| zambetcald a întrebat:

Este normal sa port batic in biserica (ortodoxa) chiar daca am doar 17 ani? adica ma obliga mama, asta-i problema

10 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Mie mi nu mi se par normale majoritatea regulilor de genu bisericesti dar daca te obliga mama ta nu prea ai ce face. Nu te stresa, e doar o zi pe saptamana, in curand vei deveni majora si vei avea o libertate mai mare.

| SimonaQs a răspuns:

Da este foarte bine sa o porti. Poti sa-ti pui o esarfa mai mare care sa iti stea bine.

| dianainsta01 a răspuns:

Mie personal mi se pare muult pre exagerat. nu mai suntem ca la comunism. este suficient sa te duci imbracata simplu si decent. credinta ta conteaza, nu vestimentatia.

| RedDeath a răspuns:

Femeile trebuei sa isi acopere capul, iar barbatii sa si-l descopere. Femei, fete, etc. Asa ar trebui, insa nu toti respecta

| Smileee2 a răspuns:

Eu stiu ca de obicei doar femeile care nu mai sunt virgine poarta batic sau o esarfa pe cap.Deci daca nu mai esti virgina poti purta fara nici o grija, daca mai esti spune-i mamei tale ca nu este ok sa porti daca tu inca mai esti virgina. Sper ca te-am ajutat big grin

| timoteimonahul a răspuns:

Draga mea mai jos ai un link care sper ca iti va raspunde la intrebare. Pace si bucurie!
http://www.teologie.net/......-ortodoxe/

| VladutShiAtat a răspuns:

Da e normal.

| jgmrtmre a răspuns:

Fetitele sau adolescentele nu poarta patic in biserica numai femeile maritate deoarece se zice ca ele sunt pacatoase, dar cele nemaritate (adolescentele)nu poarta sper ca te-am ajutat
funda? happy

| zambetcald explică (pentru jgmrtmre):

Si adolescentele nu pot pacatui?

| Liviu a răspuns (pentru zambetcald):

O intrebare scurta puisor, la 17 ani te lasi tarata de mami in biserica? Spune-i sa se duca, si sa iti faca un rezumat acasa. Ceva educativ nu inveti, mai bine te uiti pe discovery.