| babydol a întrebat:

va rog ajutati-ma cu un sfat:am 24ani, am un prieten de 6luni.cu care am inceput sa avem relatii intime.desi am 24ani nu prea am experienta sexuala(mi-am inceput viata sexuala la 23ani)apoi un an nu am mai avut rel.intime pana cand l'am cunoscut pe prietenul meu.problema este ca simt bine pana cand trebuie sa "introduca penisul"atunci ma doare rau si pe urma numai. oare de ce? m-am gandit poate nu sunt foarte excitata si de aceea ma doare. femeia poate sa elimine in timp ce intretine rel.intime secretie vaginala? prietenul meu mi-a zis ca dupa ce am terminat avea ceva cremos si ca arata ciudat pe penis. oare ce'a fost aia? sa fie oare secretie vaginala? ajutati-ma

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Era secretie vaginala, dar nu ar trebui sa fie cremoasa, ci mai degraba transparenta ca albusul de ou. Daca coroboram asta cu durerea la contact sexual, se poate cocluziona ca ai o infectie, posibil candidoza. Iti recomand sa te duci cat mai repede la ginecolog (cred ca joi dupa Pasti ar fi cel mai bine) pentru consult si cultura din secretie.

| monyk a răspuns:

Buna, e posibil sa fie vorba de o infectie vaginala dar se poate sa fie si lichidul care se numeste lichid seminal, atunci cand te exciti se poate sa ai aceasta secretie...
Dar daca zici ca te doare cand iti introduce penisul e posibil cum spuneam sa ai ceva infectie sau e posibil sa ai ceva rana in interior, nu cred ca e din cauza ca nu esti foarte excitata, odata ce nu mai esti virgina, nu ar trebui sa te doara cand iti introduce penisul in vagin, nu e normal, e adevarat ca trebuie sa fi putin excitata, sa te umezesti putin acolo jos, dar nici chiar asa cum spui tu;
daca tot persista aceasta secretie si durerea atunci eu zic sa faci un control medical sa vezi despre ce poate fi vorba, sa nu se inrautateasca starea, ai grija de tine!

| Malvina24 a răspuns:

Dureruile sunt ceva normal daca nu esti excitata suficient! problema ta e ca te tot gandesti la asta, vrei sa fie bine si incepi sa ''dai cu piciorul'' la niste momente frumoase! lasa-te dusa de val, vorbeste cu partenerul tau sarutati-va mai mult fa-i un masaj, apoi el tie, foloseste o lotiune cu parfum! descoperiti-va reciproc! femeia elimina o secretie vaginala care ajuta la penetrarea mai ''uaoara''(poti folosi si uleiuri -de la farmacie) bafta!

soothe
| soothe a răspuns:

Secretiile vaginale sunt oarecum in limita normalului; ai aici insa doua probleme; una faptul ca prietenul tau te grabeste (roga-l sa fie mai dragut cu tine si a doua secretiile vaginale;
secretiile vaginului sunt suficient de bogate in timpul actului sexual;

| lostcontrol12 a răspuns:

Posibil, nu esti destul de excitata. da, se elimina anumite secretii care lubrifiaza vaginul.la tine este posibil sa nu se lubrifieze destul si de aceea apar dureri.Eu zic sa va luati lubrifiant, de la Durex, e foaret bun si vei vedea ca va fi mult mai bine.Succes:*

| Ea12345 a răspuns:

Durerile nu sunt ceva normal in totalitate.Cat despre secretia vaginala, ea este normala dupa si in timpul actului sexual.
Mai multa grija si o vizita la ginecolog nu ar strica!
Succes.kiss

| DeeDee a răspuns:

Te doare -> esti iritata -> secretie mai abundenta.
eu asta cred.

| imiplacemov a răspuns:

Da. Aceea poate fi secretie vaginala. Ar trebuie sa nu te mai incordezi si sa te exciti mai tare ca sa nu te mai doara.