| Lillith789 a întrebat:

Buna, am făcut sex neprotejat cu iubitul meu azi și vreau sa va întreb dacă sunt in prima zi de după menstruație (am avut menstruația in perioada 1-6 Martie ) se poate sa fi rămas însărcinată? Menționez ca mi-a venit penultima data pe 1 Februarie și a durat pana undeva in 6 spre 7 Februarie. Am calculat ziua ovulației și este 13-17 martie. Dar voiam sa întreb și aici pentru unele persoane mai documentate. In timpul actului sexual și-a dat drumul afara, și nu s-a masturbat înainte deci nu i-a rămas spermatozoizi pe canal. Va multumesc de atenție și de răspunsuri.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti. In primele zile dupa menstruatie nu esti in perioada fertila, deci nu sunt sanse sa poti ramane gravida.

| corbulalbrosu a răspuns:

Sarcina se poate forma NUMAI si NUMAI in cazul in care ajunge sperma in vagin in una sau in toate cele 4-5 zile care apartin de PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual.
In cazul in care ciclul tau menstrual este de tipul REGULAT si are de regula lungimea de 28-30 de zile (29 zile ciclul anterior), atunci PERIOADA FERTILA a actualului ciclu menstrual se va situa in zilele cuprinse in intervalul 13-17 Martie asa cum ai calculat. In concluzie : devine cu totul IMPOSIBILA formarea cat si instalarea unei sarcina in conditiile care sunt precizate in aceasta intrebare chiar si daca sperma ar fi fost ejaculata in vagin fiindca actul sexual a fost intretinut in prima perioada de infertilitate a actualului ciclu menstrual. Multa sanatate!