| Ana282003 a întrebat:

Buna!
V-ați gândit vreodată să renunțați la facultate? In momentul acesta, sunt într-o situație care îmi va decide viitorul. Problema e că nu știu ce facultate sa aleg, daca mă retrag de la actuala, pentru că, in afara de aceasta, la care studiez in prezent, nu m-am văzut făcând altceva. Daca v-ați gândit să renunțați la facultatea la care ați studiat, sau daca sunteți în situația asta in prezent, cum ați gestionat aceasta cumpănă? Notele nu sunt problema, am reușit să termin semestrul I cu note foarte bune, numai că pur și simplu simt că sunt pusă sub o presiune constantă, uriașă de-a dreptul. Nu mă mai regăsesc în mediul universitar actual. Problema e că, deși, sunt interesata de domeniu și nu mi-am imaginat că aș face altceva, mă tem foarte mult că am făcut o alegere greșită, e ca și când nu as putea sa îmi dau seama de ceea ce vreau cu adevărat. Nici nu știu ce să fac in momentul acesta.
Va mulțumesc!

9 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Am fost in aceasta situatie de cateva ori.Pur si simplu am strans din dinti si am mers mai departe, pana cand am absolvit cu succes. Daca nu te vezi facand altceva, daca nimic altceva nu te atrage, poate ar trebui sa termini si tu facultatea aleasa.Succes, indiferent de decizia pe care o iei!

| Ana282003 explică (pentru dullcat):

Mulțumesc pentru încurajări!
Sper sa ies din aceasta stare.

| Sophieka a răspuns:

Multi se gasesc in aceasta situatie oarecum fireasca... Pentru ca ai mers ca pe banda rulanta de mica.Cu forta aruncata in sistemele educationale incepand cu gradinita si pana la universitate...Nu te cunosti prea bine cu adevarat, nu ai avut timp sa cauti sa vezi daca asta ar fi menirea ta (chiar si pe moment).

Poti avea si locuri de munca bine platite ca necalificat, dar fie in fabrica fie in strainatate sau facand un curs si deschizandu-ti propria afacere in timp etc.
Poate nu alegerea facuta e problema, ci facultatea la care esti...Modul in care se preda si anturajul (adica profesorii si colegii).

Discuta cu un terapeut sau un consilier vocational, si suplimentar iti recomand meditatii ghidate gratuite de pe Youtube.
Scrie-mi aici daca vrei sa iti ofer link-uri spre meditatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic să nu renunți dacă-ți place.
Eu sunt în anul 1 la facultate și mă gândesc să renunț, dar nu e neapărat că nu-mi place, ci din cauza problemelor mele de concentrare. În generală învățăm sute de pagini, dar din clasa a-9-a n-am mai putut să-nvăț.
În privința notelor la facultate nu e chiar așa, mai un proiect, mai un copiat.
Tu faci cum vrei, dar eu zic să-ncerci să te angajezi undeva și dacă-ți place, renunță apoi.
Dacă ai permis de conducere poți să te angajezi ca curier undeva.
Dacă renunți la facultatea asta care-ți place, de ce te-ai înscrie la alta?

| Ana282003 explică (pentru anonim_4396):

Sinceră să fiu, mă simt demoralizată. Care este cauza, habar nu am. Însă parcă nu am energie absolut deloc.

| Utilizatoare123 a răspuns:

Fara studii universitare sau post-liceale nu vei reusi sa ai un salariu decent, pentru un trai normal.

| Roger645 a răspuns:

E vorba de moral, de vointa. Mergi pe linia pe care ai pornit si ai acumulat cunostinte, chiar daca te-ai cam plictisit de rutina.
In vacanta de vara, te duci si iti cauti un servici...sa vezi cum e viata la firul ierbii...si in toamna vei reveni in ritm de dans la cursuri. Ce domeniu studiezi?
PS: Cu ce am invatat doar in anul 1, am pus pe picioare candva o afacere cu 15 angajati. Fara acel an 1 100% nu se facea. Eu am trecut prin situatia ta...si am ales valurile tineretii.

| Ana282003 explică (pentru Roger645):

Sunt la Litere. Deși îmi place, intru în depresie numai când mă gândesc la faptul că, poate, nu voi avea un loc de muncă, după absolvirea acestei facultăți.

| Roger645 a răspuns (pentru Ana282003):

Eu sunt pe partea tehnica UPB. Iti vei gasi de lucru lejer secretariat/ call center/ media/ primarie etc, ca vei stii sa te exprimi si sa gandesti. Impresia conteaza, dar cand vei avea ocazia, da domne de luni vin, nu o scalzi. Multe lucruri le inveti vazand si facand. Nu vrei sa ajugi la taranusii de prin Ilfov, cu 10-12 clase, aia cu bagatu'. E o foame de forta de munca enorma. Teama de esec te macina pe tine, 4 din 5 firme dau faliment in SUA, asta nu inseamna ca nu se mai fac. Schimba in atitudine de luptator, mergi la niste arte martiale...sa lupti de-a binelea, daca crezi ca bat campii, acolo se lucreaza si la moral si vointa. Eu am angajat oameni si 90% veneau la misto, gen turisti, desi erau salarii duble decat media pe Buc + bacsis la greu. Adica nu e usor sa gasesti oameni, nici cand dai salarii aberant de mari. E adevarat ca si multe oferte de lucru sunt la misto.