| crissa20 a întrebat:

Vreau sa fac un avort! recomandati-mi o clinica din Bucuresti accesibila ca pret si cat de cat ok! As vrea din experienta voastra! PS: nu vreau raspunsuri gen gandeste-te ce faci si mai stiu eu ce! Am luat o decizie! Am o cariera si aparitia unui copil nu e deloc oportuna! Multumesc!

Răspuns Câştigător
Alte răspunsuri
51 răspunsuri:
Alte răspunsuri
| wolder a răspuns:

Cred ca un medic ginecolog te poate ajuta si indruma catre o clinica buna unde poti face asta. Nu o mai jigniti si ajutati-o cu un sfat fara sa judecati.
Fiecare isi ia propriile decizii si ea daca a decis sa faca asta nu trebuie sa o faceti sa-si schimbe decizia.
Multe femei avorteaza un copil pentru ca el nu a venit atunci cand trebuie si el le-ar incurca mai mult viata.
Nu sunt de-acord cu avorturile si n-as face asta niciodata, dar las lumea sa faca ce vrea.

| crissa20 explică (pentru wolder):

M-am planificat la ginecolog, dar o sa ajung abia pe 18 pentru ca atunci si-a facut loc pentru controlul meu! vroiam sa ma interesez inainte la persoane care au mai facut asta ca la mine ar fi prima data!

Alte răspunsuri
| aisha01eu a răspuns:

Am fost eu la o clinica privata foarte buna. Marie Stopes. Si nu e nici foarte scumpa, iar personalul este dragut. Multa bafta.

| crissa20 explică (pentru aisha01eu):

Si cat te-a costat? imi poti spune un tarif asa aproximativ?

| aisha01eu a răspuns:

Crissa20. La Marie Stopes m-a costat testul de sarcina (cel in care ti se ia sange), consultatia si ecografia 200 lei. Au site si sunt acolo preturile. Imi place clinica, este serioasa si au si programe de planning si contraceptie foarte bune.

| crissa20 explică (pentru aisha01eu):

A..deci nu ai facut avort acolo, nu? doar o consultatie?

| aisha01eu a răspuns:

Am facut doar consultatie si teste de sarcina. Am crezut ca sunt insarcinata, dar nu am fost. Oricum ei au un program bun de contraceptie si sunt seriosi, cel putin mie mi-au inspirat incredere. In caz ca, tot acolo am sa merg.

| crissa20 explică (pentru aisha01eu):

Am inteles! merci!

| aisha01eu a răspuns:

Nu ai pentru ce. Si multa bafta.

| Azµre a răspuns:

Da două prietene acolo au făcut, prețurile diferă cu un plus de 50 de lei dar condițiile sunt altfel!

| crissa20 explică (pentru Azµre):

Am inteles! merci! cred ca acolo o sa merg!

| Azµre a răspuns (pentru crissa20):

Multă sănătate ce să zic, să ai grijă de tine happy

Alte răspunsuri
| crissa20 explică:

Vr o recomandare a unei persoane care a facut si stie, nu dupa net ca asta puteam sa fac!

| Vix999 a răspuns (pentru crissa20):

Pai tocmai ma fata ma...ca tu vrei sa te orientezi de pe net laughing)
Ca sa ai informatiile corecte trebuie sa pui mana si sa suni la clinici si sa intrebi de preturi...nu ca asa iti spune o baba in piata ca a facut ea avort nu stiu unde...
Sau te duci frumusel la un ginecolog..si de acolo se ocupa elwinking
Nu stiu ce cariera ai dar cu logica si responsabilitatea mai ai de lucrat putin.

| crissa20 explică (pentru Vix999):

De pe net m-am informat deja, nu am sunat la clinici, dar m-am uitat! de aceea vroiam sa aflu de la persoane care au facut deja asta pentru ca la mine ar fi prima data! Dar merci oricum!

| crissa20 explică:

Draga mea, da aveam o cariera si am in continuare! nu sunt genul de pipita care sa-si fi inceput viata sexula la 12 ani si cu cine nu trebuie! am o relatie serioasa care dureaza deja de 3 ani, persoana cu care l-am facut este in continuare langa mine! nu asta e problema, numai ca nici eu nici el nu suntem pregatiti sa devenim parinti avem de abia 20 de ani, suntem studenti ne dorim copii, insa nu este momentul si referitor la metode de contraceptie, am folosit dar in caz ca nu stiai nicio metoda nu este 100% sigura am luat anticonceptionale, am folosit si prezervativ, dar s-a intamplat totusi! da, sunt o ghinionista ca s-a intamplat, dar acum timpul e trecut! nu sunt sigura ca sunt gravida, dar m-am planificat la un control ginecologic pentru ca au trecut aproape 2 saptamani in care mi-a intarziat menstruatia si am am postat aceasta intrebare pentru a ma informa inainte!( aceste informatii ti le-am dat, nu sa ma scuz sau mai stiu eu ce, ci sa te fac sa intelegi ca un comentariu ca al tau nu-si avea rostul!)

