| anonim_4396 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati si pe mine. Iau anticonceptionale Karissa de un an de zile.In aceasta perioada am facut si pauza de aproximativ 2 luni (din cauza unei operatii estetice). Acum sunt deja la pastila 9 din acest blister deci mai am de luat inca 12 pastile, insa am uitat o pastile acum 3 zile.Nu am facut sex.Problema mea este ca de ieri seara am niste scurgeri maronii. Ce poate sa fie.Vi s-a intamplat asa ceva? Va multumesc.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Li se intampla femeilor care nu iau corect pastilele. Ele contin hormoni, uitarea unei pastile duce la dereglari menstruale destul de serioase. Nu intrerupe pastilele, du-te la ginecologul care ti-a recomandat pastilele pentru a vedea ce e de facut si asta cat mai repede. In plus, nu uita, pana dupa urmatoarea menstruatie, neaparat prezervativ la fiecare contact sexual.

| citron a răspuns:

Du-te la un control medical ...cand e vorba de sanatate nu trebuie` tii prea mult cont de ceea ce spun altii, trebuie` sa mergi la doctor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da si mie mi s-a intamplat sa mai uit de cate o pilula chiar si cand am avut contact sexual.Nu este nimic in neregula, stai linistita.Scurgerile ar trebui sa te ingrijoreze. Un control nu ar strica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu este bine sa folosesti amticonceptionale, fiindca iti dereglezi tot organismul, si atunci cind o sa-ti doresti sa ai un copil n-o sa mai poti ramine gravida, plus ca anticonceptionalele, in timp duc la cancer uterin. Aveti mare grija fetelor de sanatatea voastra! Va iubesc, Delia