| Louiekw a întrebat:

am o problema destul de trista, va multumesc daca va irositi timpul sa-mi cititi povestea.

Fac parte dintr-o familie nu prea bogata, am o situatie financiara limitata. Totul a inceput cand tata a fost chemat in straintate de rude, ca sa munceasca in speranta unui trai mai bun. A plecat pana la urma, in scurt timp. Apoi parintii au decis ca este nevoia sa ne mutam cu totii...despre Anglia este vorba. Prima oara mi-a suras ideea, chiar ma simteam norocoasa si abia asteptam sa plec, chiar daca stiam ca las in urma anumite lucruri. Imi imaginam ca va fi asa cum imi doresc. Timpul a trecut repede, atat de repede incat a venit timpul cand a trebuit sa plec.
In fine. Am ajuns, totul a fost ok, oarecum, pana la un moment dat. Am inceput si sa merg la scoala, au fost persoane care s-au oferit sa ma ajute si mi-au fost prietene. Cu ce vreau sa ma ajutati de fapt? Am ramas singura. Pot vorbi engleza, ma pricep foarte bine la punctatie si gramatica pot spune, dar nu pot intelege, iar lucrul asta a fost un obstacol care m-a doborat. Prietenii de acolo treptat s-au transformat, nu mai erai asa cum erau la inceput. Se strambau cand nu integeam, din cauza accentului. Asadar, am parasit grupul acela de prieteni, si am vrut sa stau cu alte fete. Am stat cateva zile, dar apoi nici lor nu le-a pasat. Eu am fost intotdeauna prietenoasa si nu am vrut sa deranjez pe nimeni cu nimic, am zambit de cate ori a fost nevoie, si le-am vorbit frumos, dar nu am avut parte de acelasi lucru, la final. Toti m-au lasat balta. Acum stau singura. Nu mai am prieteni si sunt doborata, ma simt oribil, as fi in stare sa ma las de scoala din cauza lor, pentru ca trebuie sa stau fugara. Toti imi arunca priviri, dar numanui nu-i pasa. Cand stiu ca maine va urma inca o zi, simt o durere in piept si imi vine sa plang. Trec printr-o trauma, ceva prin care nu am mai trecut niciodata. Incerc sa trec peste, dar imi e foarte greu, si nu mai suport. Va rog din suflet sa ma ajutati. Voi ceda in scurt timp...

Răspuns Câştigător
| RedheadOnTheRun a răspuns:

Incearca sa te detasezi un pic de tabloul acesta, sa tratezi scoala ca pe locul unde iti formezi educatia si o baza pentru viitoarea cariera, atat. E greu, stiu. Esti, probabil, in perioada adolescentei si prietenii sunt foarte importanti dar pe de alta parte consider ca ai lasat destul de la tine, ai facut tot ce se putea face. Ai fost prietenoasa, sociabila, placuta. Englezii in general nu sunt o natie foarte prietenoasa, stiu asta din proprie experienta, dar exista multe exceptii deci nu e cazul sa generalizam. Stiu si cat de greu e sa-i intelegi uneori si dureaza pana te obisnuiesti. Daca acei colegi nu pot sau nu vor sa fie intelegatori si rabdatori cu atata lucru, nu-i poti numi prieteni si nu sunt genul de oameni pe care e sa-i ai in preajma. Incearca sa te inconjori de oameni de la care ai ce invata, cu care ai lucruri in comun sau cu care simti o conexiune. Tu fii prietenoasa in continuare, cu siguranta vei gasi persoane care sa empatizeze cu tine. Pe facebook sunt multe grupuri cu romani (adolescenti, adulti, chiar copii) unde iti poti face amici cu care sa vorbesti, sa te intalnesti atunci cand iesi de la scoala, cel putin pana te obisnuiesti cu oamenii si accentul happy Capul sus si mergi inainte, concentreaza-te pe scoala si totul o sa fie bine intr-un final happy

1 răspuns:
| xAlessia a răspuns:

Hei happy! Totul este ca tu sa gandesti pozitiv ca sa treci mai repede peste aceasta schimbare noua! Crede-ma ca e mai bine daca ti-ai dat seama acum cu ce fel de persoane ai de-a face. NU toti oamenii sunt prietenosi iar mai ales cand stiu ca tu esti 'intrusa" cum se spune..adica din alta tara ..trebuie sa mai treaca ceva timp.Consider ca 'prietenii' pe care i-ai avut sau mai bine zis doar tu i-ai considerat prieteni! Nu STIU ce inseamna cuvantul prietenie. Trebuie sa le demonstrezi ca nu esti ca ei si ca esti o persoana PUTERNICA, si INDEPENDENTA ca nu depinzi de ei happy ..cu timpul poate o sa iti gasesti prieteni care sa merite prietenia ta. :* Cand simti ca ai nevoie sa te descarci scrie-mi te rog happy!