| Alinna233 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati. Aseară am avut contact sexual cu iubitul meu, mi- a venit menstruatia in timpul actului sexual. Apoi el si-a dat drumul in mine. Si după ce am facut dus, nici urma de menstruatie. Nici azi nu am. Ce s-a intamplat? Pot sa fiu insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

NU POTI FI INSARCINATA. ESTE IMPOSIBIL sa se poata ramane insarcinata in ultima zi a ciclului menstrual anterior sau in prima zi a noului ciclu menstrual (care incepe cu prima zi de menstruatie). Daca in acest moment este termenul de incepere a menstruatiei atunci se va porni in aceste zile. Exista posibilitatea sa se produca astfel de mici dereglari.Nu exista nici un motiv pentru a-ti faci griji din moment ce ai un ciclu menstrual regulat. Multa sanatate.

| suntserios a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Si de ce esti tu asa de sigur? ii garantezi tu ca organismul ei merge ceas si fecundarea se intampla fix cand trebuie? Ii garantezi tu ca sangerarea aia a fost menstruatia? Ii garantezi tu ca un spermatozoit nu rezista in vagin si 5-6 zile?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru suntserios):

Daca ai fi citit cu atentie ti-ai fi dat seama de rationament si nu ai mai fi pus intrebarea asta puerila.Am scris foarte clar : "" DACA IN ACEST MOMENT ESTE TERMENUL de incepere a menstruatiei atunci se va porni in aceste zile"".In intrebare, ea a mentionat ca i sa pornit menstruatia la care se pare ca se astepta probabil deoarece nu era surprinsa de inceperea acesteia. Nu trebuie sa fii nici expert si nici organismul sa mearga "ceas" deoarece in momentul menstruatiei ovul este deja "mort" de 14 zile astfel ca in aceasta situatie fecundarea devina imposibila. Organismul uman se ghideaza totusi dupa niste reguli foarte stricte, nu-i asa?

3 răspunsuri:
| Alinna233 explică:

Pe 5 oct trebuia sa îmi vina menstruatia, de dimineata am avut dureri de burta si stiam ca trebuie sa îmi vina, de asta am spus ca cel mai probabil mi- a venit in timpul actului sexual. Multumesc mult pentru ajutor! Daca in câteva zile nu imi vine, voi merge sa fac un control la ginecolog.