| AdinaCrissa a întrebat:

va rog din tot sufletul sa imi dati cate un sfat. V-as multumi din suflet. De doua zile nu ma pot opri din plans. M-am despartit de prietenul meu(il regasiti si in alte intrebari... e cel plecat din tara), mai mult pentru ca mama mi-a zis.
Aveam 10 luni, eram sufletele-pereche. Toti se mirau cat de bine ne intelegem, spuneam "Te iubesc" amandoi odata, aveam aceleasi ganduri, dar el era plecat din tara. In aceste 10 luni a venit de doua ori. In prima luna cand imediat cum ne-am vazut ne-am placut si a doua zi el a plecat inapoi in italia, la servici. Apoi am continuat sa vorbim la telefon si pe mess cate 4 ore pe zi. Problema e ca nu stia decat mama si sora ei. Pentru ca toti mi-ar fi sarit in cap deoarece eu aveam 14 ani si el 19.
Ma trezeam in fiecare zi cu gandul la el...stiind ca cineva ma iubeste...
A venit dupa 6 luni, a stat o luna; Am petrecut cele mai frumoase momente cu el, ne iubeam enorm...era ca intr-un film. Dupa ce a plecat am plans doua zile in continuu, pentru ca urma sa vina acum, in august.
De cand a plecat ne-am certat de vreo 4 ori, deoarece el se supara repede; Daca nu intram la ora la care intram de obicei, daca aveam poze cu colegi(baieti) pe fb. Si odata s-a suparat pentru ca l-a sfarsitul unei c onversatii am spus"bye-bye". De fapt in acea seara eram putin suparata pentru ca imi promisese ca ma suna, dar el a interpretat acest bye bye ca pe un "du-te la plimbare". Nu m-a sunat vreo 4 zile, nu a intrat pe mess, iar el...care cand s-a intamplat odata sa nu pot sa intru eu vreo 3 zile pe mess, mi-a spus apoi ca nu a avut chef de nimic pentru ca nu a stiut nimic de mine...Si apoi dupa acele 4 zile ale lui de suparare m-a sunat si mi-a spus ca se suparase de la acel "bye-bye. Eu i-am spus ca nu a fost asa cum l-a interpretat el si ca m-am simtit foarte naspa, mai ales ca nici nu stiam de ce se suparase.
El mereu imi spunea ca sunt viata lui, ca sunt cea mai importanta persoana(+mama lui), ca nu are cuvinte sa-si exprime dragostea pentru mine, iar atunci cand m-a sunat i-am zis ca s-a vazut ca nu ma iubeste daca atatea zile nu a vorbit cu mine.
In fine...ne-am impacat. Eu nu tin deloc la suparare si mi-a trecut si mie imediat. Dupa o zi eram ca la inceput:am ras cu el la web, am vorbit la telefon, etc.
Intr-o zi mi-a zis ca se duce sa cumpere ceva si a lasat messul deschis. Intre timp m-a sunat o matusa sa-mi spuna ca vine la mine cu niste placinte. Eu i-am scris asta si i-am zis sa imi dea un bip cand vine.
Peste jumate de ora mi-a dat bip-ul insa eu nu am putut intra pe mess ca eram cu matusa mea. Peste o ora ma suna. I-am dat pe ocupat caci nu puteam vorbi de fata cu matusa mea. V-am zis ca nu stiu decat 2 pers. de el. Apoi cand am intrat pe mess, l-am asteptat vreo 4 ore; nu a intrat. A doua zi era pe invisibil. Am vbit cu el si mi-a zis ca nu are nimic, ca nu vrea sa ne mai certam, sa o lasam asa. Si am insistat si mi-a zis ca "El ma suna ca fraierul si eu ii inchid" I-am explicat ca stie si el situatia mea, ca nu pot vbi in orice moment, insa am ajuns la o cearta destul de mare. A doua zi a stat pe mess toata ziua si nu m-a salutat. Eu am intrat cu el in vorba si i-am zis ca mai demult el zicea ca nu tine la suparare, si ca iar s-a suparat degeaba si el a zis" Asta e. O sa raman cu acest defect(adica suparacios)si eram cu mama langa mine. Si mi-a zis ca nu se mai poate, mereu el se supara degeba si tot eu il impacam mereu si i-am zis ca decat sa ne facem rau la amandoi cu aceste certuri, mai bine sa nu existe, adic i-am dat de inteles ca daca nu se schimba, ne despartim. Si el a zis " Daca nu mai merge asa de bine intre noi.iti doresc din tot sufletul sa gasesti pe cineva la fel ca mine, dar fara acest defect. Si cand am iesit mi-a scris, dar nu am vazut tot: "Sa nu uiti niciodata ca exista cineva care te iubeste..."
Eu mereu ii spuneam ca mereu mi-am dorit un prieten ca el, sa nu bea, sa nu fumeze, sa fie bun la suflet, romantic, sa ma respecte, sensibil, iar el avea toate aceste calitati. Si el imi spunea ca" Dumnezeu mi te-a dat si ii multumesc din tot sufletul, pentru ca esti perfecta pentru mine. El a mai avut doar o prietena inainte cu care a stat 3 ani, dar ea l-a inselat.
El a fost primul meu prieten, cu el am avut primul meu sarut, si chiar daca era mai mare, in aceste 10 luni niciodata nu a adus vorba despre... s*x.
Acum e pe mess, nu zice nimic, insa are la status"Cine a pierdut si cine a castigat?"
Ma doare sufletul ca nu mai suntem impreuna; a fost ca o poveste, amandoi speram sa nu se mai termine. Insa era greu, ne desparteau 1800 de km, si ne-am fi vazut de vreo 3 ori pe an(in total vreo 3 luni).
Era cam gelos si v-am zis foarte suparacios si tinea supararea pana cand il salutam eu si il impacam.
Mi se frange inima, cand stiu ca nu ma voi mai trezi cu el in gand...
Iar peste 2 saptamani urma sa vina. Aveam si cadou pentru el... aveam planuri amandoi.
Dar asa a fost sa fie, sa ne despartim din cauza ca el se supara repede.
Ce sfat mi-ati da? Am facut bine? Va rog din suflet, orice sfat este bine-venit.
crying

