| anonim_4396 a întrebat:

Am avut o relatie de un an si cateva luni. La inceput a fost totul frumos, iar dupa doua luni am vazut ca vorbea cu fostul prin mesaje. Ca un om normal, nu am fost de acord, dar tot ca ea a facut si a iesit cu el intr-o seara. Am ales sa trec peste promițându-mi ca nu o sa mai facă si ca il blocheaza este tot (s-a intamplat in septembrie). In noaptea de Ajun am vazut ca vorbise cu o prietena, sa facă un story pentru Instagram cu dedicație pentru fostul. La fel, am trecut peste. In primăvara cand am fost la munte am vazut ca a vb cu un baiat 30 min la telefon, desi ala se dadea la ea prin mesaje si o chema la munte. Dupa cateva luni la fel, vorbea cu un prieten pe ascuns si avea conversatia data pe "mute". Am fost in august la munte, ne-am intors si a avut un deces in familie. Am incercat sa fiu langa ea cat am putut, nu suportam sa o vad ca plange si ii ziceam sa nu mai planga. In fine, ea a considerat ca nu i-am fost alaturi, desi eu ma pregateam pentru admiterea intr-o instituție a statului. Am cam neglijat-o in perioada aia, dar eram langa ea cat puteam in perioada aia. Am prins-o din nou ca a vb cu fostul si isi dadeau intalniri, etc. deja ma enervasem pentru ca ea imi spunea ca el a consolat-o si etc. iar eu nu i-am fost alaturi. Am mai continuat pana in noiembrie pe 14 eu fiind cam rece cu ea si voiam sa-mi treaca si sa fim bine incontinuare. Intr-o zi am avut multa treaba si nu prea am vorbit si a ales sa mi dea block peste tot si nu am mai vb deloc, i-am respectat decizia. Am fost la ea peste o saptamana apoi la 2, 3 saptamani dupa ce ne-am despartit si-a gasit alt baiat cu care este impreuna. Nu am fost nici eu ala bun in relatie, am avut si eu greseli, dar nu am avut ochi pentru alta fata si nici sa vorbesc. Din Decembrie am cautat-o sa ne impacam, sa reparam totul sa fie totul bine intre noi, ea deja se stia cu actualul de 2 saptamani si imi zicea ca este fericita si nu mai simte sa fie cu mine. O luna de zile m-am tinut dupa ea, m-am injosit si am facut tot ca sa ne impacam, dar degeaba. Mi-a zis ca ala se comporta exemplar cu ea si chestii din astea de inceput de relatie. Mai merita sa incerc sa ne impacam sau o sa se intoarca singura daca nu mai incerc? Am iubit-o si inca o iubesc si mor cand stiu ca este cu altul acum.

Răspuns Apreciat de Editori
| stef87 a răspuns:

Pentru anumite lucruri merita sa-ti bati capul atunci cand realizezi ca au fost greseli copilaresti si pot fi evitate in viitor, cu o gandire matura, responsabila, intelegatoare etc.

Dar cand vezi ca ai de-a face cu niste lucruri negative care iti incalca repetitiv niste principii de baza si nu in mod accidental, trebuie sa realizezi ca poate privesti lucrurile subiectiv si astepti prea mult, lucru care o sa te doar iar si iar. Invata din greseala si nu te mai lovi iar de pragul ala de sus! Nu a mers, a vrut altceva, sa mearga cu Dumnezeu!

E bine ca ti-ai recunoscut potentiala vina, e semn ca in viitor vei avea grija sa nu repeti ( desi cu ea zici ca ai tot repetat - voit sau silit de situatie). The show must go on!

13 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Nici sa nu te gandesti s-o mai cauti vreodata. Fratioare, fosta ta iubita e o mare curva si chiar daca se va intoarce vreodata la tine, te va calca in picioare ori de cate ori are ocazia. Nu te mai umili, pentru ca oricum nu-ti foloseste la nimic. Nu trebuia sa te umillesti in fata ei de prima data. Tebuia sa-i dai "pa" de prima data cand ai prins-o ca vorbea cu fostul.

| RAY a răspuns:

Dacă ești fraier poți și sa mori acum, ce sa faci, nici dz nu a avut încredere în femei, nu poți avea încredere în ele, măcar ai învățat și tu CV

| mihai69 a răspuns:

Nu merită.
Merită în schimb să mai lucrezi la atitudine.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

"mai merita sa incerc sa ne impacam"
Ea nici macar nu a fost cu tine. A umblat cu tine de plictiseala, mereu au atras-o altii. Nu faci cuplu cu aia, e panarama, bro!
Vezi-ti de treaba. Peste 2 ani daca vei citi povestea pe care ai scris-o, te vei scarbi de tine.
Da-o naibii de 'nimic'. N-ai avut nimic, n-ai pierdut nimic, nu vei castiga nimic.
Ai pierdut timp si ai facut cu sex cu o nulitate. Fa lucruri importante cu viata ta, nu-ti irosi energia pentru doi craci prosti.

| Drimmero a răspuns:

E vina ta pentru ca ai dat atatea sanse si ai fost cam naiv cu ea, la prima chestie nasoala facuta trebuia sa-i dai papucii si sa-ti iei gandul de la ea, e clar ca si-a batut joc de tine. Dificila e mintea umana, cum sa iubesti pe cineva care te-a aruncat ca pe ultima masea stricata pentru altcineva? asta nu pot sa inteleg.

| SilentRain a răspuns:

Unde naiba găsesc toate tâmpitele băieți de treabă din astea?laughing)
Bro fata nu a fost chiar ce-a mai onestă...și tu i vrei înapoi, era clar că nu-i atrasă de tine, nu ținea la tine probabil de plictiseala stătea cu tine până să își găsească altul
Vezi de treabă și nu te mai întoarce nici mort la ea

| Hammurabi a răspuns:

Nu știu din ce țară ești, dar știu că în RO sunt 53% femei și 47% bărbați.
Ți-e lene să cauți alta?
Sau ai atâta lipsă de încredere în tine încât crezi că nu se va mai uita niciuna la tine?
Româncele. majoritatea, sunt fete bune și frumoase.
Nu rămâne blocat la prima "uscătură" peste care ai dat.

| 1997onur a răspuns:

Ești prost da și fraier iartă ma câți spun asta dar asta este adevărul.

