| Maronica a întrebat:

Se pot sfinți verighetele după cununia civilă? Dorim sa le purtam înainte de căsătoria religioasă

5 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

O sa le porti o viata, daca nu aveti parte de divort sau altceva.
Nu te grabi... E ok. Lasa oranduiala cum a fost sa fie.

| Fotofo97 a răspuns (pentru cristimihailov):

Nu știm când o să aibă loc cununia religioasă, și ne dorim despus de mult sa le purtăm.

| Werrich a răspuns:

Pr. Petru: "Nu există în rânduiala slujbei logodnei nici o rugăciune de sfinţire a verighetelor, pentru simplul motiv că verighetele sunt un simbol. Pentru că inelul, având formă de cerc, şi ne având nici început şi nici sfârşit, simbolizează încrederea pe care soţii şi-o acordă reciproc. De altfel, o asemenea rugăciune NU există în nici o carte de slujbă ortodoxă."

http://www.biserica-petru-si-pavel.net/articole/se-sfintesc-verighetele/

| Maronica explică (pentru Werrich):

Mi-a zis cineva că se face o slujbă de logodnă verighetele fiind purtate pe mâna dreaptă

| Werrich a răspuns (pentru Maronica):

Probabil unii preoti accepta sfintirea verighetelor, altii nu.