Răspuns Câştigător
| answer a răspuns:

Nu te uita la ce a scris Lory, ca e un alt copil ca si tine! Atat iti spun: mama ta nu iti va da niciodata un sfat aiurea! Din ce ai povestit tu aici, baiatul asta de care tu zici ca esti indragostita era mai copil decat tine din moment ce se supara de la o banala discutie pe messenger! Stiu ca iti este greu sa accepti, dar ai incredere in mama ta, ca ea te-a purtat 9 luni in pantece, 9 luni in care s-a format cea mai puternica legatura posibila! Priveste totul ca pe o etapa a vietii tale, suferinta asta pe care tu o percepi, te va ajuta sa te maturizezi si te va intari, desi tu spui ca plangi cu zilele! Sa nu te superi pe mama ta si sa-i povestesti mereu totul ca nu te va sfatui niciodata aiurea, chiar daca aparent asa ai impresia! EU ti-am spus din experienta mea, sunt baiat si de multe ori am trecut peste sfaturile parintilor mei, ajungand sa regret ca nu i-am ascultat! Asa ca, sterge-ti lacrimile, lasa amintierile, umple-ti timpul liber cu sport, iesiri cu prietenele si alte activitati placute, seara pana sa adormi reanalizeaza situatia obiectiv si vei vedea ca ai facut foarte bine ca ai urmat sfatul mamei tale, un om cu o vasta experienta de viata in comparatie cu tine, dar ce este cel mai important, un om care niciodata nu ti-ar face rau! Trust me!winking

6 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna,astea nu sunt motive adevarate de cearta si despartiri,dar voi sunteti firi diferite,diferenta de gandire si distanta isi pune amprenta. Poate ca ii pasa de tine din moment ce tot te suna si tineati legatura,dar totusi eu zic ca nu se merita sa suferi ca esti tanara,abia acum incepi sa intelegi cum e cu relatiile si cu dragostea,daca e primul tau prieten nu inseamna ca va fi si ultimul.
Iti spun eu ca iti va trece,dar acum daca tu simti ca il iubesti cu adevarat si se merita sa astepti,discuta cu el spune-i ce simti si ca il vrei in viata ta. Oricum viata nu se opreste la un singur baiat,nu trebuie sa fi trista, ai sa vezi cate lucruri iti va rezerva viata si vei vedea cum e o relatie asa in care sa te vezi zi de zi cu o persoana, vei vedea pe parcurs.
E rau asa cu distanta dintre 2 persoane,depinde de tine ce vrei sa faci,dar sunt multi baieti,crede-ma ca viata ta nu se opreste la unul,acum eu te inteleg ca am trecut si eu prin astfel de situatii,stiu ca atunci cand esti indragostita, parca plutesti, vezi in fata ochiilor numai pe el si ai impresia ca el este the best.

| Dominicc a răspuns:

Aolo cat a romanu ai scris...