Tu chiar este prost? Nu vezi ca nici muci nu da pe tine revinoți la realitate găseșteți o fata dacă simti cati trebuie asta și dacă crezi tu ca este soluția asta sate iubească pentru cine ești tu așa cum ești tu cu adevărat nu vezi in ce hal te tratează revinoți frate nu ești nici primul nici ultimul stai liniștit suferi 1 an suferi 2 ani suferi 3 ani suferi 4 ani și într-un final îți dai seama de tot de absolut tot și ai sa vezi cum sta de fapt treaba degeaba pui tu inima și suflet cu adevărat degeaba mori tu duba ia cu adevărat poți plângă după ia câte vrei tu într-un finla o săi vezi de fapt care este adevarul ni mai fi așa o sa te termini singur sincer îți spun ma jur pe Dumnezeu o sa ajungi rău de tot dacă continui așa nu mai pune niciodată dar Nicidoată suflet nici inima la nicio fata vreodată ai sa vezi adevarul cu ochi tai intr-o zi cu toate ca o parte micai văzut din Adevăr dar nu-ti dai sema acum dar o sa-ti dai seama ca ai pus suflet și inima cu adevărat nu ai cum sa nu-ti dai seama dupa aia ai grija frate de tine bafta dacă ai ceva pe suflet și inima aicia sunt bafta ai grija de tine

| alexalx1234 a răspuns:

E o curvă nesimțită. Doar a profitat de tine în timpul ăsta. Nu o mai căuta că nu te merită.

| Anonimu7041 a răspuns:

Capul sus bro, altfel va crede "desteapta" aia ca a castigat.
E o ratata.
De fel nu imi place sa jignesc persoane sau rahat-uri de genul, nu sunt genul care sa creada ca femeile trebuie sa stea la cratita, dar aia de ai avut-o e carpa si curva in acelasi timp.
Am patit ceva asemanator care ma insela pe la spate cu un tip pe care l-am pus sa-i dea block pentru ca mi se parea dubios ca aveau conversatii aiurea si ce sa vezi, cica era indragostita de ala si eu am fost de vina ca nu stiu ce *** nu i-am oferit.
O TARFA si atat.
Nu meriti asta, nu te injosi la asa ceva, iar iubirea asta... o sa dispara.
Dupa cate ti-a facut ma mir ca inca mai simti ceva pentru ea.
Nu merita nici o lacrima pe asa ceva, deci la cum ai descris-o nici la fata nu as vrea sa o vad si stiu prin ce ai trecut.
Capul sus inca o data si o sa vezi ca ceva bun e si acolo pus de-oparte pentru tine.
Toate cele bune si scuza-mi limbajul!

| Ana407 a răspuns:

Las-o in pace!
Nu sta in casa cu gandul la ea, vei intra in depresie.
Iesi in lume, cauta noi activitati! Un sport, un curs!
Evolueaza si fii tare ca piatra!

| Anna71 a răspuns:

Bună! Nu, nu merita să mai încerci să te împaci cu ea. Din moment ce a avut atâtea tentative de a te înșela, nu doar una, e clar că nu te respectă și nu te iubește. Pune-te pe tine pe primul loc, nu te înjosi în fața unei persoane care nu dă doi bani pe sentimentele tale. Dacă îți aduce atâta suferință ce ce mai alegi după ea?

| Kayus47 a răspuns (pentru Anna71):

Ma gandesc asa ca am fost primul din viata ei, primul la ea acasă si in familia ei si au fost si momente frumoase candva

| anicutalili a răspuns:

Eu cred ca ar fi bine sa iti cunosti valoarea si sa ai mai mult respect de sine. ea nu te merita, tu meriti ceva mai bun. in momentul in care o sa te iubesti pe tine de mori dupa tine, atunci vei realiza adevarata ta valoare. stiu ca aceasta perioada e grea pentru tine, mai ales ca ai iubit-o, dar nepasarea ei si suferinta ta arata de fapt cine a pus mai mult suflet in relatie. cel mai bun mod de a te vindeca este de a-ti acorda timp si iubire de sine. tu esti o persoana minunata care merita sa se cunoasca mai bine si sa se iubeasca mai mult decat orice. iubirea pe care inca o cauti la ea este de fapt iubirea de care ai nevoie de la propria ta persoana. eu am incredere in tine, ia situatia usor, fi delicat si bland cu tine, si nu uita ca ea nu te merita, chiar daca tu o iubesti mai mult decat orice. sanatatea ta mentala este in joc, iar atunci cand pierzi aceasta sanatate, nicio boala fizica nu mai are importanta. aceasta relatie e una toxica, iar dependenta pe care ai construit-o fata de ea este de fapt rezultatul manipularii sale. eu te apreciez si sustin, tu ESTI SI TREBUIE SA FII cel mai important din viata ta. AI GRIJA LA PERSOANELE TOXICE SI LA SANATATEA TA MENTALA.