| anonim_4396 a întrebat:

Voiam sa intreb o chestie, e mai mult pentru fete intrebarea asta.Sa zicem ca sunteti intr-o relatie cu un tip asa foarte rational, care te face sa ramai in suspans (gen nu-si arata sentimentele pe fata) si tipul asta pe langa chestia asta, are si niste defecte cum ar fi gelozia, victimizarea, egoismul si nici nu e un tip in care poti avea incredere 100% pentru ca a avut in trecut probleme cu fumatul si in prezent studiaza in alta tara (vine in Ro, dar nici f des). Voi cum v-ati simti? Ei bine, eu sunt in situatia asta si nu stiu ce sa fac pentru ca este primul, gen prima iubire dar este persoana gresita pe care o iubesc si ma simt uneori naspa si sub presiune si nu ma pot concentra pe chestii mai importante. Astept sa vad ce ati face voi.

Răspuns Câştigător
| DanyDav a răspuns:

Se pare ca te-ai exprimat asa pentru ca tu chiar il iubesti, iti pasa si ai dori sa-ti poti imagina un viitor alaturi de el, dar ai dori sa fie totusi baiatul perfect, ceia ce nuprea exista, trebuie sa mai facem si unele compromisuri. El singur va decide daca se va schimba si o va face ata cat va fi posibil, daca te iubeste.

| anonim_4396 explică (pentru DanyDav):

Stiu, ideea e ca el spune ca ma iubeste si ca asa iubeste el, diferit fata de cum iubesc e, nu e ca nu-i pasa. Si mereu cand i-am comunicat ce simt si cand i-am zis ca nu tine la mine suficient de mult sau ca nu stie cun sa-mi demonstreze asta, s-a suparat. Adica i se pare absurd ce spun si mereu se simte "certat" si neînțeles si stresat cand ii comunic chestiile astea si spune ca sunt un om dificil. Eh, poate are dreptate, insa ma mai gandesc si eu totusi...

| DanyDav a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci vezi, unde ai gresit, i-ai dat acel sentiment de siguranata, e prea sigur pe el, ca esti doar a lui si nu te poate pierde, ca ar avea de ales daca vrea, pentru ca tu vei fi totdeauna acolo pentru el sa-l astepti. Din aceasta cauza el a cam incetat sa mai faca eforturi prin care sa iti arate ca te iubeste, sau sa lupte sa te cucereasca.

| anonim_4396 explică (pentru DanyDav):

Pai si cam ce e de facut in acest caz? Si totusi, discutiile astea il fac pe el sa creada ca sunt gata sa renunt din cauza presiunii si sa "ma ascund ". Adica nu e atat de sigur pe el precum ar fi trebuit sa fie teoretic.Deci ar fi ok daca as deveni un pic mai misterioasa, nu? Adica mai nesigura

| DanyDav a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai m-ai contrazis complet!
Ti se pare ca se teme ca t va pierde, a dat el astfel de semne, a facut ceva sa se asigure ca nu se va intampla asta?
Din primele mesaje, mi-ai lasat impresia ca este prea sigur pe el in privinata ta, "esti ca o reduta cucerita,' si pusa sub sechestru, deci va fi tentat sa mai cucereasca si altele sa aiba de unde alege.
Tu trebuie sa-i arati ca are sanse la tine, dar ca pentru asta trebuie sa lupte constant, mai sunt multi altii cei care si-ar dori sa te cucereasca.
Cumva trebuie sa-l ambitionezi.

| anonim_4396 explică (pentru DanyDav):

Ah,inteleg...

| anonim_4396 explică (pentru DanyDav):

Dar nu e genul care sa caute cat mai multe si el nu se ambitioneaza, ci se enerveaza si renunta.Adica fosta lui iubita cred ca a incercat asta cu un prieten de-al ei si i-a zis ca nu-i permite si s-a despartit de ea.

| anonim_4396 explică (pentru DanyDav):

Adica nu-l intereseaza in mod deosebit relatiile, ci cariera.Si poate ai dreptate, se bazeaza pe faptul ca in viata asta il iubesc eu si nu-si mai da interesul sa ma recucereasca, ci incearca sa ma iubeasca cum stie el.

| DanyDav a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand ai ceva deja, nu mai esti asa interesat, abia dupa ce pierzi iti dai seama.
Si da sunt si genul asta de persoane, pe care nu-i prea intereseaza reltiile, sexul, pur si simplu nu simt nevoia.
Daca e genul asa va fi toata viata, si e bine sa fiti amandoi la fel, altfel unul den voi se va supara ca celalalt nuprea vrea si invers.

14 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Gelozia nu ma deranjează cat timp nu e exagerată si e rațional, adică aa i arat dovezi ca n are de ce si sa se calmeze. Victimizarea depinde... cred ca e ceva peste care as putea trece cat de cat aia cu încrederea n-o înțeleg iar faptul va e din alta țară. nu stiu, nu cred ca as accepta as simti ca mi pierd timpul
Daca am fi foat împreună dinainte si se muta pentru o perioada relativ scurta din țară ok, aștept, da asa sa fie din prima la distanță clar nu, nu mi mai pierd timpul cu prostii de genu mai ales ca nici nu pare printu din povești din ce povestești, asa ca nu. Probabil as renunța din cauza distanței

| Andreeush a răspuns:

Ai o relație dificilă.
Nu știu dacă vei putea face ceva în această relație.
După cum ai prezentat lucrurile cam greu.
Doar cu timpul îți vei da seama dacă merită.

| anonim_4396 explică (pentru Andreeush):

Multumesc pentru raspunsuri, tuturor. Da, o las mai moale cu relatiile? Ma axez pe facultate.

| DanyDav a răspuns:

Adica ai vrea sa-l schimbi, du-l la service!

| anonim_4396 explică (pentru DanyDav):

Da, ai si tu dreptate. M. am exprimat urat?

| Jeonghyeo a răspuns:

Tot e bine ca nu e un tip real sau chiar complex e doar rational.