| anonim_4396 a întrebat:

Va implor am nevoie urgenta de ajutor, sunt disperata total! Am o relatie de 2 ani, insa timp de 2 ani iubitul meu a acceptat toate porcariile facute de mine...Nu l-am inselat niciodata, insa mereu vorbeam urat si nu eram asa cum isi dorea el(nu tot timpul, am fost schimbatoarea ca vremea). Ieri seara s-a intamplat iar sa tip si sa vorbesc urat, asa ca a decis sa ne despartim. Mi-a spus ca m-a iubit prea mult ca acceptat prea multe etc etc! Povestea este lunga, am trecut prin multe suferinte eu, fiindca m-a facut sa ma doara( dupa fiecare cearta, s-a razbunat ingrozitor). Sunt sensibila, sunt depresiva, mama zice sa ma duca la psiholog fiindca simt ca merg spre nebunie de la atatea lucruri, la scoala am numai 10, pot spune ca uneori nici nu dorm o noapte intreaga pentru a invata. Eu nu am timp liber, sunt o nemultumita si ma urasc eu, pe mine. Ceea ce va voi spune acum este un gest de lasitate, de prostie si de egoism. Am vrut sa ma sinucid, nu vreau sa primesc critici, ma pot critica si singura, si oricum familia mea ma critica indeajuns. Vreau sa ma impac cu iubitul meu, vreau sa fiu buna, vreau sa am un viitor, vreau sa invat sa-i fac fericiti pe cei din jur, cred ca nu stiu sa ma comport, ceva m-a schimbat( mama spune ca pana la 12-13 ani am fost o dulceata) acum ca sunt aproape majora,nu. Va rog, vreau sa ma impac cu el acum, daca nu ma iarta chiar voi fi o persoana ruinata, pierduta, voi deveni o epava. Il iubesc nespus de mult, am nevoie de el, el e singurul care m-a ajutat sa invat cum e viata, am fost prea copilaroasa si nu m-as fi descurcat in viata(am acelasi caracter, dar stiu despre fiecare lucru in parte, totul!) Dati-mi un sfat, nu mai suport, nu pot sa dorm si ma doare capul, nu vreau sa innebunesc. Multumesc.

13 răspunsuri:
| blueheart a răspuns:

Hei! Nu te critic ca ai vrut sa te sinucizi dar asta nu este o solutie pentru rezolvarea problemelor tale. De fapt totul sta in puterea ta. Trebuie sa incepi sa te iubesti,sa te apreciezi. Doar iubindu-te pe tine vei putea darui iubire,bunatate celor din jurul tau. Iubitul ti-l vei recastiga doar schimbandu-te. Incearca sa nu mai gandesti negativ,sa te concentrezi pe lucrurile frumoase din jurul tau,sa nu mai fi nervoasa. Asculta muzica,citeste o carte, mergi la plimbare, alege-ti un loc doar al tau in care sa-ti gasesti linistea.
Dar iubeste-te pe tine mai intai. Si incearca sa zambesti oricat ti-ar fi de greu. Putin cate putin. Daruieste celor din jurul tau caldura, blandete si iubire. Daca vei face acest lucru iubitul tau se va intoarce la tine, parintii tai te vor aprecia mai mult iar cei din jurul tau te vor iubi pentru felul tau de a fi.
Succes! happy

| AnaAndreea1995 a răspuns (pentru blueheart):

Multumesc pentru incurajari, cand exista un om cu o vorba buna parca iti mai creste pofta. Dar ce sa fac cu iubitul meu? A zis ca se mai gandeste( cica imi spune in seara de Craciun dupa ce vine Mosu'). Haha, am luat-o ca pe o gluma, ar putea fi un "DA, ne impacam"? big grin happy

| blueheart a răspuns (pentru AnaAndreea1995):

O sa va impacati. Tu fa schimbarea in bine si toate lucrurile vor reveni la normal.
Iti doresc numai fericire! Sarbatori fericite! happy

| Hevnoraak a răspuns:

