| Karina1103 a întrebat:

Vineri am pierdut o pastila de Karissa si am luat alta din folia de rezerva dar nu mai stiu sigur daca am inghitit.o sau nu. Vineri seara am avut contact dar fara ejaculare. E posibil sa raman in caz ca nu am luat pastial? Tin sa va spun ca ma protejez si in celelalte 7 zile dar vreau sa stiu daca e risc contactul de vineri seara dara fara ejaculare in interior. Astept pareri

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca cel mai probabil, NU s-a produs/NU a exista o intarziere mai mare de 24 de ore intre administrarea ultimelor 2 pastile AC folosite, valoarea nivelului de protectie anticonceptionala nu a scazut atat de mult incat sa existe posibilitatea de a se forma o sarcina chiar si daca ar fi ajuns sperma in vagin. Si de asemenea si datorita faptului ca in urma actului sexual NU a ajuns sperma in vagin, se poate afirma fara teama de a gresi, ca in aceste conditii formarea sarcinii devine in proportie de peste 98-99% IMPOSIBILA. Multa sanatate!

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Risc nu are de la ce să fie, dacă nu a ejaculat în vagin.