| Mariaa136 a întrebat:

Vreau sa va spun ca acum 2 zile am avut primul meu contact sexual, dar nu am avut dureri mari si nici sangerari! Nu am facut-o protejat, dar nu a ejaculat in mine, menstruatia trebuie sa imi vina in cam 10 zile... totusi imi este frica de o posibilla sarcina. Doresc un raspuns concret si fara glume.

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Riscul tau de sarcina este de cam 30% (fiindca erai virgina si intr-o perioada cu fertilitate medie). daca cumva partenerul tau este incepator (in primii 5-6 ani de viata sexuala), riscul este si mai mare fiindca s-a demonstrat ca incepatorii scapa in timpul actului sexual, fara sa simta sau sa se poata controla, mici picaturi de sperma, cam cat un varf de ac.

| Mariaa136 explică (pentru Brigaela):

La amandoi este prima oara.

| Brigaela a răspuns (pentru Mariaa136):

Trebuia sa folositi prezervativ daca nu eratzi chiar 100% siguri ca vreti copil imediat. Acum trebuie doar sa astepti si veti vedea ce urmeaza. Dupa 21 de zile, mai ales daca menstruatia nu apare exact in ziua calculata, poti incerca un test de sarcina

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mina dragă Maria! Nu ar fi mai bine sa faci un test de sarcină? Doar acela te va clarifica 100% nu noi, intrucit nu te cunoastem, si nu stim organismul tău cum va reactiona, poate poti fii insarcinată, poate nu, testul spune totul, fă l urgent. Te pupăm si te rugam tine ne la curent dacă vei dorii. Ce virstă ai?

| Mariaa136 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am 17, adica fac luna aceasta. O sa fac daca nu-mi va veni menstruatia pana pe 20.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Contact sexual neprotejat = sanse de sarcina. Acum depinde cum tio fi norocul. Doar 3 lei e un prezervativ si acum stateai linistita

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ciclul tau menstrual este unul bine reglat s-ar putea sa scapi de necazuri deoarece la 4 zile dupa producerea ovulatiei nu se mai poate produce fecundarea.Deci probabilitate sau posibilitate instalarii unei sarcini este extrem de mica fiindca se stie cu precizie ca ovulatia se produce cu 14 zile inainte de debutarea viitoarei menstruatii.Insa in cazul in care menstruatia este neregulata si poate sa intarzie cu cateva zile, ziua ovulatie ar putea coincide cu momentul intretinerii actului sexual, adica sexul sa se fi produs exact in perioada de fertilitate maxima situatie in care instalarea unei posibile sarcini devine foarte mare. Totul depinde de precizia estimarii tale privind ziua viitoarei menstruatii Sper ti-am dat un raspuns pe inteles si ca am fost de folos.

| Mariaa136 explică (pentru corbulalbrosu):

Nu am avut nici sangerari, nici dureri foarte mari, doar foarte putin la inceput. Nu este intocmai regulata, uneori este si cu 2 zile inainte sau dupa.

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu exista nici un tip/mod de test/testare care sa se faca dupa 2 zile de la data raportului sexual. Acesta se poate executa dupa trecerea a minim 21 de zile din momentul/data producerii raportului sexual.

| Emilian65 a răspuns:

Perioada in care ati facut sex, se pare ca este de maxima fertilitate. Deci peste 3 saptamani fa un test de sarcina sa vedeti(tu si iubitul tau) daca veti fi parinti peste 9 luni.

Răspuns utilizator avertizat
| Alexandr a răspuns:

Mai bine iei un test de sarcina!