| anonim_4396 a întrebat:

Va rog frumos sa ma ajutati cu niste raspunsuri.
1) Am 18 ani, iar acum 4 zile am intretinut relatii sexuale cu prietenul meu.Cand sa ejaculeze era in afara vaginului,dar a ejaculat mai mult si s-a scurs din prezervativ putin pe fund si pe labii.m-am sters repede, dar imi este frica, am ramas gravida?
2) Am luat pastila de a doua zi.dar in a treia zi cand trebuia sa imi vine si menstruatia..am luat o dupa 60 de ore de la contactul sexual. Dupa cateva ore au aparut niste scurgeri maronii.iar acum sunt sangerari..Sa ma ingrijorez? Este menstruatia? Va rog frumos sa mi raspundeti! Multumesc

4 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Mai bine nu mai face sex cu nimeni până nu te căsătorești. Acum ți=ai dat sistemul hormonal peste cap degeba iar dacă iei o pastilă de după și s-a fecundat deja un ovul și tu îl omori acela e deja o ființă pe care în rai o vei întîlni și te va întreba de ce ai ucis-o.

| Holiday a răspuns (pentru ania):

In loc sa le facem educatie sexuala pentru a nu mai ajunge sa aiba stresuri stupide si sa intreprinda actiuni prostesti le povestim despre spiridusi si le bagam in cap tot felul de tampenii...
Nu stiu de ce ai impresia ca daca te casatoresti trebuie sa torni copii cu nemiluita sau sa faci sex doar cand ti se face chef de inca un copil. Educatia sexuala e necesara atat inainte cat si dupa casatorie.
Iar faza aia cu ovulul fecundat cu care te intalnesti in rai si te ia la intrebari e de-a dreptul stupida. Macar recunosti ca, daca raiul ala de care zici ar exista, faptul ca iei anticonceptionale nu te impiedica sa ajungi acolo. Tot e un progres.

| corbulalbrosu a răspuns:

Ai folosit acea pastila nenorocita de a 2-a zi absolut INUTIL fiindca in urma intretinerii unui sex chiar si cu EJACULARE IN VAGIN care este intretinut cu 3 zile inainte de data calculata de incepere a menstruatiei formarea unei sarcini este IMPOSIBILA, adica NU exista nici cea mai mica posibilitate. Este determinat si stabilit stiintific si medical ca in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual NU poate exista un ovul viabil si de asemenea chiar si daca ar reusi printr-o minune sa ajunga niste spermatozoizi in uter, acestia NU ar avea ce sa fecundeze deci in concluzie reiese in mod absolut sigur ca formarea unei sarcini in aceasta perioada este IMPOSIBILA. Aceste ultime 9-10 zile ale fiecarui ciclu menstrual reprezinta cea mai sigura perioada pentru sex fiindca este perioada 100% NEFERTILA si din acest motiv se pot intretine contacte sexuale neprotejate si barbatul are posibilitatea de a ejacula sperma fara nicio retinere ori de cate ori intretine contacte sexuale. Posibilitatea de sarcina este 0 (zero). Sangerarea pornita in mod sigur reprezinta menstruatia. Din cauza lipsei de informare minima, ai procedat intr-un mod absolut IRESPONSABIL si din acest motiv ai reusit "performanta" de a-ti deregla viitoarele cicluri menstruale si sa-ti provoci viitoare "dureri de cap" fara rost. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Conform celor spuse la punctul 1, nu poti fi gravida.