| AdinaCrissa a întrebat:

M-am despartit de prietenul meu din cauza ca aveam certuri din ce in ce mai dese, din cauza ca el se supara degeaba si eu mereu trebuia sa il impac. Cand era pe mess(atunci cand era suparat degeaba), nu zicea nimic vreo 2 zile, tot eu il impacam, desi el se supara degeaba.
Am facut bine? Sufar foarte mult, deoarece mai mult mama m-a pus sa fac asta, eu nu prea voiam. Ea mi-a spus ca daca se supara mereu asa, nu se merita sa il impac eu mereu si sa sufar si eu.
El avea toate calitatile pe care si le-ar dori o fata de la un baiat, TOATE. Dar acesta era defectul lui: suparacios.
Am plans doua zile intr-una. Eu il iubesc mult, si stiu ca si el ma iubeste pe mine. Am fost iubirea lui adevarata, a 2-a prietena, iar el pentru mine a fost primul iubit.
Am petrecut cele mai frumoase momente din viata mea cu el.Insa ne desparteau 1800 de km si venea de vreo 3 ori pe an...
Avem 10 luni.
Si el sufera, insa pe mess nu zice nimic, doar are statusuri care ma fac sa plang...
Am facut bine ca m-am despartit din cauza ca el mereu se supara degeaba?
CE sa fac ca sa il uit? Unul ca el nu cred ca voi mai gasi. Era perfect, perfect. A suferit mult, parintii lui au divortat cand el avea 8 ani si e foarte sensibil.
Amandoi am pus mult suflet in aceasta relatie, insa asa a fost sa fie... P. s. El are 20, eu 15.
Va rog dati-mi un sfatsadcrying

Răspuns Câştigător
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Daca este sensibil nu inseamna ca este perfect. Nimeni nu este perfect. Doar ca asa vezi tu lucrurile acum. Zbori inca pe o pereche de aripi care ai dori sa nu se franga niciodata. In primul rand, prin faptul ca se supara prea des, da dovada de imaturitate si chiar instabilitate emotionala. Este un mare defect, dupa cum tot tu afirmi mai sus. Viata nu are numai aspecte frumoase, ea este chiar plina de incercari. Ce se va face el ca barbat in toata regula, mai tarziu, cand va trebui sa intretina o sotie, o familie chiar si sa reprezinte stalpul solid al acesteia. Chiar acum, in prezent, ar trebui sa iti dea foarte mult de gandit comportamentul lui. Faptul ca vine doar de trei ori pe an, ar trebui sa il faca sa se comporte extrem de atent si de tandru. Caci si asa urmeaza, din cate am inteles, sa plece inapoi. Aveti 10 luni, deci trei intalniri, daca inteleg eu bine. Vreau sa iti spun ca aceasta nu este tocmai o relatie de durata si nici de experienta sau rutina nu poate fi vorba. Mama ta are intr-adevar mai multa experienta si as putea spune ca l-a citit destul de bine. Nu trebuia insa sa se amestece chiar atat de tare. Ar fi fost cazul sa te lase pe tine sa iei deciziile. Doar este relatia ta de iubire, nu a dumneaei. Daca suferi atat de mult dupa el, si daca se mai poate repara ceva, incearca. Exprima-ti regretul ca ai facut acest pas si reia legatura. Daca insa va continua cu aceste imaturitati, te sfatuiesc sa fii mai atenta cu viitorul tau. Doar nu iti doresti sa-i stai in genunchi toata viata.

5 răspunsuri:
| stef87 a răspuns:

Daca stai sa iei piese muzicale la rand, vei intalni multe de genu acesta, el/ea erau singura posibilitate catre fericire. Piese muzicale, povesti de dragoste etc. Dar nu e chiar asa! Poate vei gasi pe altcineva cu care sa vorbesti poate mai deschis decat cu el, sa iti ofere mai multa incredere si siguranta, sa fie mult mai aproape de tine, sa fie mult intelegator... apropos, de ce era el asa de perfect? ca te facea sa suferi? Sigur de fapt nu simteai mila fata de el si atata tot?
Da, la inceput e greu, dar cu timpul vei gasi persoane care vor fi mai importante decat el. Deschide ochii si cunoaste oameni, fa-ti prieteni (nu iubiti); cu iubirea mai incolo, cand cunosti bine persoana si iti da motive sa i te alaturi! Daca va jucati de-a dragostea (hai sa fim impreuna ca ne stim de 2 zile) numai aici o sa ajungeti, la desparitiri.
O sa fii si tu candva mama si o sa iti dai seama de ce ti-a spus mama ta sa renunti la acele ganduri. E frumos cand esti cuprins/a de mreaja sentimentelor si e groaznic cand vezi ca ele se ruineaza, dar asta e, de multe ori ne inselam, nu nimerim ceea ce ni se potriveste.

| LittleRose a răspuns:

Comunicarea este cheia.Va iubiti, deci spune-i ca nu are motiv sa se supere atat de des pe tine. Observa situatiile in care se supara pe tine si incearca sa le eviti pe cat posibil.Bineinteles asta nu inseamna ca el nu trebuie sa faca niciun compromis. Oamenii se schimba din iubire.Pastrati relatia!

| AlexandraCroft a răspuns:

In primul rand va trebuii sa vorbesti cu el fata in fata si sa ii spui ce ai pe suflet si ca suferi foarte mult certandu`te cu el.
Spune`i ca il iubesti si ca niciodata nu ai face nimic care sa il raneasca pentru ca inseamna foarte mult pentru tine.
Si ca vrei sa faci orice ca relatia voastra sa mearga in continuare.
De asemenea spune`i ca si tu suferi foarte mult cand se supara degeaba pe tine si ca plangi din motivele astea.
Faceti o promisiune ca nici unul dintre voi sa nu se mai supere din cine stie ce motiv.Si spune`i daca il supara ceva sa iti spuna imediat in fata fara sa mai stea si sa faca pe suparatu ca poate ai gresit si tu cu ceva si nu ti-ai dat seama.
Daca din pacate se vor intampla aceleasi lucruri din nou cu durere in suflet iti spun ca poate el nu este ceea ce cauti...stai linistita stiu ca vei suferii mult dupa relatia asta dar crede`ma ca mai sunt multi care ar face orice ca sa fie cu tine...

| AndrutzSsa a răspuns:

Poi ai facut bine. Poate nu te merita. Suparaciosi sunt mai toti da nici chiar asa. Incearca sa nu te mai gandesti la el plimba.te du-te prin parc cu prietenele si incearca sa.l uiti.
Bafta!:*

| bella_1839 a răspuns:

Parerea mea este sa incerci sa ai o discutie sincera cu el, sa-i spui tot ce te supara.In felul asta vei vedea si ceea ce gandeste.Si in functie de asta, poti lua o decizie.Succes:*