| Radu11anonim a întrebat:

Acum aproximativ o luna si o saptamna am facut sex neprotejat cu prietena mea(asta s-a intamplat in jurul orei 12 noaptea). Dimineata i am luat pastila de a 2 zi. La vreo cateva zile dupa ce a luat pastila a avut niste sangerari care au durat in jur de o saptamana.
De putin timp imi zice ca o dor foarte tare sanii, ca nu i-a venit menstruatia si ca are unele momente cand ii este greata.
E posibil sa nu si fi facut efectul pastila si sa fie insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Exista o destul de mica posibilitate de a se fi putut forma o sarcina, insa cel mai probabil este vorba de o dereglare hormonala importanta/intensa provocata de hormonii din acea pastila contraceptiva. In astfel de cazuri este posibil ca menstruatia sa se porneasca cu intarziere foarte mare uneori chiar si de peste 1 luna. Probabil ca atat greata cat si durerea instalata in sani reprezinta de fapt simptome premenstruale si in zilele urmatoare se va porni sangerarea. Poate sa isi faca un test de sarcina deoarece rezultatul va fi unul valabil, corect. Multa sanatate!

| Radu11anonim explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc frumos pentru raspuns! Asta i-a venit menstruatia. Mai are rost sa i fac un test de sarcina?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Radu11anonim):

S-a pornit menstruatie exact din motivul ca nu a fost fecundat ovulul deci nu s-a format o sarcina in ciclul menstrual abia terminat. Intr-o astfel de situatie NU poate exista in organism hormonul de sarcina deci efectuarea testului este/devine inutila fiindca nu ar avea ce sa detecteze deci in mod absolut sigur rezultatul va fi NEGATIV. Sanatate!

6 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Buna,

De obicei, cam astea sunt reactiile adverse ale pastilei de a doua zi. Vorbesc din experienta. Totusi, nimic nu e 100% sigur.
Parerea mea este sa nu va stresati cu asta, sunt simptome normale, insa pe viitor incercati sa nu mai recurgeti la astfel de "tratamente"pentru ca sunt niste bombe cu hormoni care nu ii fac bine organismului.
Din cate am inteles de la tine, este foarte posibil sa ii vina menstruatia si din aceasta cauza sa aiba aceste simptome, insa pentru linistea voastra, du-te si cumpara-i un test de sarcina.
Succes.

| Radu11anonim explică (pentru Ririru):

Multumesc frumos! I-a venit menstruatia astazi.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, exista si o marja de eroare ca orice pastila, mai exista posibilitatea ca corpul ei sa nu raspunda la pastila respectiva.
Pastila de a doua zi este o bomba hormonala care provoaca modificari hormonale majore in corp, pentru luni de zile, uneori chiar 1 an. Ca atare, ciclul vine la date necunoscute, ovulatia se produce aleator, asta, pana corpul reuseste sa elimine tot drogul.
De acum inainte, se foloseste prezervativul, ca sa nu ramana insarcinata, pentru ca o alta pastila de a doua zi, nu mai poate lua prea curand.
Un test de sarcina ar fi edificator in cazul de fata!