| AndreeaIoana22 a întrebat:

Buna,vreau sa aflu o parere de la baieti pentru ca eu sunt confuza efectiv. Iubitul meu care de fapt acum e fostul iubit de vreo 3 zile, cu care am avut o relatie de 1 an, a plecat acum 3 luni in Italia unde munceste tata. L-a luat cu el acolo la munca, l-a integrat, l-a ajutat etc. Doar ca lui nu ii prea ii convine salariul acolo si i-am zis ca daca nu ii mai convine si nu mai vrea, poate veni acasa si plecam amandoi in alta parte, dar nu o sa mai accept sa ma lase pe mine acasa si el sa plece. Nu a fost de acord ca cica "unde sa te iau cu mine? Ca nu putem merge amandoi" in conditiile in care el cu cateva zile in urma mi-a spus ca nu o sa mai plece niciodată fara mine nicaieri si ca oriunde vom pleca amandoi. Totul bine si frumos pana acum 3 zile cand eu i-am spus lui chestia asta si s-a enervat si efectiv m-a parasit oameni buni. El pe data de 15 trebuie sa ia salariul si cica vrea sa plece de acolo in alta parte. Deci el de 3 zile efectiv nu ma mai baga deloc in seama, da cereri de prieteni la alte fete, vorbeste cu altele, etc. Eu nu i-am gresit cu absolut nimic. Tot ce i-am cerut a fost sa nu mai stam la distanta, atata tot. Pentru ca e greu. M-a scos de la prieteni de pe Facebook, a sters pozele cu noi, absolut tot. Nu stiu cum e posibil sa ti se stearga niste sentimente asa brusc deodata in conditiile in care pana acum 3 zile a fost totul super ok si imi zicea in fiecare zi ca ii e dor de mine si ca nu poate sa mai stea fara mine si abia asteapta sa vina casa (urma sa vina acasa peste 2 luni) Pur si simplu m-a lasat balta si mi-a rupt sufletul in doua si mi-a spus sa il las sa il pace sa imi vad de treaba mea ca el vrea sa fie singur si sa isi vada de viata lui singur. De ce a facut asta? Ce suflet sa ai in tine sa faci asa ceva? Si credeti ca ma va mai cauta?

11 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

El de-abia astepta un "motiv" (daca se poate numi un motiv ceea ce spui tu ca l-a "suparat") ca sa se desparta de tine.
De ce a facut asta? Pentru ca nu te iubeste si nu cred ca te-a iubit vreodata. S-a folosit de tine, poate pentru a-l ajuta taica-tu sa ajunga in Italia, poate pentru sex vazand ca esti "easy prey", poate pentru ambele.
Nu merita sa suferi pentru el si daca esti fata desteapta, singurul motiv pentru care sa-ti doresti sa te mai caute vreodata, este acela de a avea ocazia sa-l refuzi, sa-l tratezi asa cum te-a tratat el pe tine acum.
Gaseste-ti pe altul care sa te merite.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Are pe alta acolo stai linistita, si a batut joc de tine, ce varsta ai tu, dar el?

| ania a răspuns:

Ai fi mai fericita daca pe viitor nu te-ai implica fizic fara casatorie. Daca a obtinut totul fara, de ce sa se mai oboseasca?
O cunostinta de-a mea de peste 40 de ani imi sounea ca ea nu intele de ce ea a inncercat sa faca tot ce si-au dorit barbatii cu care a fost in relatie si pana la urma toti au parasit-o.Cu cat cineva invata mai repede din propriile greseli, isi creste sansele pentru o viata mai buna pe viitor.O fi avand si el in Italua afacerile lui si tu i le-ai fi incurcat.Mai bine roaga-te lui Dumnezeu pentru un viitor sot si sa te ierte pentru ce fost.Sexul fara casatorie nu e binecuvantat de Creator, aduce nefericire, vinovatie si boli venerice.

| Violleta2022 a răspuns:

