| CristinaAlice466t a întrebat:

Buna ultilizatori TPU. Acum 2 saptamani, pe 12 am facut sex cu iubitul meu, iar a fost pusa problema sa isi fii dat drumul in mine, dar foarte mici sansele, ca sa fim siguri urmatoarea zi dimineata am luat pastila de a doua zi, iar la o saptamana mi-a venit menstruatia, iar acum, dupa o alta saptamana, ma dor foarte tare sanii, si zona lombara, este posibil sa fiu insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

NU este vorba de sarcina ci este vorba de pregatirea organismului pentru adevarata MENSTRUATIE. Sangerarea produsa dupa trecerea a 5-7 zile de la data administrarii pastilei de a 2-a zi NU a reprezentat o menstruatie adevarata ci o simpla sangerare care se produce de obicei (insa nu in toate cazurile) si de fapt reprezinta un fel de raspuns/un efect advers al organismului fata de introducerea in corp a unei cantitati foarte mari de hormoni sintetici. Acea sangerare de obicei este mult diferita si din acest motiv greu de a fi confundata cu menstruatiile normale, deoarece difera atat ca timp de manifestare (1-2 zile) dar difera foarte mult atat cantitativ cat si "calitativ". In concluzie trebuie sa te pregatesti pentru inceperea adevaratei menstruatii. Sa te pregatesti pe viitor la dereglari ale ciclului menstrual sau la posibile sangerari pornite "din senin" intre menstruatii care s-ar putea sa se produca complet imprevizibil pe parcursul a mai multe luni. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Aoleu. De ce ai facut asa ceva? Stii ca nu poti sa mai iei alta data pastila da? De fapt o poti lua, dar este o bomba chimica hormonala. Nu esti insarcinata, mai probabil e efectul negativ al pastilei.

| Violleta2022 a răspuns:

Semnele de sarcina nu apar mai devreme de 3 saptamani de la fecundare!
Durerea lombara poate fii generata de o pozitie nesatoasa pe scaun, sau in autobuz, sau chiar o aplecare mai brusca.
Sanii dor din cauza modificarilor hormonale din corp!
Pastila de a doua zi este o bomba hormonala care iti da peste cap tot sistemul hormonal, avand ciclul neregulat pentru urmatoarele 3 luni, ovulatia putandu-se produce oricand, inclusiv in perioada menstruatiei.
In final, prezervativul v-ar fi ferit de toate necazurile astea si nu ar fi avut atatea efecte secundare.
Ceea ce nu pot intelege este: de ce riscati si va supuneti corpul la asa stres si efecte secundare, cand prezervativul nu costa mult, nu are nici un efect secundar, nu doare, nu musca si asigura protectie 100%?!
Poate data viitoare te vei gandii mai mult la sanatatea ta si mai putin la pretentiile si nazurile baiatului de a purta un prezervativ.
Inca ceva, sexul fara protectie poate sa te lase insarcinata chiar daca nu ejaculeaza in tine cu lichidul pre-ejaculator, eliberat in primele secunde cand este introdus in vagin.

| Emilian65 a răspuns:

Daca totul s-a intamplat asa cum zici tu, nu poti fi gravida.

| Holiday a răspuns:

Si daca ai fi insarcinata, ceea ce nu pare sa fie cazul, ba chiar as zice ca e imposibil, la doua-trei saptamani de la instalarea sarcinii, cum ar fi cazul tau acum, nu ai astfel de simptome.

| BiancaT17 a răspuns:

Daca ai luat corect pastila de a doua zi, este imposibil sa se fi dezvoltat o sarcina.

| designerindustrial a răspuns:

La ce intrebari ai puse, mai ales prima, ala e un prost si tu esti pe langa subiectul "Sex". Documenteaza-te, altfel cel mai probabil o sa ramai insarcinata nedorit