| DedeeAndreea a întrebat:

Hei.Vreau sa il uit pe fostul iubit.Nu stiu cum sa fac asta am încercat dar nu pot.L-am iubit foarte mult si inca il iubesc. Am fost o luna jumate impreuna pana cand el a vrut sa luam o pauza apoi a vrut sa ne impacam dar nu am mai vrut eu. Am tot vorbit cu el. Inainte sa ne combinam am fost cei mai buni prieteni gen, a fost cu mine in clasa (sunt a 9 a si acum in semestrul 2 m-am mutat la alt liceu) ne înțelegeam foarte bine, pana cand ne-am sarutat. A stat o luna dupa mine ca sa ne combinam, eu imi doream sa fim doar prieteni pentru ca stiam ca o relatie va strica prietenia noastră si eram oricum dezamagita de foștii mei. Am avut o speranța dar m-a dezamăgit si el. Am 15 ani el 17. A vrut sa facem s** eu nu am vrut si nu a inteles asta. Mi-a spus din prima saptamana de cand ne-am combinat ca nu ar fi o problema daca am face-o. Mda mi s-a parut deplasat. In fine era totul perfect mereu cand ne întâlneam imi aducea un trandafir. Se purta foarte frumos cu mine. Dar am inceput sa ne certam. La un moment dat vorbeam certandu-ne non stop. El e singurul baiat care m-a facut sa uit de un fost pe care l-am iubit enorm de mult. El e tot ce am. Acum e cu alta. Cred ca ii oferă ce eu nu-i am oferit, sex. Dupa ce ne-am despartit mi-a spus ca l-a deranjat ca nu am facut-o cu el iar eu i-am spus ca m-a deranjat ca nu prea vorbeam la telefon si el mi-a spus ca nu avea subiect de Conversație. M-am simtit foarte prost.Cand ne certam ma făcea in toate felurile si eu înduram si taceam pentru ca il iubeam sad si il iubesc enorm. Am impresia ca si-a batut joc de mine. El mi-a spus ca nu a facut asta. Dar eu asta simt. Nu mai vorbim de vreo 3 zile. I-am dat Block peste tot si am sters toate pozele cu noi am iesit pe afara cu prietenele dar nimic. Nu il pot uita. Ma trezesc cu gândul la el.

Răspuns Câştigător
| ƛƝƊƦЄЄƛ a răspuns:

Draguta, de ce sa te simti prost pentru principiile tale? Daca el din prima saptamana ti-a spus asta e clar ca nu a vrut nimic altceva de la tine. Uita-te-n jur, e plin de baieti, rar vezi barbati.Tu ar trebui sa nu mai fi atat de slaba psihic, mintal, moral.Esti femeie trebuie sa ai standarde, daca la 15 ani inghiti sa fii insultata la 25 ce faci? Accepti bataia? Viata e cruda, nu o sa te ajute prea mult gandirea asta "accept pentru ca il iubesc" in viata. Daca te-ar fi iubit ar fi asteptat sa vina de la sine.Trezeste-te din visat.

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu am mai spus aici pe site cateva chesti legate de sexualitatea celor tineri, de la baieti de varsta lui nu te poti astepta mai mult decat sex, multe visati la nunta la 16, 17 ani,omul nu are o meserie = nu are banii=nu poate oferi un viitor,e nehotarat =lipsa de maturitate totul conform varstei, e complet normal sa actioneze asa conform varstei lui,asteptarile voastre nu doar ca sunt irationale dar si foarte credule,ce ai vrea sa fi facut sa te ceara in casatorie? e logic ca vrea sex ce naiba vrem altceva de la sexul opus? un baiat e atras sexual de o fata da,fara atractie nu am sta cu voi simplu, ca tu nu vrei sex stai singura simplu,acuma cu iubirea feminima eu am mari rezerve personal nu cred ca fetele iubesc cu adevarat si ca pur simplu nu stiu ce vor ele find doar pe interes atat, barbati mai iubesc rar dar mai iubesc, tu ceea ce simti e obsesie atat ca un copil mic la care i iei jucaria, maine, poimaine vei fi cu altul halal iubire feminima

| T0T a răspuns:

