| anonim_4396 a întrebat:

Luna trecuta in ziua 18 ( fiind ziua de joi )am pierdut pastila AC, mentionez ca iau AC Logest! Am luat in acea zi pastila urmatoare. nu stiu cat de bine am facut, m-am uitat pe net si asa scria sa o iau pe cea de vineri! Cand am terminat pastilele am facut pauza doar 6 zile nu 7 cum ar fi trebuit pentru ca imi lipsea o pastila! Nu am avut relatii sexuale ceva tip de frica sa nu raman. Acum am inceput urmatoarea folie, am intretinut si relatii sexuale. E posibil sa raman insarcinata daca am facut asa? Am niste simptome ciudate si nu stiu de la ce, poate ca stau eu cu gandul la asta... big grin Astept un raspuns. Multumesc happy.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Faptul ca ai scurtat cu 1 zi lungimea normala de la 28 la 27 de zile a ciclului menstrual ce tocmai s-a terminat nu afecteaza deloc efectul sau gradul de protectie oferit de metoda contraceptiva. Ar fi aparut o oarecare problema doar daca ai fi intarziat cu 1 zi administrarea primei pastile. Nu ar strica sa fii mai atenta pe viitor pentru a nu mai apare astfel de situatii stresante care sa-ti provoace dureri de cap inutile. Puteti sa intretineti contacte sexuale fara nicio restrictie sau retinere. Multa sanatate!

| Elysaelaa2393 a răspuns:

Multumesc mult pentru raspuns!