Alte răspunsuri
| crissa20 explică (pentru Oana92):

Si de ce mi-a intarziat menstruatia 2 saptamani? Asta nu e un semn ca as putea sa fiu insarcinata? pilula de a doua zi nu aveam cum sa ma gandesc sa o iau pentru ca nu aveam de unde sa stiu ca o sa-mi intarzie doua saptamani!

| Oana92 a răspuns (pentru crissa20):

Stres, oboseala, raceala, dezechilibru hormonal(deficit de progesteron). Nu am avut menstruatie 6 luni si nu am fost insarcinata, pur si simplu am avut o dereglare hormonala. De curiozitate, ce anticonceptionale iei(ca pentru ele nu bag mana in foc)?

| crissa20 explică (pentru Oana92):

Eu inainte aveam menstruatie regulata, nu mi s-a mai intamplat sa-mi intarzie mai mult de o saptamana! iau Diane 35 si prezervative am folosit Durex albastru( nu stiu cum se numeste exact) singura problema a fost ca s-a cam tras si mi-e frica sa nu fi curs vreo picatura de sperma( pentru ca stiu ca o picatura e suficient), dar m-am bazat pe anticoncaptionale si acum nu stiu... teste de sarcina nu mai fac, pentru ca nu sunt bune, am facut o data cand mi-a intarziat menstruatia 4 zile un test Barza se numea si a iesit pozitiv, la 3 zile am facut altul, la fel pozitiv, iar a dpua zi dupa test mi-a venit menstruatia! Am fost la control si nu eram gravida deci...nu stiu

Alte răspunsuri
| Azµre a răspuns (pentru crissa20):

Vrei răspuns, cea mai bună clinică este Regina Maria! Acum succes!

| crissa20 explică (pentru Azµre):

Stii din experienta? nu vreau sa merg undeva doar ca asa s-a auzit? dar merci!

Alte răspunsuri
| crissa20 explică:

Nu eu am daruit-o dar stiu din propria experienta ca decat un copil care sa se nasca intr-o familie care nu e pregatita moral si financiar pentru acest pas, mai bine sa nu existe! Nimeni nu merita sa se nasca fara sa fie dorit! si ca sa-ti raspund la intrebare, eu m-am nascut dintr-un tata si o mama care erau pregatiti doar financiar sa aiba un copil nu si moral! mai exact am m-am nascut pentru ca tata care lucra pe un post destul de ok a vrut sa acceada in cariera prin mama, lasand-o gravida cu mine! sper ca ma intelegi! eu am fost iubita mai mult de bunici, de parinti mai putin, dar la ora actuala, dupa atatia ani ( le-au trebuit aproape 15) sa poata sa spuna ca sunt mandri de mine si ca sunt copilul pe care orice parinte si l-ar dori! Sper ca acum ma intelegi!

| DonJokeru a răspuns (pentru crissa20):

Mai bine deatat nici nu pot sa te inteleg. happy ramane de tine ce faci.

Alte răspunsuri
| crissa20 explică:

Nu o sa regret, pentru ca nu vreau sa lucrez o viata,, cu trupul'' ca sa zic asa! recunosc, momentan lucrez ca model pentru o firma de haine, dar nu vreau sa fac asta o viata pentru ca sunt constienta ca frumusetea o sa treaca! Dar nu asta e important, nu vreau un copil pentru ca nu sunt pregatita nici macar financiar, nu doar moral! Nu castig foarte multi bani din modeling pentru ca nu pot sa ma compar cu fetele pentru care doar fizicul este totul! sunt studenta si imi doresc o cariera! Nu pot sa fac un copil acum, chiar daca am o relatie stabila si sunt langa persoana cu care vreau sa ma casatoresc! Sper ca ai inteles!

Alte răspunsuri
| sarabanda a răspuns:

Gandesti rational Nu esti pregatita si este ok. Insa inainte de avort fa-ti analizele pentru ca daca ai o infectie ceva, poti face scepticemie si..nu e prea ok. Pentru siguranta ta, inainte de avort fa-ti analizele.

Alte răspunsuri