| anonim_4396 a întrebat:

vreau sa intreb ceva. daca in vagin se baga ceva tip creion sau altceva de genu inainte ca sa ai vreodata menstruatie, nu o sa mai ai niciodata menstruatie?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul la intrebarea ta este NU; si trebuie sa intelegi ca esti gresit informata. Menstruatia se produce in momentul in care organele de reproducere din organismul femeii au ajuns in stadiul de maturizare a glandelor endocrine, care prin activitatea hormonala vor produce hormonii care la randul lor vor determina inceperea ciclurilor menstruale, in baza carora va incepe si procesul menstrual. Introducerea unor anumite obiecte, sau a degetelor poate reprezenta un mod de autosatisfacere/masturbarea si o asemenea activitate nu are absolut nicio urmare/repercursiune si nu va influenta procesul menstrual. Multa sanatate.

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Menstruația vine când organele tale interne au ajuns la un grad de maturitate suficient pentru ca acest fenomen să apară. Nici mai devreme, nici mai târziu.
Fiind un fenomen declanșat pur hormonal, înseamnă că poți băga prin vagin și o locomotivă, tot se va întâmpla!

| Emilian65 a răspuns:

Nu este adevarat. Introducerea obiectelor dure in vagin nu influenteaza venirea menstruatiei, dar poti sa te deflorezi(adica sa-ti perforezi himenul). Viginitatea sa poate pierde in urma unui act sexual normal cu un baiat.

| Florentina9210 a răspuns:

De ce ai face asta?