| canonmedia a întrebat:

Bună!
Verighetele se pun pe deget la cununia civilă sau religioasă?

7 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Inainte era numai la cea religioasă, deși mai nou este si la cea civila. Eu, cel putin am optat sa port verighetele la cununia civila.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Acasă la mireasa înainte de plecare, vornicul pune verighetele la miri în timp ce bage o melodie de jale

suntserios
| suntserios a răspuns:

In teorie la cea religioasa.
da nu te opreste nimeni sa le pui si la aia civila

| Violleta2022 a răspuns:

La cea rea religioasa!

La logodna se pune un inel pe degetul fetei, iar la cununia religioasa se pun verighetele, la amandoi.

La ceremonia civila nu este necesar sa pui nimic pe degete, acolo doar semnati actele de casatorie.

Oricum, cununia religoasa se poate face numai dupa casatoria civila, fiindca nici un preot nu va poate cununa religios, fara certificatul oficial de casatorie, de la primarie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu știu că la cea religioasă.

| ndrxw22 a răspuns:

La care vrei tu

| Paendeo12 a răspuns:

La ambele. Diferenta o face faptul ca la cununia civila le pune pe o pernuță, apoi le luati de acolo si le puneti pe degete, iar la cununia religioasa le si sfințește preotul. Insa am vazut cununii civile la care mirii nu aveau verighete, au ales sa le ia inainte de cununia religioasa.