| alexutza222 a întrebat:

Una din prietenele mele este araboaica (dupa tata). Tatal ei nu prea o lasa sa iasa, nu prea are prieteni(doar pe mine, suntem vecine), este destul de sever cu ea. Cu greu a reusit sa il convinga pe tatal ei sa o lasa sa mearga la cursuri de pictura. Este foarte talentata si si-ar fi dorit sa mearga la arhitectura, dar tatal ei a obligat-o sa dea la medicina ca si el.
In fine, la acel curs a cunoscut un tip cu 2 ani mai mare decat ea. Acum ea are 21 si el 23. Se cunosc de 3 ani. El e pictor.
El s-a indragostit de ea, desi ea i-a tot explicat ca tatal ei nu o sa ii permnita niciodata asa ceva. Din pacate acum un an au fost descoperiti. Situatia a fost foarte naspa. Tatal ei nu mai lasa sa iasa din casa, ia luat telefonul, a batut-o atat de tare incat dupa o saptamana cand ne-am vazut noi la ea acasa inca mai avea vanatai. Noi ne mai intalnim la ea acasa pentru ca nu prea o lasa sa iasa si oricum cand iese daca nu e acasa inainte sa se intunece, o bate. Mama ei incearca sa o acopere, sa mai iasa, sa se mai vada cu respectuvul, etc. Dar, nici mama ei nu are vreun cuvant de spus in fata lui. Dupa ce a descoperit relatia a dus-o la ginecolog(sa vada daca mai e virgina si era, in fine facusera sex, dar nu vaginal). Iar acum tatal ei i-a spus ca in vara va merge la el in tara(Irak) sa cunoasca un potential viitor logodnic/sot. De cand a aflat de acea relatie o obliga sa poarte batic, mama ei purta si inainte(desi e romanca, s-a convertit la islam).

Va rog sa nu faceti glume proaste, situatia desi pare telenovelistica este reala. Daca va intrebati de ce am postat eu si nu ea. Ei bine, tatal ei ii controleaza istoricul de la facebook, internet, etc site-urile pe care le acceseaza. nu o data s-a intamplat sa o bata din cauza asta.
Respectivul baiat spune ca o iubeste. Si ea il iubeste, dar ii e frica ca nu vor putea sa faca nimic pentru a fi impreuna. Ca tatal ei o va obliga sa mearga in Irak pentru a se casatori acolo si sa nu se mai intarca niciodata. Ce ar putea sa faca? Sa renunte la dragostea lor? "Sa fuga in lume"? Orice sfat este bine venit.

Răspuns Câştigător
| Anonim0078965 a răspuns:

Daca se va casatori cu un barbat ales de tatal ei, toata viata ei va fi un cosmar si va avea multe mustrari de constiinta.Eu in locul el as fugi cu cel pe care il iubesc si fiind majora poate si sa mearga la politie, daca tatal ei nu ii lasa in pace.Asta nu mai este tata si nu trebuie sa se simta vinovata daca depune plangere la politie pentru hartuire.

17 răspunsuri:
| dariaelena a răspuns:

Daca chiar o iubeste sa de mult ar putea veni sa vorbeasca cu tatal ei, chiar daca nu il va primi el trebuie sa insiste.Iar mama fetei ar trebui sa vorbeasca cu sotul ei despre situatie pentru ca o femeie stie intotdeauna cum sa-si faca sotul sa accepte un compromis.El cum a putut sa se insoare cu o romanca? S-au iubit si au luptat cu toata lumea pentru relatia lor..asa trebuie sa procedeze si prietena ta

| mircea22b a răspuns (pentru dariaelena):

S-au casatorit pentru ca mama ei a trecut la islam. Islam=legea lui Moise, Iudeu = fariseu, pentru cine nu stie teologie.

| shadow72 a răspuns:

Mai situatia trebuie analizata bine.noi putem da sfaturi aici ca doar nu ne costa nimic insa decizia e doar a fetei, si daca se ia dupa noi ar putea regreta.chestia e ca iubirea e frumoasa, e super insa nu tine de foame, asa ca pictura nu o sa le asigure viitorrul insa nici tratamentul tatalui ei nu e unul normal

| Aasdfghj a răspuns:

Daca are unde, cu ce, si o face cu cap, sa fuga, logic. Ce mai asteapta? Trebuie sa fie sigura ca baiatul o iubeste altfel daca se despart, probabil o sa se intoaca acasa si nu cred ca o sa fie primita prea frumos.

| dia200 a răspuns:

Eu sincer asi fugi acuma nu zic ca e un lucru bun dar totus mai bine pe strada decat sa stau cu o persoana pe care nu o iubesc

| alexutza222 explică:

Si ea si-ar dori sa faga cu el, insa se teme ca tatal ei o va prinde. Iar daca o s-o prinda o s-o i-a pe sus si o va duce la el in tara. Se teme de faptul ca si prietenul ei va avea de suferit. Daca ati fi in locul ei, voi ati pleca cu el?
Sau v-ati casatori cu un barbat impus de tatal vostru?

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns:

Eu daca as fi in locul ei, as pleca in secunda doi. Dar intrebarea e, oare daca pleaca e in stare sa se intretina, si daca totusi poate, e dispusa sa renunte la confortul financiar pe care probabil i-l ofera parintii ei? Are totusi 21 de ani, traieste in Romania, cel mai probabil maica-sa fiind romanca are (si) cetatenie romana, deci daca intr-adevar vrea sa plece se poate da irakianul cu fundul de pamant ca nu are ce ii face.
Fara suparare, dar daca accepti la 21 de ani sa te bata taica-tu inseamna ori ca esti disperat/a dupa banii lui si nu poti trai fara ei, ori ca n-ai minte deloc.

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Personal pare destul de grava situatia. Ea are 21 de ani, deci e matura. Ar putea sa ia deciziile singura. Din pacate este psihic inca dependenta de tatal ei.

Violenta in familie ar putea fi un motiv pentru chemarea politiei. Nu zic ca lucrurile nu se vor complica nasol, acum depinde ce isi doreste.

Faptul ca este luata in vederea unei casatorii fortate poate sa mearga atat pe traditie dar conform legii, daca fata depune plangere ar putea sa intre pe ceva legat de trafic.

Oricum ar fi, consider ca ar trebui sa pui aceasta intrebare unui avocat si unui politist sa vezi care sunt actiunile pe care fata le poate efectua.

Tine insa cont de dependenta psihica a fetei fata de tatal ei. Insa odata ce s-a maritat dupa religia respectiva, va fi mult mai greu de rezolvat lucrurile.

| Danysan a răspuns:

Fratilor voi ganditi un pic logic>sa fuga

| Lawliet14 a răspuns:

Daca e araboaica ar fi trebuit sa traiasca dupa regulile lor. Din pacate.

| Țoglă a răspuns:

Să fugă

| Voidwithin a răspuns:

E periculos, au fost cazuri in care au fost omorati copii de catre parinti.
La ei barbatul ia orice decizie importanta in familie.
Dupa ce scrie in intrebare, e clar ca sunt fanatici.
Sa fuga si sa taie contactul cu familia pentru urmatorii ani.

Răspuns utilizator avertizat
| mircea22b a răspuns:

Poate incerca o cale de mijloc: sa se converteasca la islam.

| LiviuBz93 a răspuns:

Sa fuga in lume! Dragostea nu are limite!

| sorinsorinshiatat a răspuns:

Arabii sunt criminali rau! Traiesc pe vremea lu Pazvante Chioru e cu dus si intors situatia ei