Mai mult tu probabil că ți-ai bătut joc de el. Orice băiat vrea sex și are obligația să aștepte dacă nu ești pregătită atâta timp cât nu îl ții prea mult. După o perioadă ce poate fi deplasat în asta? E ceva complet normal și natural. E ceea ce menține o specie în viață, e o ducere a iubirii la un nivel mult mai ridicat. Mentalitatea că e ceva deplasat e complet tâmpită(și se pare că și românească), fără supărare. Dacă ești mică, ok, mai aștepți, dar asta până într-un punct. Trebuia să înțelegi asta, mai ales că orice băiat sănătos și cu orientări normale asta își dorește, oricât ar iubi o fată. Nu zic că e pe deplin vina ta, ești mică, e și vina lui că mai trebuia să aștepte și o putea face dacă chiar te iubea. Alt lucru e faptul că cică nu ai vrut să fiți împreună pentru că stricați prietenia dintre voi, ceea ce e printre cele mai mari bullshit-uri pe care le-am văzut în ultima perioadă. Iubirea e ceva mult mai frumos și complex ca prietenia, iubirea cuprinde atât prietenie cât și orice poate fi frumos între 2 persoane, cuprinde mult mai multe trăiri și lucruri deosebite. Aici clar a fost greșeala ta. Zici că îl iubești dar îți doreai doar o prietenie? Să fim serioși, ce om normal care chiar iubește își dorește asta? Dacă îi explica-i că încă nu ești pregătită să faci sex și îi arătai că ești dispusă în viitor și că îl iubești și nici atunci nu înțelegea atunci măcar erai împăcată că ai procedat absolut corect și că nu te iubea. În modul ăsta, însă, în care ai procedat, ai o vină destul de mare, nu cred că trebuie oricum să regreți ceva acum. Ai grăbit extrem de mult această despărțire. Acum las-o așa, faptul mi se pare cam consumat. Poți uita de el găsind altă persoană pe care să o iubești și de data asta să adopți altă mentalitate și să îi și arăți asta. Poate fi totuși un pas în a te corecta. La vârsta asta nici nu prea te poți aștepta să dureze mult ceva de genul ăsta. La vârsta voastră, de obicei, lipsește foarte mult maturitatea și habar nu aveți ce vreți cu adevărat. Se poate aprinde foarte repede ceva și la fel de repede se poate stinge.

| DedeeAndreea explică (pentru T0T):

Sunt de acord cu tine dar nu sa ne f**** din prima saptamana in pnm. Vroia prea mult chestia asta si nu mi se pare normal din prima gata, sex. Am stat decat o luna jumate cu el, eu i am spus sincer sa ma aștepte pentru ca nu sunt pregătită si i am spus o foarte frumos. Ideea e ca, de multe ori imi zicea ca ne vedem apoi isi închidea telefonul si nu mai venea iar eu il asteptam ca o proasta. nu am apucat sa scriu toate detaliile in întrebare. Da eu am vrut sa fim doar prieteni dar dupa ce ne am combinat am inceput sa il iubesc sa am sentimente pentru el. La faza cu prietenia, ma refer ca acum nu mai vorbim si s a dus tot l am pierdut de tot, de impacat nu ma mai împac cu el dupa tot ce mi a facut. Vorbea mereu cu altele si tot de mine se lua ca de ce vorbesc cu alți baieti, adica gen el are voie sa vorbeasca cu altele dar eu nu. Faza cu sexul imi era frica, ca vrea doar asta si dupa ce isi atinge scopul ma va lăsa. Au fost multe chestii. Stiu ca ti se pare ca am o mentalitate greșita dar in ziua de azi fetele care fac de la 14 15 ani asta sunt considerate panarame desi nu e asa. Eu sunt mai orgolioasa de fel si nu imi place sa ma ofer asa pe tava, consider ca este prea devreme la vârsta asta adica pentru el e normal e baiat are 17 ani iti dau dreptate dar pentru o fata de 15 ani zic, ca nu e chiar asa ok.

| Pink4life a răspuns:

Orice baiat vrea sex, daca ai facut-o cu altcineva si nu ai facut-o cu el, atunci e chiar o problema pentru ca il faci sa se simta nasol. Daca esti virgina mai inteleg ca nu erai pregatita. Sincer, eu nu cred ca il iubesti asa cum zici tu pentru ca daca nu e o viata si moarte sau prietena mea cea Mai buna il place gen te situatie, nu tiai dori Sa fiti doar prieteni.
Acum lasa lucrurile asa, o fi fericit cu alta si Daca tu chiar il iubesti o Sa fi fericit pentru el. O Sa il uiti cu timpul