| ๑•ิ.•ั๑copilashroz๑•ิ.•ั๑ a întrebat:

Vreau rasp cat mai multe sad Am o stare foarte nasola.Simt ca am ramas singura fara nici un prieten simt ca toti m-au parasit. Si asta ma face sa intru intr-o stare de depresie din care mi-e frica nu o sa pot iesi prea usor.Toate prietenele mele au iubiti, eu nu mai am si asta e un lucru care ma face sa ma simt prost pentru ca in ultimul timp nu mai pot vorbi sa-i pot spune ce am pe suflet nici celei mai bune prietene alea mele.Cand o sun imi incepe cu tot felul de chestii despre ea si iubitul ei, ma face sa ma simt prost pentru ca de cele mai multe ori nici nu e atenta la ce ii zic si de aceea prefer sa nu-i mai zic nimic despre mine. Un alt prieten de-al meu de cand si-a facut iubita nu mai pot vorbi de asemenea cu el chestii care ma framanta pentru ca nu vreau sa deranjez si prefer sa il las in pace.In plus de asta ma doare enorm pentru ca m-am despartit de fostul meu prieten, dar am inteles ca nu se mai poate sa fim impreuna.sad Simt ca singuratatea ma innebuneste, singura mea alinare este istoria, faptul ca merg la olimpiada pe judet, dar cateodata imi vine sa renunt si la asta, La ce bun, daca efectiv am ramas singura? Voi ce sfaturi imi dati sa trec peste momentele astea? multumesc anticipat pentru rasp

5 răspunsuri:
| nobody_9468 a răspuns:

Hey... Buna!
Te inteleg perfect, asa am fost si eu saptamana trecuta!
Daca nu ai iubit care e problema? Din contra e mai bine, in felul asta pai flirtra si te poti da la altii, ai liber la toate/toti! Gandeste pozitiv.nici eu n'am iubit, vrei sa fim prietene?laughing
Bucura'te pentru prietenii tai care sunt fericiti, si eu cand eram cu iubitul imi cam neglijam prietenele, dar ele ma vedeau fericita si cum de mult timp nu mai iubisem m'au lasat sa'mi traiesc iubirea, insa acum tot la ele m-am intors...de multe ori se intampla ca ele sa'mi povesteasca problemele lor, iar eu sa ma uit in gol si sa ma gandesc la elhee hee. Insa ma intelegeau, eram indragostita si ele stiau asta! Se bucurau pentru mine, chiar daca ele nu aveau o viata foarte frumoasa si treceau prin momente grelebig grin.
E normal sa te gandesti la ex'ul(si eu ma gandesc) insa gaseste'ti fericirea in lucrurile marunti pe care atunci nu le observai! Ai fost fericita cu el si asta conteaza cel mai mult! Daca nu se poate...nu se poate! Nu m'ai spera aiurea... tu ai zis ca nu se poate. Bucura'te cand il vezi pe strada! Bucura'te de zambetul lui! Bucura'te de iubirea care ti'a daruit'o! Bucura'te de fericirea altora!
Acum doar ti se pare ca esti singura! Eu iti sunt alaturi!

Bafta.

| cristi202 a răspuns:

