| alexiss_9225 a întrebat:

vorbeam cu un baiat de o luna, nu mai pe mess, am si iesit de vreo 7 ori. m'a tinut de mana. m'a dus de 2 ori acasa. era baiatul ideal pentru mine. ne intelegeam de minune. vorbeam zilnic cu orele. ma indragostisem peste cap. si aveam incredere in el. intr'o zi prietena mea din vb in alta, imi spune ca o colega de a iei il stie si ca povestea la scoala ca ar fi iesit si ea cu el de cateva ori. eu curioasa m-am interesat de id ei. si am vb. am intrebat'o ce fel de relatie este intre ei. ea mi-a zis ca au fost impreuna dar ea nu a mai vrut si k acum sunt super prieteni si se inteleg bine e cv special intre ei. dar ea i'a spus lui ca am intrebat'o de el. el apoi s-a suparat si mi-a spus ca l-a deranjat ca nu l-am intrebat pe el. intr'adevar are dreptate, am avut o criza prosta si nepotrivita de gelozie sad dupa asta 2 zile nu am mai vb deloc. apoi pe mess ieri am intrat eu pe el, si am vb putin. mi-a spus ca nu e suparat doar ca l-a deranjat chestia asta. tin sa precisez ca nu am fost niciodata impreuna. si aseara mi-a spus ca nu e pregatit pentru o relatie acum pentru ca nu e in cele mmai bune zile ale lui, e cu bacul si are probleme in familie, din spuselele lui. dar eu simt ca nu mai e la fel. il simt oarecum rece. nu stiu cum sa fac sa il fac sa simta nevoia sa vb din nou mult cu mine ca la inceput. sa il fac sa se indragosteasca categoric si irevocabil de mine big grin help. dau funda:* si va multumesc anticipat ca ma ajutati si citit toata povestea asta.

Răspuns Câştigător
| Mookie a răspuns:

Bună! Îmi pare rău dar nu pot fi de acord cu sfatul d-nei/d-şoarei Amaryllis cu privire la "indiferenţă". Sfatul meu pentru tine, dragă Alexiss, este să nu incerci să "pari puuţin" indiferentă cu un băiat pentru că s-ar putea să regreţi! Sunt cazuri din ce în ce mai puţine în care un băiat,după ce observă că partenera/posibila parteneră este rece cu el o să o mai caute. Oricât de mult ar iubi-o, indiferenţa ei îl doare. Mai ales,cum e cazul tău, nefiind împreună, el poate presupune că ai găsit pe altcineva din moment ce îi eşti indiferentă.
Dragă alexiss, deocamdată, oferă-i înţelegere şi libertate, cel puţin până trece examenul, dar nu-l lăsa să te uite.De preferabil l-ai putea suna(ce-i drept,mai răruţ,incearcă să nu-l sufoci prea tare ) să-l intrebi dacă se simte pregătit pentru examenul ce urmează, dacă îl poţi ajuta cu materia din anii precedenţi(tu, presupunând ca eşti mai mică decât el), spune-i să mai ia pauze( să nu se suprasolicite) din cauza învăţatului, l-ai putea chiar invita la o scurtă plimbare sau chiar pe banca din faţa blocului să se mai recreeze şi ai putea să te scuzi pentru "greşeala" pe care ai comis-o.L-ai putea susţine moral cu privire la probleme pe care le are în cazul în care este dispus să se confeseze. Fă-l să ştie că e susţinut in aceste momente grele şi apoi vei vedea că totul o să revină "cel puţin" la normalitatea iniţială. Fă-l să se simtă iubit şi atunci iţi va împărtăşi sentimentul.
Răbdare şi înţelegere îţi doresc!

3 răspunsuri:
| Amaryllis a răspuns:

Bună! Sfatul meu e să pari puuțin indiferentă. dupa aceea o să te caute el. Totuși are și el dreptate, e prins cu bacul..mai bine încearcă să vorbești deschis cu el dupa ce scapă de stresul ăsta..atunci o să aibă mai puține pe cap și o să poate vorbi cu tine.

| EUBMV89 a răspuns:

In primul rand ar trebui sa iti ceri iertare pentru ca ai dudat de el si practic, ca nu ai avut incredere in el si dupa aceea lasa-l un timp liber nu il mai sufoca (ma refer la chestia cu telefonul, poate are si el de invatat, nu crezi?) pana ce termina cu bacul si cu toate cele. Demostreaza-i ca te intereseaza problemele lui personale si incearca sa il ajuti macar cu un sfat daca poti, si cel mai important este sa ii fi alaturi in momentele dificile.

| FrateleGroparuluiVesel a răspuns:

Buna^^. Du-te pe la el acasa si cereti scuze sau cv... incearca sa ii spui k a fost o greseala din partea ta si ca nu o sa mai aveti secrete etc. nu stiu ce sa zic... happy