| Randomkid a întrebat:

Va rog, răspundeți doar daca stiti despre ce e vorba sau daca ati avut asa ceva. De cateva zile am observat ca mi-a aparut o iritație intre labiile din partea stanga. Zona este foarte rosie si am mâncărimi si este si destul de dureroasa. Daca ma scarpin mai tare, apare o usoara sângerare, probabil din cauza ca rănesc acea zona. Nu am observat secreții vaginale care sa aiba un aspet mai ciudat. Menționez ca am 23 ani si nu am avut contact sexual de mai multe luni. Este posibil sa fie ceva grav? Ce tratament as putea lua? Nu imi vine sa ma duc la doctor in perioada asta. va multumesc!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Porti cumva tanga sau chiloti sintetici? Posibil iritatie!
Spala-te cu apa calda, in care ai dizolvat bircabonat de sodiu. Asta iti va diminua considerabil mancarimea, usturimea si iritatia. Poarta numai chiloti de bumbac 100% si evita sa te razi sau epilezi acolo, pana nu se vindeca complet. Sexul este de asemenea exclus, pana la vindecarea completa.
Daca nu se dimineaza roseta si nu trece, fa-ti programare la ginecolog.
Mi-e greu sa cred ca ar fi o boala cu transmitere sexuala, dar nu este exclus, odata ce ai facut sex neprotejat, in trecut. Sunt boli urate care fac asemenea rani pe vulva, dar sa nu vorbim acum de ele, poate nu este cazul.

| corbulalbrosu a răspuns:

Cel mai probabil este o iritatie, o inflamare sau chiar o infectare a tesutului din zona/portiunea respectiva a labiei care poate fi provocata de o ciuperca, un virus, o bacterie sau un alt agent patogen. Este indicat sa folosesti ceai/infuzie de musetel ca care sa-ti speli sau doar sa-ti clatesti/badijonezi intreaza zona vulvo-vaginala si pe urma sa ungi toata acea zona cu un unguent care are in continut antibiotic : Fluocinolon N Atb, Betadine, Fucidin, Bepantensept sau orice alt unguent care are in continut antibiotic si este recomandat de farmacista. La sfarsit incearca sa aplici o compresa sterila peste zona respectiva. Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este posibil să te fi iritat de la lenjeria intimă, tampon, linia blugilor. Sunt mulți factori care te pot irita în această zonă. Te sfătuiesc să porți lenjerie fără cusătură cel puțin o perioadă până îți trece acea iritație, să ceri de la farmacie o cremă antiinflamatoare și care să calmeze mâncărimile și să porți mai puțin blugi și mai mult colanți, pantaloni de trening sau orice fel de material mai lejer.cât despre tampoane încearcă să folosești o mărime mai mare.