU s-ar fi putut produce. O eventuala sarcina de 7-8 zile ar reprezenta de fapt o simpla celula microscopica care "pluteste" prin uter, care NU poate provoca absolut nici un simptom ""de sarcina"" laughing din cele descrise. Multa sanatate!