| anonim_4396 a întrebat:

Va rog sa cititi pana la capat fiindca am nevoie de cateva sfaturi. Am o relatie de 7 luni cu un baiat minunat, ne iubim foarte mult si ne intelegem foarte bine, nu ne-am certat aproape deloc in acest timp, avand amandoi 16 ani. Problema e ca parintii mei nu sunt de acord sub nicio forma ca eu sa am o relatie la aceasta varsta, spunand ca voi avea timp de asta mai tarziu, iar de aceea ei nu stiu de aceasta relatie, si nici nu am de gand sa le spun prea curand. Insa, imi este frica ca cineva le va spune, mai ales ca aproape toata lumea stie. Chiar nu stiu ce sa fac...nu as vrea ca acest lucru sa duca la despartire, fiindca uneori ma simt prost fata de parintii mei ca mai toata lumea stie, doar ei nu. Mentionez ca prietenul meu a acceptat fara nicio problema aceasta situatie, iar familia lui stie de relatia noastra si nu are nimic impotriva si ca parintii mei il cunosc dar cred ca suntem doar amici.

Răspuns Câştigător
| happygirll a răspuns:

Buna, parintii spun acest lucru pentru ca se tem ca tu te vei maturiza si nu vei mai fi fetita lor micuta si scumpa. Dar ei trebuie sa inteleaga ca nu vei mai ramane la nesfarsit acea mica fetita pe care o vad ei si te vei maturiza. Incearca sa le spui ca tu trebuie sa incerci sa capeti noi experiente si ca aceasta este doar o incercare, iar aceasta relatie nu este mai mult decat o prietenie mai stransa, iar daca nu va merge te vei desparti de el. Spune-le ca iti asumi toata responsabilitatea si grija in cazul in care baiatul te raneste.Mai incearca sa le zici ca relatia aceeasta nu iti va afecta in nici un fel reusita scolara sau reusita in alt domeniu. Daca parintii te cearta vor avea motiv, dar spune-le doar ca ai incercat sa ai incredere in ei, dar daca vor actiona pozitiv sau nu vor zice nimic spune-le sa nu isi faca griji ca tu stii ce faci...Incerca! Daca ii minti in continuare, mai tarziu isi vor pierde toata increderea in tine si iti va parea rau ca nu ai incercat... Sper ca te-am ajutat.

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Păi nu procedezi bine, trebuie să le spui părintilor tăi, chiar dacă ei se supără pe tine o fac din motive întemeiate, gîndeste te cum se simt ei că tu îi minti si nu îi asculti? Dacă cineva le spune că tu incă te vezi cu acel băiat? Ce incredere vor avea ei in tine?

| happygirll a răspuns:

Apropo, uite ce articol de pe TPU am gasit: http://www.tpu.ro/......-parintii/

| gjhjjcvh a răspuns:

Spune-le adevarul iar daca te vor certa sau te vor pedepsi spune-le ca este viata ta si pana la urma esti indragostita