Primul lucru pe care ar trebui să-l faci ar fi să îl suni și să-ți ceri iertare față de el,dacă te iubește te va ierta,sigurat.Dar trebuie să-i promiți lui și ție ca vei fi o persoană mai bună.Tu singură îți sapi groapa, încet te adâncești mai mult dacă nu începi să găndești pozitiv și să faci o oarecare ordine în viață o să ai mult de pierdut, foarte mult, totul depinde de tine dacă nu lupți și te complaci în situația asta ești destinată pieirii, toți ne schimbăm depinde din ce perspectivă privești.Ai timp destul să îți faci ordine în viață doar trebuie să vrei să schimbi ceva.

| AnaAndreea1995 a răspuns (pentru Hevnoraak):

O sa schimb da, dar ce? Vreau sa ma schimb, mereu am vrut asta dar nu stiu cum. Sunt constienta ca daca-l pierd pe el am pierdut tot, e cea mai de pret comoara, il iubesc! Ce pot face sa ma ierte? Imi e teama...Mai mult ca niciodata sunt stresata, speriata, dezmagita de mine si propriile forte, simt ca nu pot face nimic, de asta am vrut sa ma omor, fiindca nu mai stiam incotro s-o apuc, si, ca prin magie, tot el mi-a explicat sa nu fiu egoista si sa las atatia oameni care ma iubesc in urma, ce-i de facut?

| Hevnoraak a răspuns (pentru AnaAndreea1995):

Calmeaza-te,respiră adânc, încearcă să te liniștești, sună-l vorbește cu el spune-i tot, cereți scuze dar sincer.Curaj,nu dispera totul o să fie ok, acum trebuie doar să te împaci cu el.Și în legătura cu schimbatul trebuie să fi mai curajoasă nu mai fi așa dramatică bucurăte de viață cu bune cu rele nu te lăsa, asta e o încercare a vieți una din multe.

| AnaAndreea1995 a răspuns (pentru Hevnoraak):

Nu vrea sa vorbeasca cu mine, a zis ca maine... Am fost un copil cuminte si ascultator si nu am luat nici macar o palma vreodata de la parinti, iubitul meu mi-a zis ca nu am fost batuta la timp. laughing Si asta cred ca m-a influentat in asa fel incat nu cunosc greutatile vietii, si recunosc, sunt reprezentanta exagerarii! happy

| Hevnoraak a răspuns (pentru AnaAndreea1995):

Și mie îmi place să dramatizez și să exagerez dar am jurat că de anul viitor voi fi alt om, deoarece în ritmul în care mă duc o să ajung praf.

| danielcoman32 a răspuns:

Parerea mea e ca viata ta e un haos, ar trebui sa te trezesti la realitate. O relatie cu o persoana nu e una de gen stapan-caine! Eu zic ca ar trebui sa te masturbezi, si fa-o cat mai des cu putinta. Te elibereaza de stres foarte mult.

| lavinutsa a răspuns:

Esti proasta happy
ai sa gasesti unul mai bun decat el nu s-a sfarsit lumea fata draga trec prin ce treci tu dar invat sa ma controlez il doare pe el in. ca tu vr sa te sinucizi.

| Gabryel123 a răspuns:

Zici ca a scris o poezie dramatica aici, incearca sa te schimbi si arata-i si lui ca incerci sa te schimbi si fi mai buna la suflet tongue

| AnaAndreea1995 a răspuns (pentru Gabryel123):

I-am facut prea multe mitocanii...Si nici nu are incredere ca o sa ma schimb fiindca i-am promis de n ori si nu pot, de asta sunt deprimata! Inca il rog sa ma ierte si ii spun destule si tot ma fierbe ca nu-mi spune. straight face

| alinush17 a răspuns:

Hei parerea mea este ca ar trebui sa-i spui sincer in fata tot ce simti pentru el... noi iti putem da doar sfaturi si nimic mai mult ar trebui sa ii spui tot ce simti, din inima asa totul va fi bine incearca (nu te critica atata totul ti-se pare asa ptc esti trista si suparata ) sper sa te ajute mesajul meu iti urez bafta :*