| roxana102 a întrebat:

vreau sa va cer o parere am fost cu un baiat 6 luni el fiind mai mare ca mine cu 8 ani ne intelegeam perfect, dar el isi doreste o familie si s-a intors la fosta fiind influentat de prieteni, familie a stat o luna cu ea si acum ma cauta mi-a spus ca nu se potriveste cu ea si stia de la inceput, dar a vrut sa incerce in aceasta luna eu am inceput sa ma obisnuiesc cu ideea ca nu mai suntem impreuna si i-am dat unui baiat sperante ca o sa fiu cu el o imi place fizic si la caracter este o persoana de nota 10 stiu ca as fi fericita langa el, dar ma tine ceva sa nu fiu cu el stiu ca imi va parea rau mai incolo. Prieteni, familia imi spun sa il aleg pe acest baiat, dar eu ma gandesc inca la fostul nu stiu ce sa fac as trece peste orgoliu si m-as impaca cu el, dar pe de alta parte imi este frica sa nu fiu iar ranita si sa patesc la fel. Ce spuneti sa fac?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unul care pleaca si vine de parca ar trece prin Gara de Nord nu este pentru tine. Maine ii mai vine o idee si iar pleaca. Ce incredere mai poti sa ai?
Accepta-l pe baiatul de nota 10. Este mult mai probabil ca el sa te iubeasca si sa te aprecieze. Si fa-o cu tot sufletul, nu mai cara bagaje din alte relatii dupa tine. Nu-l compara cu cel dinainte, care datorita varstei stia sa se poarte mai bine si cu tine si in societate. Il poti cizela pe cel de nota 10 astfel incat sa fii mandra de el.

| Me01 a răspuns:

Buna
Daca a făcut-o o data o va face fin nou, acum s-a certat cu cealaltă si normal vine înapoi la cea de rezerva. Fi Deșteaptă si fa-l sa regrete ca a ales-o pe cealaltă, nu are rost sa te împaci cu el. Dai o șansa celui de nota 10 pentru ca merita.

| dana12848 a răspuns:

Daca te iubea nu facea asta nu? si plus ce baiat e ala care se lasa asa usor inffluentat...si daca vrei sa mai fi cu el trebuie sa te gandestid daca vrei o familie penu ca daca nu vrei nu va mai merge mult cu el.tongue succees

| JustinCase01111001 a răspuns:

Parerea mea e ca nimeni de aici nu iti poate zice ce sa faci in cazul asta intr-un mod care te va satisface. Si nici nu ar trebui.

Orice decizie ai lua ar trebui sa o iei cu inima impacata, sa nu ai regrete, deci gandeste-te bine si rationalizeaza problema desi e greu cand e vorba de sentimente.

Daca ii dai o sansa celui nou s-ar putea sa nu mearga si sa ai regrete ca nu te-ai intors la fostul. Daca te intorci la fostul s-ar putea sa-ti faca la fel si sa regreti ca nu l-ai ales pe celalalt. Ai zis ca el isi doreste o familie. Tu iti doresti? Nu stiu ce varsta ai, dar daca nu esti pregatita sa faci pasul asta acum (casatorie, copii) atunci ar trebui sa te gandesti in ce fel va functiona relatia voastra in viitor fiindca el probabil va pune presiune pe subiectul asta si daca nu primeste ce-si doreste va fi dezamagit.

Eu zic ca daca alegi sa mergi cu cel nou, nu trebuie sa ai regrete ca ai renuntat la cel vechi, indiferent de rezultat. Daca intri intr-o noua relatie regretand-o pe fosta sansele de reusita sunt foarte mici. Trebuie sa fii impacata daca renunti la fostul.

Poate e prea devreme sa incepi o relatie noua, cu oricare dintre ei.