| anonim_4396 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Acum vreo luna am intalnit un baiat in autobuz, coincidenta face ca noi sa ne vedem aproape mereu cand eu circul cu autobuzul respectiv. De cateva zile incoace, tot gaseste motive sa intre in vorba cu mine, iar ieri mi-a cerut numarul de telefon. Eu nu am vrut sa il dau, dar dupa aceea mi-a parut rau ca nu i l-am dat. Data viitoare cand ne vom revedea, cum sa fac? Sa astept poate mi-l ceara iar? Sau mai bine îi zic chiar eu ca m-am razgandit si vreau sa-i dau nr meu. Ca nu stiu exact cum sa fac, nu as vrea sa par disperata, nici sa fiu penibila. Imi e rusine intr-un fel, nu stiu cum sa fac.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parerea mea e ca o sa fie penibil daca ii dai nr a 2-a oara. O data ce l-ai refuzat. Poti sa il iei pe al lui ori, sa faceti schimb.

Parerea mea este ca trebuie sa fii onesta.
Scuza-ma te-am refuzat deoarece nu vroiai sa par o tipa care se lasa foarte usor, am stat acasa si m-am gandit bine la ce ai zis si eu propun sa imi lasi tu numarul tau de telefon si te sun cand ma simt confortabila cu asta, daca inca mai esti interesat poti sa mi-l dai te rog. etc ceva de gen

Nu doar ca ai fi onesta si vulnerabila in fata lui dar o sa respecte daca-i zici ca "nu te lasi usor" pentru ca automat isi va imagina si se va simti special.

| Clytia a răspuns:

Când veți mai avea ocazia să mai vorbiți, spune-i că te-ai răzgândit în legătură cu numărul, că i-l dai dacă mai este interesat. Din moment ce l-ai refuzat odată, nu cred că el te va mai întreba a doua oară.
Mult noroc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Clytia):

Multumesc pentru raspuns

| johnbucuresti a răspuns:

Mai bine ii dai nr de tel poate nu mai are treaba cu autobuzul ala

| Mosotti a răspuns:

Daca il placeai, il dedaai din prima zic eu. Il placi? Daca il placi si ai avut asa doar emotii si nu ai dat, este altceva. Daca il placi, atunci lasa sa intre in vorba, da-i de inteles si tu ca il placi intrand in vorba, prin gesturi, vorba, comportament sa simta ca il placi asa cum el iti da tie de inteles, da-i telefonul si va fi bine de la sine totul. Depinde doar de tine daca il placi, atata tot. Fi tu insati, nu iti mai pune problema ca esti penibila, ca..., fi tu si el te va aprecia pentru ce esti daca te place cu adevarat.