E logic sa patesti asta la varsta care o ai si te-ai " combinat" cu unu care. e de fapt la distanta.

Ce sfat sa primesti. analiza nu se mai face ca nu are rost ( cu ce e bine si ce nu. ai facut)

Asta e! te-ai atasat prea rau de ceva ce nu a fost sa fie. si chestile astea la distanta nu vor fi mai niciodata ceva de viitor. Nu la varste din astea.

"Mi se frange inima, cand stiu ca nu ma voi mai trezi cu el in gand..." Ce dramatic. o fi si singurul baiat din viata ta?
Bai. eu nu inteleg. altii mai buni nu sunt? care sa nu fie asa gelosi, asa suparaciosi. etc etc?

Te doare sufletu. si punand de 10 ori intrebarea asta despre el. il faci vedeta? nu! lasa-l.
Treci mai usor luand partea negativa a lucrurilor, adica ce nu ti-a placut tie in timpu asta si sa realizezi putin ca ai abia 14 ani. Asa se intampla mereu cand esti condus/a de sentimente.

Mai deschide si ochii...

| Dominicc a răspuns:

@lalala - Pot spune ca asa sunt si eu, orgolios sau suparacios. Da, normal e bine sa lasi de la tine, asa e ok intr-o relatie dar. in una de e stabila si merita.

Reveniind aici. Nu vad o relatie.
Normal el la 19 ani ai lui ar trebui sa fie cat de cat matur in gandire, dar? cam lipseste, nu credeti?

Oricum isi putea da seama ca "o relatie" cu o fata gen " intamplarea asta" nu duce decat la un singur lucru si ala. suferinta. din partea fetei. Pe el posibil sau. poate chiar nu ii pasa. o considera o pustoaica si isi vede de drum. dar... ideea e ca aici nu e ceva serios. e ceva aerian.

| PSHYCH8DYLLIC a răspuns:

Observ, ca este o fire foarte "orgolioasa" el asteapta iar, din nou sa faci u primul pas, sa fi u cea care lasa de la ea.
Desi daca erai cu matusa ta, ii puteai raspunde sa ii spui ca nu poti intra acum pe mess si te dadeai ca vorbesti cu o colega, si el isi dadea seama.
Pe el l-a suparat foarte tare gestul care l-ai facut.suna-l sau vorbeste cu el pe mess spune-i ca, recunosti ca nu ai facut bine si trebuia sa ii raspunzi, ca daca te mai iubeste.in definitiv poate trece peste si te poate ierta
Tu doar spune-i ca ti-ai dat seama de greseala ta si ca iti pare rau, si poate ca mai meriti si u o sansa si aceasta relatie este pacat sa va despartiti acum din asemenea fleac.
Mai spune-i si sa se gandeasca bine ce are de gand, dar sa nu uite ca este o persoana draga lui care ar fae orice pentru el si se poate trece cu vederea peste aceasta cearta, daca vrea sa iti mai dea o ultima sansa ca sa ii poti dovedi ca te-ai indreptat si ca nu se va mai repeta sa il neglijezi.

| Lollipopy a răspuns:

KonnstantinC nu o sa gasesti niciodata un baiat perfect. toti au mici defecte. si prietenul meu se supara chiar din orice prostie dar mai bine las de la mine si incerc sa nu mai fac ce stiu ca il supara. daca va iubiti merita sa va mai dati o sansa si sa luptati pentru relatia voastra... ce.ar fi daca v.ati desparti pentru orice prostie? incercati sa treceti peste chestiile astea. si impaca-te cu el daca esti sigura ca te iubeste :* baftaaa!

| Smile94 a răspuns:

Poate esti mica si inca nu ii poti spune nu mamei,dar pana la urma u it traiesti viata si nu ea,incearca sa va impacati,daca te iubeste,intr-un tarziu va accepta, chiar daca nu va fi usor,nu stiu ce sa zic,in unele privinte ma regasesc in povestea ta si desi nu l-am vazut niciodata,nu as suporta sa nu vb cu el,sa nu il tachinez, sa nu il iubesc "" virtual'', oricum alegerea e a tawinking