Este evident ca mare dragan nu a avut pentru tine, odata ce abia astepta sa scape de tine si cum a scapat cauta alte femei, vorbind cu ele.
Tu ce mai vrei de la el, dupa asemenea comportament si replica?
Poate nici nu te-a iubit vreodata, doar a vazut un interes in tatal tau sa-l poata ajuta cu munca, dar cum nu i-a placut acolo, cred ca nu-i mai pasa sa mentina aparentele nici cu tine.
In situatii de acest gen, nu te milogesti de nimeni, dimpotriva!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Si s-a enervat si efectiv m-a parasit oameni buni. Ai scăpat de el.
Nu stiu cum e posibil sa ti se stearga niste sentimente asa brusc deodata. Nu s-au șters deodată, nu le-a avut, au fost numai vorbe.
De ce a facut asta? Ca să scape de tine.
Ce suflet sa ai in tine sa faci asa ceva? Nu avea așa ceva.
Si credeti ca ma va mai cauta? Cred că nu.

| mihai69 a răspuns:

Te va mai căuta când e în apropierea ta (geografic), dacă are chef de o partidă și nu are cu cine altcineva.
O astfel de purtare reflectă faptul că în realitate nici măcar o clipă nu a ținut cu adevărat la tine, doar te-a folosit.

| Crackman a răspuns:

Este clar ca omul a avut de ceva timp aceste planuri doar ca acum l a dus la bun sfarsit cum se zice.
Da, s-a terminat
Poate a avut o criza sau ceva si a lasat totul balta dar din moment ce ai disparut din viata lui, vezi-ti si tu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei

Știu că îți este dificil să înțelegi și să accepți ce ți s-a întâmplat

Ideea este că de fapt oamenii care se comportă așa ei n-au sentimente reale față de noi, partenerii lor

Dacă ar fi avut ar fi discutat cu tine chiar față în față dacă s-ar fi putut și ar fi făcut-o într-o manieră respectuoasă, în care să țină cont de tine și ceea ce simți, însă cum ei nu știu să țină cont și de ceilalți, probabil pentru că chiar ei au fost tratați astfel în copilărie, se comportă excat cum s-a comportat el cu tine

Ideea este că ai nevoie să înțelegi că nu e capabil de aceste sentimente, de repsect sau apreciere sau daca e, e doar pentru anumite persoane cu care a crescut, un părinte, un prieten, o soră, un văr, etc.

Așa e cu oamenii ăștia, te poți trezi după 3 luni, 1 an sau 5 că te lasă baltă pur și simplu, însă eu cred că întotdeauna sunt semnale de alarmă chiar de la început, chiar dacă sunt unele mai subtilele

Meriți mult mai mult decât atât și poți mult mai mult decât atât. Meriți pe cineva care să te repsecte, să te prețuiască, iar dacă într-o zi mergeți pe drumuri diferite să aibă tăria de-a a o face într-un mod cât mai decent și adecvat față de tine

| Mopmop a răspuns:

Faza e simpla cred.
Omul a profitat si de tine si de tatal tau.
Bat pariu ca dupa ce pleaca de la munca unde tatal tau l-a ajutat cand se intalneste cu el pe strada nici nu ii mai da buna ziua.
Sfatul meu ar fi sa il uiti si sa iti cauti pe cineva care te apreciaza cu adevarat.
Specimenul asta isi merita soarta!
Zi frumoasa sa ai!

| Kiran a răspuns:

Nu vom stii niciodata ce a vrut sa faca de fapt, dar niste indicii ar fi ca, ori e prea mandru (orgolios) incat nu te accepta sa ii fii "pe cap", ori ii plac "senzatiile tari" (sa aiba mereu alte fete in backup), fie si-a gasit pe altcineva in acele 3 luni si el considera ca acea persoana e mai buna decat tine si. s-ar explica motivul oarecum. am exclus varianta ca vrea sa vada daca ii esti fidela odata ce ai precizat ca a eliminat orice trecut dintre voi 2.

| Adolf8 a răspuns:

Acești oameni sunt pe interes, când are nevoie de cineva îl caută apoi iar îl lasă, își caută drumul în viață dar nu și-l accepta pe cel prezent, melancolic.