Cauta prieteni, cunsotiinte mai apropiate care crezi ca iti pot fi prieteni. Statistic vorbind, se zice ca mereu se afla in preajma noastra cel putin 2 oameni care sunt indragostiti de persoana noastra, insa adesea nu stim. Nu te izola, caci aceasta va agrava situatia ta.
De ce sa nu mergi la acel prieten? Doar pentru ca deranjezi? Daca iti e prieten, cind iti vei spune situatia ta va intelege, si isi va lua timp pentru tine. Si sti ce ti se mai poate intimpla? Ca acea prietena care vorbeste numai despre prietenul ei (e normal, e indragostita, si il vede numai pe el), cind va afla poate de la altcineva de starea ta nasoala, sa vina si sa iti spuna ca de ce nu i-ai spus de starea ta. Spune-i direct ca treci printr-o stare critica, fii deschisa si comunicativa, si vei vedea efectele. Daca si atunci prietenii te vor respinge, da, atunci poti spune ca ai ramas singura. Insa sa nu ramii doar cu impresia ca esti singura - in asemenea situatii ajungi sa ai impresia ca toti te-au parasit.
Nu lasa ca durerea sa iti conduca viata! Fii tare! Stiu, nu e usor sa treci prin asemenea momente, si eu am avut de luptat ani de zile cu o boala terminala (dar am terminat-o eu pe ea, nu ea pe mine!happy ), si nu e usor sa treci prin momente de durere cumplita, orice fel ar fi, emotionala sau fizica. Dar daca ramii tare, vei avea de cistigat - obti o biruinta in viata, ceea ce inseamna mult. Nu te lasa de istorie, mai ales daca e singura ta alinare, daca iti place, si daca esti atit de buna incit sa mergi la olimpiada. E un lucru bun - te poate scapa de depresie. Si mai cauta sa faci si alte lucruri care iti plac f mult, incepind de la cele mai marunte. Stiu ca nu ai chef de nimic, ca nu iti vine sa faci nimic, dar viata iti ofera o multidudine de posibilitati pentru ca sa uiti ce a fost si sa poti continua sa mergi inainte. Motto-ul meu despre viata e ca ea e un banchet, din care, daca sti sa te infrupti frumos si cu grija, ai numai de cistigat.Stiu, pentru tine acum nu e banchet, e inmormintarea iubirii tale, dar chiar si asa vei reusi sa gasesti ceva care sa te scoata din situatia in care esti. Ocupa-ti timpul cu tot ce poti avea mai frumos in viata. Rasfata-te cu unele lucruri pe care nu ti le-ai permis pina acum, traieste-ti viata, si lasa ca timpul sa treaca peste ce a fost si sa vindece ranile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai pierdut toti prietenii.Ai incercat la mama sau la tata? ei vor fi prietenii cei mai buni pe care o sa-i ai toata viata.chiar daca acum zici ca sunt nebuna sunt singurii care nu vad in tine o potentiala rivala sau o povara.Nu spune prietenei tale toate secretele tale. Aveam o bunica care imi spunea cand eram de varsta ta>sa nu imi vand valosul>. nu intelegeam ce inseamna. Mi-a luan multi, multi ani sa inteleg.Nu esti singura. Sunt multi in jurul tau care te aprteciaza, care te iubesc fara sa-ti dai seama.Toti avem momente in care avem impresia ca am pierdut tot, ca nu ne intelege nimeni. Dar cum sa ne inteleaga cand noi insine nu ne intelegem? Zici ca-ti place istoria. vezi ca ai un prieten deja care nu te-a parasit? invata, fii desteapta si o sa ai satisfactie cand ve-i castiga olimpiada.Eu am o fata de 6 ani si a descoperit pe Maria ta- e vorba de un film cu Mihai Viteazul. Mergi la mama si sa vezi ce prieten bun ai gasit. Are niste imbratisari care te vor face sa uiti de toate. numai spune-i ca ai nevoie de ea. Iar baietii...la varsta asta vin, pleaca iar vin iar pleaca... Nu merita sa suferi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu lasa un lucru sa se puna in calea scopului tau. Mergi inainte!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu trec des prin astfel de momente. Dar atunci cand ma simt singura incerc sa stau alaturi de familie, sa discut cu mama sau cu o ruda mai apropiata, sa ascult muzica si sa fac lucrurile care imi plac.Stai linistita, toti trecem prin astfel de momente.Ar trebui sa mergi sa vb cu un psiholog(de ex cel de la scoala/liceu, daca esti la scoala sau liceu). Pana atunci incearca sa iti faci noi prieteni, daca vechii prieteni te-au parasit sau sa iesi undeva-la film, in parc, patinoar de ex). Totul se va rezolva de la sine si ai sa vezi ca prietenele tale se vor intoarce la tine dupa ce se vor desparti de prietenii lor, acum depinde de tine daca mai vrei sa vb in continuare cu ele sau nu.Gandeste optimist si ai sa vezi ca totul se va rezolva si nu uita:nu esti singura, ai atatea persoane langa tine care tin la tine. Te pup :*